building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3 : building.lv - par būvniecību Latvijā

Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3

Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3

Šajā numurā nobeidzam iepazīstināšanu ar mākslīgo dīķu izveides, aprīkošanas un uzturēšanas procesiem, ko iesākām 3. un 4. "DIY Lietpratējs". Šoreiz pievēršamies šādu ūdenstilpju apdzīvošanai un apkopei, par ko, kā parasti, konsultē SIA "Jaunbērzi" direktors Artūrs Strancis.

autors: Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3
Foto: Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3; autors: Dārzs un pagalms: Mākslīgas ūdenstilpes 3
Veidojot savu mākslīgo dīķi, tev vajadzētu definēt pašam sev, vai vēlies vairāk/mazāk sterilu ūdenstilpi, ko pamatā veido tikai akmeņi un ūdens, vai papildināsi to ar dažādiem ūdensaugiem, vai arī iekļausi šajā veidojumā vēl arī zivis (1.att.). To rosība un spilgtās krāsas iedvesīs dzīvību un padarīs īpašu pat vistradicionālākā izskata dīķi. Jāņem gan vērā, ka kura katra zivtiņa nederēs, un īpaši piesardzīgam jābūt ar akvārijiem paredzētajām, jo tās var vienkārši nobeigties neatbilstošu apstākļu dēļ (pārāk silts vai auksts ūdens u.c.) Populārākās sugas ir Ķīnas asaris, kojkarpas (abi sarkanoranži), dažādas foreles, arī stores, amūri, karūsas u.c. Nozīmīga būtu arī zivju atlase pēc plēsonības principa – ja ielaidīsi vairākas izteikti plēsonīgas zivis (piem., līdakas), tās ātri vien apēdīs pārējās, tāpēc iesakāms izvēlēties tādas sugas, kas savstarpēji sadzīvo.
Tā kā mākslīgā dīķī dabīgas pārtikas zivīm neatrast, tās vismaz reizi dienā būtu jābaro, izvēloties speciālu barību. Dažas no sugām, piemēram baltie amūri, izmanto savā barībā t.s. šņoraļģes, kas pieaug akmeņiem un tādējādi palīdz cīnīties par ūdens tīrību. Sīkākas konsultācijas spēs sniegt speciālisti.

Lai mākslīga ūdenstilpe tevi un tavus ciemiņus priecētu ar skaidru ūdeni un tīriem akmeņiem, tai nāksies veltīt pienācīgu uzmanību. Jebkuras organiskas vielas, kas nosēžas tilpnes dibenā, sadaloties bojā ūdens kvalitāti un veicina akmeņu apaugšanu ar aļģēm. Jau agrāk uzsvērām, ka šādu dīķu sekmīgai funkcionēšanai nepieciešams sūknis (liek ūdenim ~ 6 dienā pilnībā izcirkulēt, uzņemot skābekli un jau tā nedaudz attīroties), filtrēšanas iekārtai (mehāniski savāc dažādus gružus, organiskas atliekas; ar UV staru lampas un labvēlīgo baktēriju palīdzību cīnās pret nelabvēlīgajām baktērijām) un skimeri (savāc lielākas frakcijas gružus, lapas utt.). Ieteicams šo sistēma darbināt visu pavasara-vasaras-rudens sezonu, bet ūdens to sasniedzot +10C, tam vairs nav nepieciešamības. Ja dīķī ielaistas zivis, ziemai būtu nepieciešams iegādāties minisūknīti (2.att.), kas pastāvīgi uzturēs āliņģi, nodrošinot zivis ar gaisu un iespēju tās pabarot.
Atkarībā no sezonas, aptuveni reizi nedēļā būtu pārbaudāms filtra stāvoklis, un ja nepieciešams, tas ar rokām vai stiprāku ūdens strūklu (3.att.) jāatbrīvo no sakrājušās masas. Reizi nedēļā tīrāma arī UV lampa (4.att.).
Zeltainā rudens laikā skimeris un filtrs var netikt galā ar kritušajām lapām (5.att.), tāpēc katra dīķa īpašnieka saimniecībā jābūt vismaz tīkliņķeselei to savākšanai. Iegādājami arī īpaši tīkli (6.att.), kas lielākai efektivitātei uzstādāmi vēl pirms lapkriša.
Lai vai cik uzcītīgi tu arī nesekotu sava dīķa stāvoklim, pēc kāda laika (individuāli – citam pēc 2, citam pēc 3-4 vai pat vairāk gadiem), var nākties ķerties pie ģenerāltīrīšanas. Jānosūknē ūdens, ar augstspiediena mazgāšanas iekārtu jānomazgā akmeņi (ja arī gultne klāta ar akmentiņiem, tos var nākties uzlasīt un mazgāt sietā). Mazāka piesārņojuma gadījumā var izlīdzēties, nomājot (vai nopērkot) īpašu putekļsūcēju (7.att.), ar kuru attīrīt akmeņus bez ūdens nosūknēšanas.
Rūpējies par savu dīķi un tas priecēs tevi ar skaistumu un dzidrumu gadiem ilgi.


Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.