Brīvprātīgā darba prakses - atbalsts jauniešu nodarbinātībai un iesaistīšanai darba tirgū
9.jūnijā, LDDK kopā ar Valsts Prezidentu Valdi Zatleru parakstīs iniciatīvas vēstuli "Pieredze nākotnei". Iniciatīvas mērķis ir radīt iespējas jauniešiem iegūt brīvprātīgā darba iespējas pirmās darba pieredzes iegūšanai gan uzņēmumos, gan valsts un pašvaldību iestādēs.
Foto: Brīvprātīgā darba prakses - atbalsts jauniešu nodarbinātībai un iesaistīšanai darba tirgū; autors: Brīvprātīgā darba prakses - atbalsts jauniešu nodarbinātībai un iesaistīšanai darba tirgū9.jūnijā, LDDK kopā ar Valsts Prezidentu Valdi Zatleru parakstīs iniciatīvas vēstuli "Pieredze nākotnei". Iniciatīvas mērķis ir radīt iespējas jauniešiem iegūt brīvprātīgā darba iespējas pirmās darba pieredzes iegūšanai gan uzņēmumos, gan valsts un pašvaldību iestādēs.
"Laikā, kad visi spēki jāvelta ekonomikas stabilizācijai un konkurētspējas atjaunošanai, mēs nedrīkstam aizmirst par nākamajām paaudzēm, kurām šo valsti atstāsim mantojumā", norāda LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle. Valsts konkurētspēja rīt būs atkarīga no ieinteresēto pušu sadarbības, iesaistot jauniešus darba tirgū jau šodien.
Gada sākumā uzsāktā diskusija ar biedrību Jauniešu konsultācijas un atbildīgajām valsts instūtīcijām par risinājumiem, kas nepieciešami, lai veicinātu jauniešu nodarbinātības un izglītības pasākumus, ir vainagojusies ar rezultātu – brīvprātīgo darba prakšu ietvaros, jauniešiem būs iespēja apgūt darba iemaņas dažādās profesijās.
Kad vidusskolēni sāk izvēlēties savas nākotnes profesijas un studenti sāk meklēt darba un prakses iespējas, tie visbiežāk saskaras ar problēmu, ka darba devējam nav papildus resursi, ko veltīt jauniešu prakšu nodrošināšanai. Tādēļ brīvprātīgā darba risinājums būs pieņemams abām pusēm. Darba devējs ieguldīs jauniešos laika un cilvēkresursus, apmācot ar jaunām iemaņām konkrētajā profesijā, bet jaunietim būs iespēja savā dzīves gājumā ierakstīt prakses atsauksmes, kas tik ļoti ir nepieciešama, lai sameklētu atbilstošu darbu izvēlētajai profesijai.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Līdz šim prakses, kas ir notikušas pie darba devējiem ir devušas lielu ieguldījumu jauniešu karjerā un tālākajā attīstībā. Lai ekonomikas lejupslīdes laikā šī saikne nepārtrūktu un darba devējiem būtu vieglāk organizēt prakses, kā arī jauniešiem dotu iespēju pārdomāti un gudri veidot savu karjeru, iniciatīva "Pieredze nākotnei" paredz aicināt jauniešus līdz 25 gadu vecumam portālā www.prakse.lv meklēt iespējas praksei. Šajā pašā portālā, sadarbībā ar Latvijas nozaru asociācijām un uzņēmumiem, tiks apkopota informācija par darba devēja interesēm sniegt praksi dažādās nozaru profesijās."
A/ S Aldaris Personāla vadības un administratīvā departamenta direktore Pārsla Baško: "Aldaris vienmēr ir bijis ieinteresēts attīstīt jauniešu profesionālās zināšanas un prasmes. Uzskatām par pagodinājumu, ka jaunieši aktīvi izrāda interesi par prakses un darba iespējām Aldarī. Tā kā esam uzņēmums, kas nodarbina ļoti dažādu profesiju speciālistus, līdz šim esam spējuši piesaistīt praktikantus no visdažādākajām mācību iestādēm. Mūsu nostādne ir ļaut praktikantiem sevi pierādīt un labākajiem piedāvāt darbu tiklīdz tas iespējams. Šobrīd Aldarī stažējas 15 praktikanti."
A/S Aldaris atzinīgi vērtē jauno iniciatīvu, norādot, ka jaunieši nāks uz darbu ar pavisam citu attieksmi - darbs tiks veikts, lai bagātinātu savu pieredzi un liktu pamatus turpmākai karjerai, nevis izpildītu kādas mācību iestādes prasības. Atbalstot šo iniciatīvu, Aldaris uzņemsies atbildību par jauniešu pirmajiem soļiem darba dzīvē, jo palīdzēsim gūt pieredzi, kas noderēs turpmākajā karjerā.
