Ciļņu dekora elementi
Ciļņus pārdod kā atsevišķus moduļus un elementus, no kuriem pēc tam tiek veidota vienota kompozīcija, kas atbilst interjera stilam un dizainera un pasūtītāja gaumei.
Foto: Ciļņu dekora elementi; autors: Ciļņu dekora elementiCiļņus pārdod kā atsevišķus moduļus un elementus, no kuriem pēc tam tiek veidota vienota kompozīcija, kas atbilst interjera stilam un dizainera un pasūtītāja gaumei.
Karnīzes un izliektas arkveida formas, līstes tiek izmantotas gan interjerā, gan ēku fasādēs. Ārējās karnīzes parasti tiek izmantotas zem ēkas jumta nokares, interjera – sienu un griestu sadurē.
Karnīzes var izmantot arī slēptā apgaismojuma izvietošanai. Tādas karnīzes tiek stiprinātas pie sienas aptuveni 15 cm zem griestu līmeņa, un apgaismes ķermeņi tiek izvietoti karnīzes iekšpusē.
Vilcējstieņi (tiek likti uz sienas zem karnīzes), frīzes (vilcējstieņu paveids, tikai platāki un masīvāki) tiek izmantoti sienu rotāšanai. Uzlikas un moldingi (uzliekami dekoratīvi profili durvju, spoguļu, sienu rotājumu ierāmēšanai) var būt ne tikai taisni un cieti, bet arī elastīgi, kas ir ļoti ērti pusapaļu durvju un logu ailu noformēšanā. Ar moldingiem var arī sadalīt vienmuļo plakanu sienas virsmu dažādos iecirkņos. Durvju un logu noformējumam pabeigtību piešķir dekoratīvie stūra elementi (stūrīši).
Nišas tiek montētas sienās. Parasti to izgaismošanai nišas dziļumā, ko nosedz ar baltu organisko stiklu, tiek izvietoti gaismekļi, tā priekšmetus nišā apspīd maiga, mīksta gaisma. Līdztekus ciļņiem izvietoti pilastri (puskolonnas, kas tiek pielīmētas pie sienas) un konsoles (mazas kolonniņas) sadala telpu zonās ar atšķirīgu apdari un mērķi. Kapiteļi (augšējā kolonnas daļa), kolonnu stāvi (rievoti un gludi), kolonnu bāzes, postamenti bāzēm ir atsevišķi elementi un tos iespējams kombinēt atkarībā no interjera stila. Parasti poliuretāna kolonnai ir dekoratīva funkcija, bet, ja tai jākļūst par nesošu elementu, to izgatavo, pievienojot stikla šķiedru un stikla kompozītmateriālus. Starp citu, ar kolonnām iespējams aizsegt nevietā ierīkotas caurules. Tādā gadījumā ciļņi tiek montēti tieši uz caurules ar dažādiem stiprinājumiem.
Pjedestāli un postamenti paredzēti vāžu, skulptūru, akvāriju, nelielu mājas strūklaku un citu priekšmetu izvietošanai vai kā plauktu un palodžu balstiem (maksimālā noslodze – 50 kg). Kronšteinus var stiprināt kā stūra elementus durvju ailu portālos, sienu un griestu savienojumu vietās.
Griestu rozetes sākotnēji bija paredzētas tikai griestu rotāšanai. Vēlāk tās sāka izmantot kopā ar lustrām, izurbjot rozetes centrā atveri vadiem un stiprinājuma elementiem. Ciļņi var tikt veidoti arī medaljonu formās (gludi, ar vinjetēm, ar dažādiem dekoriem), virtenēs, no ciļņiem var "salipināt" vāzes, kašpo, skulptūras, bistes, margas un to balstus, kupolus, strūklakas, rotondas un daudz cita.