building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa) : building.lv - par būvniecību Latvijā

Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa)

Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa)

Ūdenssaimniecības renovācijas projektu realizācijai apjomīgus finansu līdzekļus piešķir Eiropas Savienība, pašvaldībām tālāk jāplāno renovēto iekārtu un tīklu ikdienas uzturēšanas budžets.

autors: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa)
Foto: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa); autors: Cik kvalitatīvs patiesībā ir dzeramais ūdens? (3.daļa)
Problēma nr.4. – ūdensaimniecības tīklu un iekārtu apkope

Ūdenssaimniecības renovācijas projektu realizācijai apjomīgus finansu līdzekļus piešķir Eiropas Savienība, pašvaldībām tālāk jāplāno renovēto iekārtu un tīklu ikdienas uzturēšanas budžets. Dilemmas priekšā visbiežāk nonāk pašvaldības ar ļoti ierobežotiem līdzekļiem, kurām nav nekādu iespēju algot atbilstoša līmeņa speciālistus iekārtu darbības kontrolei un to apkopei. Ūdens sagatavošanas iekārtas strādā automātiskā režīmā (vismāz kādu laiku pēc uzstādīšanas), taču ir virkne dažādu pasākumu, kuru izpildi var nodrošināt tikai speciālisti – sūkņiem jāveic regulāra apkope, jāizpilda eļļošanas programma, regulāra apkope nepieciešama ventilācijas iekārtām, jāmaina filtri, u.c.

Apkopes pasākumiem ir prognozējama regularitāte, līdz ar to arī izmaksas. Laicīga apkope - tas nozīmē arī nevainojamu iekārtas darbību ilgstošā laika periodā. Ārzemēs populāri ir slēgt līgumu ar uzņēmumiem, kas pilnībā uzņemas atbildību par iekārtas darbību, iespējams Latvijas pašvaldības, kurām budžets atļauj, varētu šo praksi pārņemt.

Kādu ūdeni saņem iedzīvotāji, ja netiek veiktas ūdens sagatavošanas iekārtu apkope? Viennozīmīgi ir grūti atbildēt, bet tā kā ikdienas apkopes darbi ietver arī ūdens kvalitātes kontroli, tad var teikt, ka iedzīvotāji saņem ūdeni ar nekontrolētu sastāvu.

Protams, iedzīvotājiem ir tiesības pieprasīt oficiālas dzeramā ūdens analīzes no piegādātāja un rādījumus salīdzināt ar likumdošanā noteiktajiem normatīviem. Lai iegūtu neatkarīgus analīžu rezultātus, dzeramā ūdens paraugiem iespējams veikt analīzes par personīgajiem līdzekļiem, piesakot šādu pakalpojumu testēšanas laboratorijās, kurām ir izsniegtas likumdošanā paredzētajā kārtībā Latvijas nacionālā akreditācijas biroja akreditācijas apliecības, kuras apliecina laboratoriju kompetenci ūdens analizēšanas jomā. Kompetento laboratoriju saraksts ir atrodams http://www.latak.lv/LV/institucijas/index.htm. Šeit gan ir jāsaprot, ka dzīvokļos, dzīvojamās ēkās vai citās būvēs noņemtu dzeramā ūdens paraugu kvalitāte var atšķirties no ūdens kvalitātes maģistrālajā ūdensapgādes tīklā. Tas skaidrojams ar ēku un būvju iekšējo sanitārtehnisko tīklu tehnisko stāvokli. Tādēļ, ja runājam par dzeramā ūdens kvalitāti no piegādātāja, mēs saprotam ūdeni maģistrālajā ūdensapgādes tīklā.
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.