A/S Latvijas Finieris pārstāve Jolanta Medne: "Izvērtējot prakses programmu un uzņēmuma iespēju to nodrošināt, Latvijas Finierī praksē tiek pieņemti augstākās un profesionālās izglītības iestāžu, kā arī koledžu studenti, kas studē ar kokrūpniecības nozari saistītajās izglītības programmās. Izejot praksi, novēlētu studentiem būt zinātkārīgākiem, lai pilnībā izmantotu sava prakses vadītāja pieredzi un doto iespēju iepazīt kaut dažas nianses, kas dzīvē noderētu, jo diemžēl ne katrs students izprot šīs iespējas vērtību. Brīvprātīgo jauniešu piesaiste noteikti būs citāda, toties jauna pieredze Latvijas Finiera sociālās atbildības praksē."
SIA Rimi Latvija Personāla vadītāja Līga Badauķe: "Rimi jau vairākus gadus piedāvā jauniešiem gūt praktisko pieredzi un pilnveidot savas zināšanas, izejot praksi mūsu uzņēmumā. Lai jaunieši varētu drosmīgi sasniegt savus dzīves mērķus un būt nākotnē labi darbinieki, ir nepieciešams dot viņiem starta iespēju, un mēs ar prieku to darām. Pēdējo desmit mēnešu laikā mūsu uzņēmumā strādājuši 160 praktikanti. Rimi ne tikai ir atvērts jauniešu pašiniciatīvai, piesakoties praksē, bet arī ir izveidojis savu vadības praktikantu programmu Grow faster, dodot iespēju vienreiz gadā tikko augstskolu beigušiem jauniešiem turpināt mācību ceļu. Katru gadu no visiem Rimi darbiniekiem aptuveni 80 beidz kādu no mācību iestādēm, tādējādi uzņēmums pozitīvi novērtē darbinieka vēlmi turpināt izglītoties, apvienojot to ar darbu. Gadu gaitā uzņēmumam arī izveidojusies veiksmīga sadarbība ar vairākām universitātēm, tehnikumiem un koledžām Latvijā. To, ka novērtējam jauniešu darbu un viņu spēju paveikt savu darbu profesionāli, apliecina arī fakts, ka Rimi 22% no visiem darbiniekiem ir jaunieši vecumā līdz 25 gadiem. Seši no jauniešiem ir ar īpašām vajadzībām un arī viņi ir veiksmīgi integrējušies darba vidē."
Programmas ietvaros valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī uzņēmumiem tiks piedāvāts arī brīvprātīgo darba līguma paraugs, kādu rekomendēts noslēgt, lai brīvprātīgo darbu veicošiem jauniešiem sniegtu iespēju padziļināti apgūt konkrētā darba iemaņas un gūt pieredzi.
Uzziņai:
Pēc LR Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotajām pagājušā un šā gada prognozēm, šogad vidusskolu vidēji beigs 16 000 jaunieši un pamatskolu - 25 000 jaunieši. Augstskolas un koledžas absolvēs ap 25 000 jauniešu un profesionālās skolas – ap 8000 jauniešu. Savukārt, pēc Valsts Nodarbinātības valsts aģentūras jaunākajiem apkopotajiem datiem, bezdarbnieku skaits vecumā no 15 līdz 24 gadiem sasniedzis jau 26 000.
Jauniešu brīvprātīgā darba nodarbinātības iniciatīvas vēstuli parakstīs Valsts prezidents Valdis Zatlers, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks Andris Rāviņš, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle un Jauniešu portāla prakse.lv vadītājs Jānis Logins.
Par LDDK
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija Latvijā uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, izglītības, nodarbinātības, sociālās drošības, veselības aprūpes, darba tiesību un darba aizsardzības jomās. LDDK ir sociālā dialoga partneris valdībai un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai, ved sarunas ar valsts un pašvaldību institūcijām, apvieno vairāk kā 58 nozaru, profesionālās un reģionālās uzņēmēju biedrības un darba devēju organizācijas, kā arī vadošos uzņēmumus, kuros strādā virs 50 darbiniekiem, - kopumā vairāk kā 5000 darba devējus. LDDK biedri nodarbina virs 37% no nodarbinātājiem Latvijā.
Starptautiski LDDK ir pārstāvēta Starptautiskajā darba devēju organizācijā (IOE), Uzņēmējdarbības un rūpniecības konsultatīvajā padomē (BIAC) pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Biznesa konfederācijā (BUSINESSEUROPE), kas ir nozīmīgākais Eiropas uzņēmēju interešu pārstāvis ES institūcijās. LDDK ir pārstāvēta Eiropas Ekonomiskajā un Sociālajā komitejā, kā arī astoņās Eiropas Komisijas konsultatīvajās komitejās un padomēs, un trijās ES aģentūrās.
Sīkāka informācija www.lddk.lv
Kontaktpersona:
Agnese Alksne, LDDK korporatīvās pārvaldes eksperte
Tālr.: 7325169 vai 29443666 e-pasts: agnese@lddk.lv