Bezrāmju stiklošanas sistēmas
Lodžija daudzdzīvokļu ēkā ir arhitektoniski dekoratīvs elements, kura esamība nebūt neietver uzdevumu to transformēt par ziemā apdzīvojamu platību. Tomēr daudzdzīvokļu iemītnieki to dara ar lielu aizrautību.
Foto: Bezrāmju stiklošanas sistēmas; autors: Bezrāmju stiklošanas sistēmasLodžija daudzdzīvokļu ēkā ir arhitektoniski dekoratīvs elements, kura esamība nebūt neietver uzdevumu to transformēt par ziemā apdzīvojamu platību. Tomēr daudzdzīvokļu iemītnieki to dara ar lielu aizrautību.
Likums pieprasa lodžijas aizstiklošanas projektu saskaņot Būvvaldē. Likums bieži vien tiek apiets un lodžijas aizstiklotas ar to, kas bijis pieejams vai lētāks.
Paņēmieni ir dažnedažādi, un rezultātā ēku fasādes kļūst līdzīgas lāpītam deķim. Var jau arī saprast dzīvokļu īpašniekus, kuri, vēloties palielināt lietderīgi izmantojamo apdzīvojamo platību, lodžiju aizstiklošanai izmanto tirgū piedāvātos risinājumus – koka vai plastikas pakešu logus.
Estētiskāks risinājums, kas neietekmē ēkas vizuālo tēlu, ir bezrāmju aizstiklošana, kas pie mums ir jauna produkta statusā, bet, piemēram, Skandināvijas valstīs jau iemantojis likuma atbalstu - jauna vai veca ēka, bet lodžiju aizstiklošanai atļauts izmantot tikai bezrāmju stiklojuma paņēmienu. Tas tiek arī apzinīgi ievērots, jo sodi par risinājumu izmantošanu, kas bojā ēkas estētiku, ir bargi.
Bezrāmju stiklošanas sistēmas galvenokārt piesaista ar estētisko funkcionālismu un piemērotību dažādu konfigurāciju lodžiju un terašu aizstiklošanai. Sasniedzamais vizuālais efekts salīdzinājumā ar izmaksām ir daudz augstāks – gan privātmājas, gan daudzdzīvokļu ēku fasādes tikai iegūst, ja lodžija vai terase tiek no ārpasaules norobežota ar caurspīdīgu, profiliem nesadalītu virsmu, kā to apliecina reāli Somijā redzami piemēri, kur sistēmu aprobējuši gan slaveni, gan mazāk zināmi arhitekti, iekļaujot to jau ēku projektu izstrādes sākuma posmā.
Foto: Bezrāmju stiklošanas sistēmas; autors: Bezrāmju stiklošanas sistēmasBezrāmju stiklojums kalpo kā papildu estētisks, dekoratīvs mūsdienīgu dzīvojamo ēku arhitektūras elements. Taču piemēri nav jāmeklē tikai Somijā, tādi ir Zviedrijā, Krievijā, Spānijā, Vācijā. Arī Rīgā – Katrīnas dambī, Purvciemā, Imantā - ir dzīvokļu īpašnieki, kuri jau paspējuši izvēlēties bezrāmju stiklojumu. Ja līdzās šādi aizstiklotai lodžijai atrodas ar pakešu logiem aizstiklota lodžija, tad nepārprotami redzams kontrasts starp novecojošu, vizuāli neglītu un laikmetīgu paņēmienu.
Jebkura lieta ir patiesi skaista, ja tās vizuālo estētiku nodrošina arī perfekta funkcionalitāte un tehniskie parametri, kas reāli atbilst celtniecības likumdošanas izvirzītajām prasībām. Runājot par funkcionālismu, bet neiedziļinoties visās tehniskajās niansēs, jāuzsver, ka kvalitatīvas bezrāmju sistēmas ir uzstādāmas gan neierobežoti garos, taisnos "gabalos", gan lodžijās ar stūra leņķiem, gan aizstiklojot platību ar liektu perimetru, izmantojot tikai horizontālos profilus.
Atsevišķos gadījumos ar bezrāmju stiklojuma sistēmu aprīko balkonus bez horizontālās pārsedzes, tā nodrošinoties pret ielas troksni. Kvalitatīvai sistēmai ir arī labi skaņas izolācijas rādītāji. Atverama tā ir ārkārtīgi viegli – atsevišķās stikla vērtnes "sabīdot" kā grāmatu lapas vienā vai otrā vai, sākot no vidus, abās aizstiklotās telpas malās. Bezrāmju sistēma lieliski telpu pasargās no vēja un nokrišņiem, nodrošinot komfortablu mikroklimatu agrā pavasarī un vēlā rudenī, taču sistēmas uzdevums nav nodrošināt vai uzlabot siltumizolāciju.