Celiņa segumam – gan bruģakmens, gan betons, gan koks
Dārza celiņu izvēli nosaka gan celiņa materiāla formas, gan krāsas, gan arī faktūras
Foto: Celiņa segumam – gan bruģakmens, gan betons, gan koks; autors: Celiņa segumam – gan bruģakmens, gan betons, gan koksDārza celiņu izvēli nosaka gan celiņa materiāla formas, gan krāsas, gan arī faktūras. Proti, dārza celiņa virsmai var izvēlēties dažādus segumus - dekoratīvu betona segumu, flīžu segumu, koka virsmu vai arī akmeņu segumu.
Jāatceras, ka celiņa veidošanas izmaksas ietver gan tā sākotnējo – materiālu cenu, gan arī tā uzturēšanas izmaksas. Piemēram, cieta materiāla celiņš, kas izveidots no dažāda lieluma vai krāsu plātnēm, ir viens no dārgākajiem seguma veidiem, bet, ja plātnes ir rūpīgi novietotas uz labi izveidotiem pamatiem, tas var kalpot vairākus gadu desmitus.
Diezgan dārgs ir akmens vai ķieģeļu bruģis. Turklāt gadu gaitā tas var izkustēties, paceļoties vai iegrimstot zemē, tāpēc šāds segums prasa lielākas rūpes. Bruģējot pagalmu ar ķieģeļiem, var izveidot vienotu stilu dārzam un mājai, ja arī māja ir būvēta no ķieģeļiem. Ķieģeļus noteikti var izmantot daudzveidīgāk nekā akmens plātnes vai betona flīzes, jo tos var sakārtot dažādos rakstos – klūgu pinuma raksts, parketa, kastīšu, skujiņveida un citos rakstu veidos.
Veidojot skujiņveida rakstu, lai laukuma malas būtu taisnas, ķieģeļus jādala. Ķieģeļus ieteicams klāt uz 2,5 cm bieza javas slāņa, bet tur, kur nostiprināti malējie ķieģeļi un ir stingrs laukuma pamats, tos var kārtot tieši smiltīs.
Krāsu daudzveidībā var atrast vispiemērotāko toņu ķieģeļus katram dārzam, tomēr pirms tos iegādāties – jānoskaidro, vai konkrētie ķieģeļi ir salizturīgi.
Visradošākais veids, kā veidot dārza celiņu, ir izvēlēties brīvo stilu, jo tad var brīvi kombinēt celiņu seguma materiālu, tekstūru, kā arī krāsu kombināciju – piemēram, bruģakmens likts kopā ar iecementētiem oļiem, kas norobežo bruģakmeni. Brīvais bruģējums ir vienkārši ieklājams, to veido tieši smiltīs, un tā malas nostiprina ar iecementētām apmalēm. Pēc laika nebūs grūti izveidot jaunu segumu vai veikt vecā daļas nomaiņu. Turklāt celiņš, kas veidots no dažādas formas un virsmas materiāliem ir interesantāks.
Vislabāk tas izskatīsies, lietojot līdzīgu toņu materiālus. Gan formas, gan krāsas ziņā dažādi materiāli kopskatā var radīt sadrumstalotības efektu. Veidojot brīvā stila segumu, ieteicams lietot dažāda biezuma neregulāras plātnes, tās pielāgojot citu citai un novietojot vienā līmenī. Izmantojot otrreizēja pielietojuma materiālus, var radīt senatnīgu gaisotni dārzā.
Lai arī betons un java ir necils pēc izskata, arī to var izmantot dārza celiņa veidošanā – tas ir viegli un ātri ieklājams, to var krāsot, mainīt kā virsmas tekstūru, kā arī var izveidot interesantas virsmas, saglabājot materiāla izturību un elastību. Turklāt betona un javas masā var iestrādāt dažādus dekoratīvus elementus, piemēram, bruģakmeņus, oļus, gliemežvākus, glazētas keramikas bumbiņas, dažādus dabas elementus, stikla gabaliņus, krāsainu flīžu lauskas. Betona laukums var kalpot gan kā automašīnai paredzētais iebraucamais ceļš pagalmā, gan arī kā celiņš dārzā.
Ja dārza celiņa iekārtošanai negribas izvēlēties neko dārgu, ļoti praktiski, lēti, viegli ieklājami un labi piemēroti nenoteiktu formu laukumiem ir irdena materiāla segumi. Tos var veidot grants, koka mizu gabaliņi vai akmentiņi. Ar irdenajiem materiāliem var aizpildīt grūtāk pieejamās vietas dārzā, un tie veido pāreju no cietā seguma virsmām uz apstādījumiem. Tie ir arī laba alternatīva zālei, un šādiem klājumiem nav nepieciešama papildu kopšana – laistīšana un pļaušana. Grantētais celiņa klājums jāveido uz gludas, labi noblietētas pamatnes, kas attīra no auglīgās augsnes virskārtas un ir brīva no nezālēm.
Viens no patīkamākajiem dabiskajiem materiāliem, kuru izmanto dārza celiņa veidošanai, ir koks. Tas ir dažādi izmantojams materiāls, kurš izstaro siltumu. Koku var lakot, krāsot un citādi apstrādāt. Turklāt tas vienlīdz labi iederēsies gan elegantā pilsētas pagalmā, gan klusā lauku sētā. Izvēloties koka platformas, ieteicams lietot tādus kokmateriālus, kas iepriekš piesūcināti ar antiseptisku līdzekli, jo tas ievērojami pagarina koka kalpošanas ilgumu. Piesūcināšanas procesā parasti materiāliem rodas zaļgana nokrāsa. Skaisti un izturīgi ir tropu cietie materiāli. Tiesa, dārgi arī! No rūpnieciski izgatavotām koka plātnēm var veidot visdažādākos rakstus un tekstūras variantus – rūtiņveida, skujiņas raksts, paralēlais segums, stūrainais vai paralēlo līstīšu segums.
Raksta tapšanā tika izmantota firmas "Jakob" pārstāvja Aigara Bokuma konsultācija.