building.lv skaitļos

Lietotāji online72
Aktīvie uzņēmumi1696
Nozares raksti32878
Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu

Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu

Izsmeļamās bedres un septiķi apliecinājuši, ka ir dārgi un neefektīvi notekūdens novadīšanas un attīrīšanas risinājumi

autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Foto: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu; autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Izsmeļamās bedres un septiķi apliecinājuši ka ir dārgi un neefektīvi notekūdens novadīšanas un attīrīšanas risinājumi. Ja izsmeļamā bedre ir hermētiska, tā bieži jāizved, un tas var maksāt pat 600 Ls gadā.

Savukārt septiķos (trīskameru nostādinātāji), kuri reizēm kļūdaini tiek dēvēti par bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām, notekūdens attīrās (nogulsnējās smagās, neizšķīdušās daļiņas) tikai par 60%, un caur filtrācijas caurulēm, vairums gadījumos, uzreiz nonāk gruntsūdenī, jo Latvijā gruntsūdens parasti ir 1,5 – 1 dziļumā.

Turklāt pēc septiķiem notekūdens satur lielā daudzumā suspendētās vielas (ūdenī neizšķīdušās daļiņas), kas sekmē drīzu filtrācijas lauka aizsērēšanos, ar visām no tā izrietošajām sekām - filtrācijas lauka pildījuma nomaiņa, iekoptā mauriņa sabojāšana utt.

Alternatīva ir rūpnieciski ražotas notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas nav regulāri jāizsūknē, kā izsmeļamās bedres (krājrezervuāri), tās darbojas nepārtraukti, un normālos ekspluatācijas apstākļos nav nepieciešams tās iztukšot vai regulāri pievienot baktērijas vai kādus reaģentus. Bioloģisko attīrīšanas iekārtu notekūdens attīrīšanas pakāpe ir 95 - 98% (septiķiem 50 - 60%), tāpēc attīrīto ūdeni bez papildus apstrādes drīkst novadīt vidē.

Būtiski, lai iekārtai ir hermētisks (plastmasas) korpuss, kas ir īpaši jāuzsver, jo plašu izplatību, šķietama lētuma dēļ, ir iemantojušas iekārtas, kuras ražo šeit, "garāžas" tipa ražotnēs un tās tiek montētas grodu akās. Šādas iekārtas, neatbilstošu ražošanas apstākļu dēļ bieži ir zemas kvalitātes. Arī grodi, diemžēl, mēdz būt sliktas kvalitātes, un pat to hidroizolēšana nedod vēlamo rezultātu – grodu akas ir nehermētiskas.

Tā rezultāts ir iekārtas sliktā darbība un gruntsūdens piesārņošana. Turklāt izmantojot smago tehniku grodu transportēšanai un izbūvei, kopējās izmaksas kļūst lielākas nekā plastmasas iekārtai. Gala rezultātā, vēlēdamies ietaupīt pāris simtu latu, pircējs ir iegādājies iekārtu, kas funkcionē sliktāk kā visparastākais septiķis - nosēdtilpne, bet izmaksājusi dārgāk par bioloģisko attīrīšanas iekārtu.
autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Foto: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu; autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Vajadzētu piesardzīgi uztvert tādu attīrīšanas iekārtu pārdevēju teikto, kuri apgalvo, ka viņu iekārtām nekas nav jāatsūknē 3 gadus vai pat ilgāk. Ja iekārtā ieplūst netīrs ūdens, bet izplūst tīrs, tad starpība  - piesārņojošās vielas, kaut kur paliek. Tās pārvēršas mikroorganismu biomasā, citiem vārdiem mikroorganismi patērējot savā vielmaiņā piesārņojošās vielas, savairojas, un laiku pa laikam, to liekais daudzums no iekārtas jāizņem. Mazajām iekartām tas ir reizi gadā, lielākām - biežāk.

Bioloģiskajās attīrīšanas iekārtas notiek tie paši procesi, kas dabā pašattīroties ūdenstilpnēm - upēm, ezeriem utt. Atšķirība ir tā, ka bioloģiskajās attīrīšanas iekārtās baktērijas (aktīvās dūņas) ir daudz lielākā koncentrācijā, tās tiek aktivētas ar skābekli un nepārtraukti tiek padotas barības vielas (svaigi notekūdeņi).

