Būvniekiem ziema nav traucēklis - Ievads
Apjautājot vadošos nozares speciālistus vēlējāmies noskaidrot, kā ziema ietekmē būvdarbu procesu, kvalitāti un termiņus, vai ekonomiski izdevīgi turpināt būvēt arī ziemā.
Foto: Būvniekiem ziema nav traucēklis - Ievads; autors: Būvniekiem ziema nav traucēklis - IevadsApjautājot vadošos nozares speciālistus vēlējāmies noskaidrot, kā ziema ietekmē būvdarbu procesu, kvalitāti un termiņus, vai ekonomiski izdevīgi turpināt būvēt arī ziemā.
Aizskartā tēma ir plaša un diskutējama. Viedokļi ir atšķirīgi, taču kopējā tendence ir sekojoša: Būvniecība nav sezonas darbs. Ir jāaizmirst, ka ziema būtiski varētu traucēt būvniekiem. Šodien varam uzticēties būvniecības tehnoloģijām. Protams, tas prasa zināšanas un attiecīgi tehnisko sagatavotību. Izvēloties atbilstošus būvmateriālus, tehnoloģijas, ievērojot ziemas specifiku, problēmām nevajadzētu būt.
Darbs ziemā kopumā izmaksā dārgāk. Par cik procentiem sadārdzinās izmaksas, konkrētus skaitļus nosaukt grūti. Tas atkarīgs no katra objekta specifiskajiem apstākļiem – būves projekta, izmantotajiem materiāliem, objekta lieluma, no tā, kuri darba procesi tiks veikti ziemas sezonā. Sadārdzinājums un konkrētie risinājumi, iepazīstoties ar situāciju katrā konkrētā objektā, gan ir samērā precīzi prognozējami un iekļaujami izdevumu tāmē.
Rīgas Tehniskās universitātes docents, Tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs
Vincents Poliline tehniskais konsultants, neatkarīgs eksperts
Profesionāliem būvniekiem, sertificētām būvniecības organizācijām ziema noteikti nav traucēklis. Nav tādas tehnoloģiskās operācijas, ko lielās būvniecības organizācijas nevarētu izpildīt ziemā. Nedaudz citādi ir ar mazām firmām, individuālo būvētāju. Tie joprojām paliek ziemas valgos.
Man nesenā pagātnē, kāds interesents uzdeva jautājumu. Notiek ēkas fasādes siltināšana un dekoratīvo slāņu izgatavošana, bet ārējā temperatūra naktī sasniedz -3 grādus. Kā rīkoties? Kādi pasākumi veicami? Atbilde ir vienkārša, bet kategoriska.
Pirmkārt, Eiropas būvlikumi paziņo, ja 3 dienas pēc kārtas gaisa temperatūra ir +5 grādi un zemāka, ir iestājies aukstais laiks. Tas nozīmē, ka praktiski visi procesi, kas paredzēti izpildīt pie gaisa temperatūras +5 grādi, ja netiek veikti kaut kādi papildus pasākumi ir jāpārtrauc.
Otrkārt, iesaku konsultēties ar uzņēmumu speciālistiem, kura materiāli tiek lietoti objektā.
Treškārt, nepieciešamības gadījumā var eksperimentēt. Bet tas nedrīkst palikt par sistēmu. Dekoratīvajam slānim pievieno cietējošus, paātrinošus līdzekļus. Un 24 stundu laikā izturot nelielos apmēros novērot vai neparādās kaut kādas blakus negatīvas parādības.
Būvķīmija nav aptaustāma, tā izjūtama. Nedrīkst strādāt – es laikam zinu, ķeršos klāt.. Lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, ir jāseko līdzi. Vēlreiz uzsveru, ķīmija ir ķīmija. Ir jābūt kompetentiem, jāiepazīstas ar materiālu instrukciju un tehniskajiem rakstiem.
Turpinājums sekos