building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Baseins paša rokām : building.lv - par būvniecību Latvijā

Baseins paša rokām

Baseins paša rokām
Foto: Baseins paša rokām

Jau izsenis zināmas ūdens relaksējošās un nomierinošās spējas. Un kurš gan nevēlētos savā dārzā mazāku vai lielāku ūdenstilpi - baseinu, dīķī, strūklaku, kas kalpotu gan praktiski, gan kā neatsverams papildinājums kopējā dārza ainavā.

Baseins savām rokām




 src=

Jau izsenis zināmas ūdens relaksējošās un nomierinošās spējas. Un kurš gan nevēlētos savā dārzā mazāku vai lielāku ūdenstilpi - baseinu, dīķī, strūklaku, kas kalpotu gan praktiski, gan kā neatsverams papildinājums kopējā dārza ainavā.

Ar ko sākt?
Pirmais, kas būtu jāizsver, kādiem nolūkiem ūdens dārzā kalpos. Kā dekoratīvs elements, saimnieciskām vajadzībām, atpūtas vai citām alternatīvām. Atkarība no iespējām un vēlmēm, dīķos vai dārza baseinos var audzēt zivis, stādīt ūdensaugus, kas padara ūdenstilpi vēl pievilcīgāku, var to izmantot tikai un vienīgi peldei. Protams, rēķinoties ar to, ka zivis un ūdensaugi prasa īpašu kopšanu un vēlama arī speciālista konsultācija, ja nav iepriekšēja pieredze. Nevajadzētu mēģināt vienu ūdenstilpi piemērot vairākām funkcijām vienlaicīgi, jo tas nav praktiski iespējams.

Dīķi
Visplašāk pazīstamais un vienkāršākais veids ir ar plēvi izklātu dīķu ierīcība. Tā izveide ir salīdzinoši vienkārša un nedārga. Dīķa izmēru un formu viegli piemērot jebkuram dārza tipam un šādos gadījumos nav svarīgs arī grunts sastāvs. To var izveidot pašu rokām, jo parasti ar plēvi mēdz izklāt neliela izmēra ūdenstilpes.
Dārgāk izmaksās un arī speciālista konsultācija nepieciešama, ja iecerēts izveidot apjomīgu dīķi ar vai bez ūdenspieteces, bet to neizklājot ar plēvi. Tikai speciālisti varēs novērtēt vai dīķis ir konkrētajā teritorijā ierīkojams, vai grunts nav pārāk smilšaina. Ja grunts ir smilšaina, ūdens dīķi krāsies slikti vai arī nemaz.

Baseins
Vasarām paliekot ar vien karstākam iespēja atveldzēties savā dārzā vilina arvien vairāk.
Tādēļ par ikdienas sarunu tematu kļuvis baseins. Šajā jomā piedāvāto ideju un izveides iespēju klāsts ir ļoti plašs. Sākot ar vienkāršiem plēves baseiniem, kas neprasa ne pārak daudz līdzekļu, nedz laika, un beidzot ar lielajiem un laika, darba un finanšu ietilpīgiem betona baseiniem ar flīžu apdari un jau gatavas formas stiklšķiedras baseiniem.

Strauti un kaskādes
Šāda veida ūdens objekti vislabāk izskatās dārzā, kur jau ir dabīgs reljefs, kas nodrošinās vizuāli pievilcīgu ūdens kritumu. Jāliek lietā personīgā iztēle un fantāzija, veidojot un plānojot strauta pārteces un pārkares, kas iespaidos to, vai šis ūdens klusi čalos dārzā stūri vai nopietni gāzīsies pār kritumu, radot īsta ūdenskrituma sajūtu paša dārzā. Tāpat šādus objektus var arī veiksmīgi izgaismot, panākot sev vēlamo estētisko iespaidu.

