Cēsīs bērni radošā veidā izzina par koksnes izmantošanu siltuma iegūšanā
Meža apsaimniekošana ir ilglaicīgs process, kas prasa rūpīgu darbu un ieguldījumus. Apzinoties, ka bērni ir mūsu nākotne, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) vēlas veicināt tieši jaunās paaudzes izpratni par koksnes enerģiju. Šī iemesla dēļ VPR sadarbībā ar Cēsu Bērnu zinātnes centru "Zinoo" izveidoja mācību programmu sākumskolas skolēniem. Caur spēlēm un radošiem uzdevumiem bērniem ir iespēja parādīt savas zināšanas par koksni, tās veidiem un izmantošanu siltumražošanā. Paši spēles dalībnieki atzīst, ka uzzinājuši daudz jauna un noderīga, ko pastāstīt saviem draugiem un arī mājiniekiem.
Neskatoties uz to, ka bezrūpīgā vasara jau klāt un mācības skolā beigušās, 140 bērni no dažādām reģiona skolām laika periodā no 1. līdz 6. jūnijam sēžas autobusos un dodas uz Cēsīm. Brauciena galamērķis ir Bērnu zinātnes centrs "Zinoo", kurā skolēni izspēlē izglītojošu spēli "Būvēsim ekomāju". Bērniem jāsadalās komandās un ar dažādām radošām metodēm – zīmēšanu, līmēšanu, krāsošanu, dziedāšanu un dejošanu - jāatbild uz jautājumiem. Divu stundu ilgajā kursā bērni kopā ar mācību vadītāju runā par koka augšanas ciklu un lomu dabas procesos, koksnes pārstrādes iespējām, to veidiem, kā arī par siltuma ražošanu un taupīšanu. Pēc spēles skolēniem ir iespēja apskatīt un izmēģināt dažādas "Zinno" centrā atrodamās interaktīvās ekspozīcijas.
Apmācību programmas galvenais uzdevums ir veicināt skolnieku izpratni par koksnes nozīmīgumu izmantojot to siltumražošanā. Un spriežot pēc pašu bērnu atsauksmēm, mērķis ir sasniegts. Sadarbībā ar vietējiem uzņēmējiem nākošajā semestrī apmācībās bērniem turpināsies, taču precīzāku informāciju par plānoto programmu izziņos tuvojoties nākamajam mācību gadam.
Mācību programma veidota Centrālās Baltijas programmas INTERREG IV A finansētā projekta "Koksnes enerģija un videi draudzīgas tehnoloģijas" ietvaros. Projekta mērķis ir veicināt koksnes resursu efektīvu izmantošanu ekoloģiski tīras siltumenerģijas iegūšanai, tādējādi paaugstinot atjaunojamo energoresursu izmantošanu un videi draudzīgu tehnoloģiju pielietošanu projektā iesaistītajos reģionos.