building.lv skaitļos

Lietotāji online29
Aktīvie uzņēmumi20019
Nozares ziņas33035
Betonēšana ziemas apstākļos : building.lv - par būvniecību Latvijā

Betonēšana ziemas apstākļos

Betonēšana ziemas apstākļos

Kā liecina centrālās statistikas pārvaldes dati Rīgas būvniecībā kūsā dzīvība. Salīdzinoši ar rudeni būvdarbu apjomi nokritušies tikai par 1/3 daļu.

autors: Betonēšana ziemas apstākļos
Foto: Betonēšana ziemas apstākļos; autors: Betonēšana ziemas apstākļos
Kā liecina centrālās statistikas pārvaldes dati Rīgas būvniecībā kūsā dzīvība. Salīdzinoši ar rudeni būvdarbu apjomi nokritušies tikai par 1/3 daļu.

Pirms uzsākt būvniecību, jāizrēķina cik finansiāli izdevīgi darbus veikt ziemā. Ja tas sevi attaisno - pasūtītājs negaida, nauda ir piešķirta un būvdarbi var sākties.

Ja ievēro visus nosacījumus, prasmīgi rīkojas betonu izolējot no tam apkārtējās nedraudzīgās vides - problēmām nevajadzētu rasties un droši var būvēt arī ziemā.
Betonēšana ziemas apstākļos nav nekas jauns. Nav būtiskas atšķirības vai būvēts tilts, dzīvojamā māja, lieti pamati vai grīda. Visa pamatā ir zināšanas. Galvenais nevajag baidīties uzņemties atbildību.

Lai veiktu betonēšanas darbus pie zemākas temperatūras par -10 C tam ir jābūt pasākuma kompleksam. Ir vairāki risinājumi. Pasūtītājam šinī gadījumā būvuzņēmējam ir perfekti jāzina kādus darbus spēs veikt, kādu sastāvu iestrādāt un cik ilgā laikā.

Ļoti daudz kas atkarīgs no tā vai un cik pareizi pasūtīts betons ar ziemas piedevām, kas paātrina saistīšanas procesus un palīdz izvairīties no kļūdām strādājot pie negatīvas temperatūras.

Ziemā, kā likums izmantojam siltu betonu. Betona ražošanai tiek izmantotas uzsildītas smiltis, akmens pildvielas un ūdens, kā rezultātā iegūst siltu betonu ar temperatūru izgatavošanas brīdī līdz pat +30°C. Kubikmetrs betona sver nedaudz mazāk par 2,5 tonnām, tā siltumietilpība kā milzīgai lauku krāsnij ir liela. Ja laikus betons aizvests uz objektu, Rīgas robežās tas atdziest tikai par 2-5 ºC. Būvniekam ātri betons jānovieto veidņos un jānosedz, lai neatdziest. Tad arī betons silts saglabāsies un normāli cietēs. Ļoti svarīgas ir iestrādātā betona pirmās cietēšanas stundas. Neļaujot siltinātā veidnī iestrādātam betonam zaudēt siltumu, kā arī izmantojot to siltumu, kas rodas betona hidratācijas procesā tam papildus uzsilstot iespējams pirmajās 24-36 stundās /atkarībā no betona klases/ panākt robežstiprību spiedē lielāku par 5 Mpa. Šādam betonam sasalstot /ja tā temperatūra nokrīt zem 0°C/, tajā esošais ledus nespēj betonu sagraut un pie pozitīvas apkārtējās vides temperatūras cietēšanas process var turpināties. Betona gala stiprība šādā gadījumā nebūs zemāka par projektēto.

Objektā bieži ir jāsiltina veidņi. Ar elektrosildīšanu jāsilda betons. Betona īpašība ir tāda, ja betons sasalst, tad atkūstot tas nekādā gadījumā vairs nesasniegs to stiprību, kāda ir normālam betonam.

Pastāv arī sasaldēšanas metode, atkal jābūt projekta risinājumam - kādā veidā pavasarī uzspīdot pirmajai saulītei, kad viena puse tiek sildīta un atkūst, bet otra ir sasalusi veikt darbus, lai konstrukcija nedeformētos un nesabruktu.


autors: Betonēšana ziemas apstākļos
Foto: Betonēšana ziemas apstākļos; autors: Betonēšana ziemas apstākļos
Betons ar ziemas piedevām paātrina cietēšanu un ļauj ātri sasniegt pret sasalšanu drošu stiprības koeficentu.
Ziemā strādājam ar ātrajiem cementiem, ar t.s. rapidmarku cementiem, kas tad arī palīdz mūsu būvniekiem, atveidņot konstrukcijas, lai nestāvētu uz vietas un būvētos ātrāk.

Ziemas apstākļiem paredzēti: betons ar salturību no F50 līdz F300.

Betona jaukšanas process ir datorizēts. Visas izdarītās darbības un iesvērtie sastāvdaļu daudzumi tiek fiksēti un saglabāti, neskaidrību gadījumā ir iespējams noskaidrot piegādātā betona faktisko sastāvu.

Betona maisījumi tiek izgatavoti pēc receptēm, kas veidotas saskaņā ar Latvijā spēkā esošiem būvnormatīviem. Betona sastāvi tiek aprēķināti ar datorprogrammas palīdzību, kas dod iespēju viegli izvēlēties pareizo sastāvu konkrētam objektam. Receptes tiek sagatavotas atkarībā no betona pielietojuma objektā, piemēram, grīdu, sienu, pārsegumu un kolonnu betonēšanai.

Situācijas no kurām izvairīties...
Pievešanas attālums lielāks par 10 km, iestrādes laiks pārsniedz paredzēto, rezultātā betons var atdzist un objektā radīt nopietnas problēmas.
Nedrīkst pieļaut betona atdzišanu līdz kritiskai temperatūrai t.i., zem 0ºC.
Betons netiek ieliets veidnēs. Izmantots betons bez ziemas piedevām. Sekas – jau pirmajā gadā viss saplaisās vai arī bojāta būs virskārta.

Gan no būvdarbu veicēja, projektētāja un piegādātāju puses ir jābūt vienotam kompleksam pasākumu plānam. Visas veiktās darbības ir jāieraksta darba žurnālā, precīzi norādot - ar kādām piedevām betons iestrādāts konkrētajā darba dienā, kādas ir negatīvas temperatūras, iestrādes laiks.
Jāsaņem ir pārbaudes kubiņi un jānosūta uz laboratoriju, gadījumā, ja piegādātājs jaucot maisījumu kļūdījies, lai rezultātā nenotiktu brīnums un pārsteigums. Betona kubiņš parādīs kāda ir faktiskā nestspēja. Līdz šim sliktas atsauksmes nav bijušas.

Materiāls tapis sadarbībā ar SIA Rudus Latvija ražošanas vadītāju Pēteri Studentu, Latvijas būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāju Mārtiņu Straumi






Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.