Pieredze
Baseins pašu rokām

Katru pavasari, kad laiks paliek siltāks, bērni mums uzdod vienu un to pašu jautājumu – vai nav laiks nopirkt jaunu baseinu. Nekas cits neatliek, kā doties uz veikalu un iegādāties uzpūšamo vai kādu cita veida bērnu baseinus, jo parasti iepriekšējā gadā pirktais ir saplīsis. Nerunāsim nemaz par to, kāda skaudība pārņem mūs pašus – pieaugušos, kad redzam bērnus plunčājamies baseinā. It kā neviļus prātā iezogas doma – ja arī es varētu ielēkt baseinā pārus metrus papeldēt! Šādas domas vadīti iepriekšējā gadā izrakām mazu baseinu bērniem, kurā ieklājām plēvi, lai pārbaudītu tās izturību. Plēve ir izturējusi visu gadalaiku kaprīzes, nav neviena cauruma un baseins kalpo joprojām.

Darbu kārtība
Šogad nolēmām izveidot baseinu, kurā varētu veldzi vasaras speltē varētu rast arī pieaugušie. Pavasarī, kad palika siltāks, brīvdienās ķērāmies pie darba.

 align=1. Pirmajā etapā devāmies noskaidrot visu par plēvēm uz tuvāko dārza veikalu. Apsverot izmaksas un ņemot vērā iepriekšējā gada pieredzi, izvēlējam ies parasto biezo plēvi. Baseina platumu noteica maksimālais pieejamais plēves platums, ko varējām iegādāties veikalā un tas bija 6 metri. Nopirkām 10 metrus parastu, melnu plēvi un vēl 10 metrus dzeltenu plēvi, lai baseinu padarītu košāku un krāsaināku. Kopā pirkums mums izmaksāja 23 latus.

 align=2. Nākamajā etapā iezīmējām baseina aprises, ņēmām lāpstas, saaicinājām talciniekus un sākām rakt. Pārsvarā zeme sastāvēja no diviem slāņiem – virspusē melnzeme un apakšējās slānī smiltis.

3. Kad rakšanas darbi bija pabeigti, nolīdzinājām bedres malas, atbrīvojām izrakto platību no koka sakņu paliekām, lai pēc tam tās nepārdurtu plēvi.

 src=4. Tālāk sekoja plēves ievietošanas process, kas ir vissarežģītākais etaps. No sākuma ieklājām biezo plēvi, pēc iespējas saprātīgi to nospriegojām ar ķieģeļiem un akmeņiem. Tas nepieciešams tamdēļ, lai plēve "neburzītos". Kad biezā plēve bija ieklāta, ķērāmies pie dzeltenās plēves ieklāšanas. Process ir tieši tāds pats.

 src=5. Kad abas plēves bija nostiprinātas, tad baseinu piepildījām ar ūdeni. Zem ūdens svara ātri vien parādās visas plēves ieklāšanas nepilnības. Tur, kur plēve nav kārtīgi nospriegota veidojas negludums. Visvieglāk tos novērst uzmanīgi pavelkot plēvi uz vajadzīgo pusi.

 src=6. Kad plēves iztaisnošana bija pabeigta, gar baseina malu pa visu perimetru izrakām grāvīti, kurā ievietojām plēves malas un tās paslēpjot zem smilšu slāņa.

7. Baseins it kā gatavs, taču vēl nepieciešams uzstādīt sūkni. Devāmies uz tuvāko būvniecības veikalu, kurā, uzklausot profesionāļa padomus, izvēlējāmies ūdens sūkni ar pludiņu par 22 latiem. Sūknis aprīkots ar automātiku, kas to ieslēdz vai izslēdz, atkarībā no ūdens līmeņa. Vēl iegādājāmies mehānisku ūdens filtru un patronu, kurā to ievietot, kopā par to samaksājot 1.23 latus.

8. Sūknis ar filtru tika iegremdēts ūdenī laikā, kad neviens nepeldējās un tā uzdevums ir mehāniski attīrīt ūdeni no zemes, sēklām un citiem gružiem, kuras nokļūst baseina ūdenī.

9. Apkope. Vienu reizi nedēļā noņemam filtru un sūknim pievienojam dārza laistīšanai paredzēto šļūteni. Tā vienlaicīgi izdarām divus nepieciešamus darbus – no baseina izsūknējam "veco" ūdeni un pie viena aplaistam dārzu.

Izmaksas
10 metri parasta un 10 metri dzeltena plēve – 23 lati
Sūknis – 23 lati
Filtrs kopā ar patronu – 11,50 lati
Kopā – 57,50 lati.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.