Visām bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām var izšķirt trīs attīrīšanas etapus - nodalījumus:
1. Pirmējais nostādinātājs - šeit gravitācijas rezultātā nosēžas smiltis un smagās organisko vielu daļiņas.
2. Bioreaktors - var būt divu veidu - aerotanks - baktērijas (aktīvās dūņas) ir brīvi peldošas ūdens slānī, un otrs veids - biofiltrs - baktērijas ir piestiprinājušās uz speciāla pildījuma (profilētas plāksnes, plastmasas riņķi, lodītes utt.), veidojot bioplēvi. Abiem tehnoloģiskajiem risinājumiem ir savas priekšrocības un trūkumi.
3. Otrējais nostādinātājs - kurā tiek nostādināts attīrītais ūdens no dūņām. Attīrītais ūdens tiek izvadīts ārā, bet nostājušās dūņas tiek atgrieztas atpakaļ  bioreaktorā.
autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Foto: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu; autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Latvijā ir firma, kas piedāvā attīrīšanas iekārtas bez otrējā nostādinātāja (acīmredzot lai samazinātu iekārtas pašizmaksu). Tās darbinieki apgalvo, ka viņu iekārtās baktērijas ir piestiprinājušās uz pildījumā virsmas, nost nekrīt, un no iekārtas nekas ārā nenāk. Viņi gan iesaka attīrīto ūdeni nenovadīt novadgrāvī - jo tas smirdot (tīrs ūdens?), bet rekomendē pēc viņu iekārtām ūdeni novadīt filtrācijas laukā (tad protams nevar novērtēt tā attīrīšanas pakāpi).

Tā ir maldināšana, jo tādā gadījumā sanāk ka iekārtā baktēriju kopējā masa ir nemainīga, ierobežota ar pildījuma virsmas laukumu. Tādā gadījumā notekūdens attīrīšana notiek kamēr pildījums pilnībā apaug ar bioplēvi, un tad notekūdens attīrīšana apstājas, jo baktēriju masa nepalielinās un nekas no pildījuma nost nenāk.

Patiesībā ir tā, ka uz pildījuma uzaug baktēriju bioplēve, kuras biezums ir ierobežots. Baktēriju masa palielinās proporcionāli iekārtā ienākošā piesārņojuma daudzumam, bet bioplēves biezums uz pildījuma ir ierobežots, tāpēc nepārtraukti daļa bioplēves "nolobās" un nogrimst tilpnes (bioreaktora) dibenā. Ja pēc biorektora nav otrējā nostādinātāja - no iekārtas iznāk ārā attīrītais ūdens kopā ar baktērijām (dūņām), un ja tas tiek novadīts iesūcinot gruntī, veidojas tāda pati situācija, kā ar septiķiem - pēc kāda laika filtrācijas lauks ir ciet (nerunājot nemaz par to ka attīrīšanas pakāpe neatbilst likumdošanas prasībām).

SIA "Notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas" piedāvā plaša spektra notekūdeņu attīrīšanas risinājumus – projektēšanu, attīrīšanas iekārtas privātmājām, viesu namiem, ciematiem, ražošanas notekūdeņu attīrīšanu pārtikas pārstrādes uzņēmumiem, fermām, naftas produktu separatorus DUS, automazgātuvēm, tauku uztvērējus sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, attīrīšanas iekārtu aprīkojumu.

Detalizēta informācija par mūsu piedāvātām iekārtām, to specifikācija, shēmas utt. atrodama Interneta mājas lapā www.nat.lv vai zvanot pa tālruni 6404341.

Tīru vidi Jums un Jūsu bērniem!
autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
Foto: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu; autors: Būtiskākais, izvēloties notekūdeņu attīrīšanas iekārtu
SIA "NOTEKŪDEŅU ATTĪRĪŠANAS TEHNOLOĢIJAS"
Daugavgrīvas 3, Rīga, LV-1048
tālr./fakss: 7614773
mob. tālr. 6404341
info@nat.lv
www.nat.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.