building.lv skaitļos

Lietotāji online48
Aktīvie uzņēmumi1878
Nozares raksti32911
Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa) : building.lv - par būvniecību Latvijā

Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa)

Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa)

Patērētāju saņemto dzeramā ūdens kvalitāti ietekmē ūdensapgādes cauruļvadu tīkla izstrādātais projekts un tā realizācija. Ūdens ir svaigs un kvalitātes parametri tiek saglabāti tikai tādā gadījumā, ja pastāvīgi tiek nodrošināta ūdens cirkulācija.

autors: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa)
Foto: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa); autors: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (2.daļa)
Problēma 2. – dzeramā ūdens pastāvīgas cirkulācijas nodrošināšana

Patērētāju saņemto dzeramā ūdens kvalitāti ietekmē ūdensapgādes cauruļvadu tīkla izstrādātais projekts un tā realizācija. Ūdens ir svaigs un kvalitātes parametri tiek saglabāti tikai tādā gadījumā, ja pastāvīgi tiek nodrošināta ūdens cirkulācija. Ja ūdensapgādes cauruļvadu projektos paviršības vai speciālistu nekompetences dēļ parādās "strupceļi", netiek izveidots "ceļš" ūdens cirkulācijai, tas kļūst duļķains, iespējams veidojas arī bakterioloģiskais piesārņojums. Nav noslēpums, kas "strupceļi" veidojas arī situācijās, ja tiek izbūvēti nelegālie pieslēgumi pie maģistrālajiem ūdensapgādes tīkliem.

Ūdens caurplūdes intensitāti, īpaši mazpilsētās, pēdējā laikā samazina vispārējais taupības režīms. Iedzīvotājiem ekonomējot ūdeni un izmaksas par tā patēriņu, ūdens cirkulācijas ātrums, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir sarucis, līdzi nesot arī kvalitātes samazināšanos – ūdenī ar nelielu plūsmas ātrumu vērojama tendence veidoties nogulsnēm un duļķēm.

Problēma 3. – ūdenssaimniecības renovācijas projektu realizācijas secība

Pareizi ūdensapgādes infrastruktūras uzlabošanas darbus būtu sākt ar morāli un fiziski novecojošo cauruļvadu tīklu renovēšanu, pēc tam izbūvējot ar jaunākām tehnoloģiskām iekārtām aprīkotās dzeramā ūdens sagatavošanas stacijas. Diemžēl, ūdensaimniecību renovācijas pasākumi daudzviet Latvijā notiek ievērojot pretēju kārtību, vispirms izbūvējot ūdens sagatavošanas stacijas, bet cauruļvadu tīklus renovējot pēc zināma laika vai arī plānojot ekspluatēt esošos bez pārbūves. Šādā gadījumā kvalitatīvs dzeramais ūdens pieejams sagatavošanas stacijas rezervuārā, bet līdz patērētājam nonāk ūdens ar dažādiem piemaisījumiem no vecajiem cauruļvadiem vai izsakoties citādāk – iztērētie apjomīgie finansu līdzekļi nesniedz gaidīto atdevi.

Labas prakses piemērs ir Valmieras pilsētas ūdensaimniecības renovācijas projekta realizācija, kur tika izstrādāts komplekss risinājums, ietverot ūdensapgādes cauruļvadu un kanalizācijas tīklu rekonstrukciju un paplašinājumu, jaunu notekūdeņu attīrīšanas sistēmas izbūvi un dzeramā ūdens sagatavošanas stacijas izbūvi. "Water Ser" šī projekta ietvaros veica būvniecības darbus, kas tika sadalīti vairākos secīgos posmos - esošās sūkņu stacijas nojaukšanu, maģistrālo ūdensvada un kanalizācijas cauruļvadu izbūvi, jaunas atdzelžošanas stacijas un otrā pacēluma sūkņu stacijas celtniecību, esošo tīrā ūdens rezervuāru rekonstrukciju, dziļurbumu renovāciju.

Turpinājums sekos.
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.