Ciļņu rotājumi – vienmēr moderni
Jums šķiet, ka mājokļa izrotāšana ar ciļņu rotājumiem ir nepieļaujama greznība, turklāt tas ir ilgs un darbietilpīgs process?
Foto: Ciļņu rotājumi – vienmēr moderni; autors: Ciļņu rotājumi – vienmēr moderniJums šķiet, ka mājokļa izrotāšana ar ciļņu rotājumiem ir nepieļaujama greznība, turklāt tas ir ilgs un darbietilpīgs process? Jūs iztēlojaties smalku meistaru darbu šādu rotājumu restaurēšanā – kā senatnes pieminekļu fasādēs? Daļēji Jums varētu izrādīties taisnība, tomēr mūsdienās vienmēr un visur var rast pienācīgu alternatīvu.
Mūsdienās ciļņu rotājumi jau sen, sen netiek izgatavoti "ar lipināšanu". Agrāk šādu rotājumu izgatavošana bija roku darbs, kad tika modelēta plastiskā masa pēc tās uzziešanas uz apmesto sienas pamatu, griestiem un citām ēkas daļām. Vēlāk atsevišķus ciļņu elementus sāka izslīpēt, izgriezt vai veidot darbnīcās, tomēr to veidošanas process vienalga bija ļoti darbietilpīgs un daudzu vienādu detaļu radīšanai bija nepieciešams ilgs laiks.
Mūsdienās ciļņu rotājumi pamatā tiek presēti vai lieti speciālās formās. Vēl pavisam nesen šīs formas pamatā tika veidotas no māliem un ģipša. Modernās ražotnēs tiek izmantotas metāla vai silikona (lateksa) veidnes, kurās sīku detaļu precīza atveide tiek panākta bez detaļas tālākas papildu pieslīpēšanas. Metāla formu izgatavošana no leģētā tērauda vai alumīnija ir diezgan dārgs un pietiekami sarežģīts process, toties pēc tam šīs formas var tikt izmantotas vairākus gadus (aptuveni 2000 lējumiem), turklāt zīmējums top ļoti skaidrs un precīzs. Silikona (lateksa) veidnes ir izplatītākas, tās ir arī lētākas, lai gan nav tik ilgmūžīgas, turklāt tajās atlieto ciļņu rotājumu izmēru un zīmējuma precizitāte ievērojami atpaliek no metāla veidnēs atlieto rotājumu kvalitātes.
Materiāliem, kuri tiek izmantoti kvalitatīvu ciļņu radīšanai, jāpāriet no šķidra stāvokļa cietā, neveidojot plaisas un nesaraujoties. Mūsdienās visvairāk izplatīti ciļņu rotājumi no ģipša un plastikas, lai gan līdztekus šiem materiāliem ciļņiem tiek izmantots arī papjē-mašē (papīrmasas) materiāls, stikla šķiedra, stikla kompozītmateriāls, apmetuma masa, cements un citi materiāli.
Turpinājums sekos.