Daugavpils cietoksnī restaurē Ūdenstorni
2010.gada 5.oktobrī Daugavpils cietoksni apmeklēja arhitektu, vēsturnieku, būvniecības un projekta vadības darba grupa, kas iepazinās ar Daugavpils pilsētas domes realizējamo Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta atbalstītā projekta "Ūdenstorņa ēkas paraugrestaurācija un apsaimniekošana Daugavpils cietoksnī" gaitu.
Foto: Daugavpils cietoksnī restaurē Ūdenstorni; autors: Daugavpils cietoksnī restaurē Ūdenstorni2010.gada 5.oktobrī Daugavpils cietoksni apmeklēja arhitektu, vēsturnieku, būvniecības un projekta vadības darba grupa, kas iepazinās ar Daugavpils pilsētas domes realizējamo Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta atbalstītā projekta "Ūdenstorņa ēkas paraugrestaurācija un apsaimniekošana Daugavpils cietoksnī" gaitu.
Darba grupu pārstāvēja Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta, Pilsētas plānošanas politikas departamenta, VAS "Valsts Nekustamie īpašumi", SIA "Arhis", Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Rīgas domes pilsētas attīstības departamenta, SIA "Skonto Būve" un realizējamā projekta speciālisti.
Pēc objekta apskates, ko vadīja Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Ingūna Kokina, darba grupa devās uz Vienības namu, kur turpināja diskusiju par restaurācijas aspektiem Daugavpils cietoksnī.
Diskusijas vadītāja, projekta stratēģiskās plānošanas eksperte Inga Goldberga uzsvēra, ka izstrādājot Daugavpils cietokšņa restaurācijas un apsaimniekošanas vadlīnijas ir būtiski izzināt speciālistu viedokļus, kas darbojas tieši vēsturisko objektu restaurācijas sfērā, un katrs lietderīgs priekšlikums būs iestrādāts topošajā dokumentā.
Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas arhitektūras restaurācijas eksperts Pēteris Blūms akcentēja to, ka strādājot ar vēsturiskiem objektiem, kāds ir Daugavpils cietoksnis, līdzās attīstības koncepcijai, svarīgi pievērst uzmanību saglabāšanas un konservācijas pamatnostādnēm. Ir jāizveido struktūra, kura apskata objekta vērtību kopumā, kā tā restaurāciju ietekmēs ainaviskie, formālie, estētiskie un kultūrvēsturiskie faktori. Tādēļ ir jāizveido saglabāšanas darba procesa veikšanas un vērtēšanas kritēriji, pēc kuriem vadoties būtu jānotiek turpmākiem restaurācijas darbiem Daugavpils cietoksnī.
Rīgas domes pilsētas attīstības departamenta Vēsturiskā centra projektu nodaļas vadītājs Aigars Kušķis izklāstīja savu viedokli attiecībā uz restaurācijas darbiem vēsturiskos objektos, par tām problēmām ar ko nācās saskarties Rīgas vēsturiskā centra restaurācijas un saglabāšanas gaitā. Turpinot P.Blūma domu par struktūras izveidošanu ar rekomendējošām funkcijām, A.Kušķis ieteica veidot saglabāšanas un attīstības padomi, kā kompetencē būtu Daugavpils cietokšņa restaurācijas norise.
Projekta finansējuma saņēmējs un īstenotājs ir Daugavpils pilsētas dome. Projekta kopējās izmaksas ir 644 380 eiro. No šīs summas 85% - 547 723 eiro ir Eiropas Ekonomikas Zonas finanšu instrumenta ieguldījums, bet 15% - 96 657 eiro - pašvaldības līdzfinansējums.
Avots: www.daugavpils.lv