CEMEX rūpnīcai ir liels vietējo alternatīvo kurināmo izmantošanas potenciāls
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš 2014.gada 19.maijā apmeklēja CEMEX cementa rūpnīcu Brocēnu novadā, kur tikās ar uzņēmuma vadību, klātienē iepazinās ar rūpnīcas darbu un noskaidroja tās potenciālu vietējo alternatīvo kurināmo izmantošanā.
CEMEX Latvijā ir investējis 10 miljonus eiro, lai varētu izmantot alternatīvos kurināmos Brocēnu cementa rūpnīcā. Uzņēmums ir uzbūvējis modernu cementa rūpnīcu ar labākajām pieejamajām tehnoloģijām alternatīvā kurināmā dedzināšanai un var nodrošināt alternatīvā kurināmā izmantošanas kapacitāti saskaņā ar vides prasībām – kas šobrīd sasniedz 150 000 tonnu gadā. Rūpnīcā ir iespējams izmantot tādus alternatīvā kurināmā veidus kā RDF*, biomasa, riepas un citus.
Alternatīvā kurināmā izmantošana sniedz būtiskus ieguvumus. Aizvietojot fosilo kurināmo ar alternatīvo, tiek ietaupīti dabas resursi, samazinās nepieciešamība pēc atkritumu apglabāšanas un pazeminās kopējās CO2 emisijas.
Globālais CEMEX rādītājs alternatīvo kurināmo izmantošanā ir 28%, ierindojot uzņēmumu kā pasaules līderi alternatīvo kurināmo izmantošanā. Šobrīd alternatīvo kurināmo īpatsvars Brocēnu cementa rūpnīcā ir 70%. Savukārt CEMEX cementa rūpnīcas Lielbritānijā un Vācijā aizvieto vairāk kā 80% fosilo kurināmo ar alternatīvajiem, kas nozīmē, ka arī CEMEX rūpnīcā Latvijā ir iespējas vēl palielināt esošo alternatīvo kurināmo apjomu.
Pašreiz CEMEX vajadzībām no ārzemēm tiek ievestas aptuveni 120 000 tonnu RDF, kamēr vietējie ražotāji rūpnīcas vajadzībām gadā spēj saražot tikai 15 000 tonnu. Šobrīd SIA CEMEX ir noslēgti līgumi ar diviem vietējiem RDF piegādātājiem - vienu Kurzemē un vienu Zemgalē. Kā būtiskākos šķēršļus vietējā RDF apjoma palielināšanai ir jāmin vietējo resursu nepietiekamie apjomi un kvalitāte.
CEMEX valdes priekšsēdētājs Enrike Garsija tikšanās laikā uzsvēra: "Mūsu uzņēmums ir ieinteresēts ilgtermiņa sadarbībā ar vietējiem RDF piegādātājiem, kuri var nodrošināt, ka šis materiāls atbilst nepieciešamajām kvalitātes prasībām un ir konkurētspējīgs ar citās ES valstīs ražoto materiālu."
Ministrs Romāns Naudiņš tikšanās noslēgumā norādīja: "Vēlos aicināt atkritumu apsaimniekošanas komersantus izvērtēt savas iespējas alternatīvā kurināmā ražošanā Latvijā, it īpaši ņemot vērā, ka nākamajā ES budžeta plānošanas periodā tiek plānots, ka atkritumu pārstrādes infrastruktūras attīstībai būs iespējams saņemt ES Kohēzijas fondu līdzfinansējumu. CEMEX rūpnīcai Latvijā ir liels alternatīvo kurināmo izmantošanas potenciāls, ko vietējiem uzņēmumiem līdz šim izdevies izmantot minimāli. Lai šo procesu veicinātu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir gatava būt par vidutāju sarunās starp CEMEX un vietējiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem. Tāpat ir aktīvi jāmeklē potenciālās alternatīvo kurināmo izmantošanas iespējas arī citur ražošanas sfērā Latvijā."
* RDF (refuse-derived fuel) – no atkritumiem iegūts kurināmais. Viens no alternatīvā kurināmā veidiem.