building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām : building.lv - par būvniecību Latvijā

Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām

Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām

Gribi siltināt savai mājai sienas, nodrošināt tajā tvaika caurlaidību, bet vienlaikus aizsargāt ēku no ūdens iekļūšanas tajā? Izvēlies kvalitatīvas celtniecības plēves.

autors: Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām
Foto: Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām; autors: Drošākā un pareizākā aizsardzība jumtiem vai ēkas sienām
Gribi siltināt savai mājai sienas, nodrošināt tajā tvaika caurlaidību, bet vienlaikus aizsargāt ēku no ūdens iekļūšanas tajā? Izvēlies kvalitatīvas celtniecības plēves.

Celtniecības plēves var iedalīt četrās lielās grupās, kur katra no plēvēm paredzēta savam mērķim. Uzzini, kura būtu tieši tavai ēkai vispiemērotākā!

1. Difūzijas membrānas
Tās apvieno vairāku plēvju īpašības – vienlaikus pasargā ēkas siltumizolāciju un koka konstrukcijas no ūdens ietekmes kā hidroizolācija un no enerģijas zudumiem vēja ietekmē kā pretvēja izolācija. Lai nodrošinātu ātru mitruma izkļūšanu no jumta konstrukcijas daļām, difūzijas membrānai jāpiemīt augstai ūdens tvaiku caurlaidībai. Vēlamā difūzijas membrānas ilgmūžība – 50 gadi.
Difūzijas membrānas Ieklāj cieši klāt pie siltumizolācijas. Klājot šo membrānu veido 10 – 15 cm pārlaidumus. Ja jumta slīpums ir mazāks par 25 %, pārlaidumu vietas savstarpēji salīmē ar sala un mitruma izturīgām līmlentēm. Ja difūzijas membrāna ir uz polipropilēna bāzes, tad jumta konstrukcijā jāizmanto ne mazāk kā trīs slāņu materiāls. Jumta konstrukcijās, kurās nav paredzēta siltināšana, vai situācijās, kad membrānu ieklāšana notiek ziemas laikā, ieteicams izvēlēties izturīgākas (pēc sastāva biezākas) difūzijas membrānas.

Derīgi zināt!
Difūzijas membrānas klāj ar krāsaino pusi uz augšu.

2. Hidroizolācija
Hidroizolācijas plēves tiek izmantotas jumtu konstrukcijās, lai pasargātu būvi no mitruma – lietus, sniega, ūdens.. Šīs plēves var iedalīt divās apakšgrupās – vienkāršās hidroizolācijas plēves un hidroizolāciju plēves ar antikondensāta slāni (antikondensāta plēves). Vienkāršās hidroizolācijas plēves parasti ir armētas polietilēna plēves, kuras ieklāj nesiltinātos jumtos, labi vēdināmos bēniņos un šķūņos. To galvenais uzdevums ir savākt pilošo ūdeni un novadīt tālāk uz teknēm. Savukārt antikondensāta plēves tiek izmantotas jumtos, kuru iekšpusē ir lielāks siltums nekā ārpusē (siltinātos jumtos). Īpaši ieteicamas šīs plēves ir zem metāla jumtiem, kur veidojas daudz kondensāta.

Der zināt!
Hidroizolācijas plēves nekādā gadījumā nedrīkst likt cieši klāt pie vates.
Pie klāšanas zem un virs hidroizolācijas plēves jāveido apmēram 5 cm plata ventilācijas sprauga.

3. Pretvēja izolācija
Pretvēja izolācijas pamatuzdevums ir nodrošināt optimālus apstākļus siltumizolācijas materiālam (vatei) un būves ārējām konstrukcijām – pasargāt siltumizolācijas materiālu no siltuma zudumiem, kā arī nodrošināt iespēju mitrumam izkļūt ārā no siltumizolācijas materiāla un koka konstrukcijām. Pretvēja izolācijas svarīgākie kvalitātes kritēriji ir augsta tvaiku caurlaidība (difūzijas koeficients vēlams lielāks par 1200 g/m2), ilgmūžība (vēlams 50 gadi) un paaugstināta noturība pret ūdeni (vēlamais ūdens staba augstums lielāks par 1 m).
Pretvēja izolācijas plēvi klāj no ārpuses cieši klāt pie siltumizolācijas materiāla (bez atstarpes), veidojot 10 – 15 cm pārlaidumus. Piestiprina ar līstītēm vai skavām. Virs pretvēja izolācijas veido ventilācijas spraugu.

Der zināt!
Pretvēja izolācijas plēvēm jābūt ar augstu tvaikcaurlaidību un tai pat laikā noturīgām pret vēja spiedienu.
Ventilācijas spraugām sienās jābūt ne mazākām kā 2 cm, jumtos – ne mazākām kā 5 cm.

4. Tvaika izolācija
Tvaika izolācijas plēves galvenā funkcija ir nepieļaut mitruma iekļūšanu konstrukcijās (sienās, jumtos) no iekštelpu puses – lai konstrukcijas būtu sausas un siltas, un lai tās ziemā necaursaltu (piemēram, mitruma palielināšanās vatē par 5 % samazina siltumizolācijas efektivitāti par 40 %). Tā kā pat nelieli caurumi tvaika izolācijā strauji samazina tās efektivitāti, tvaika izolācijas plēves tiek klātas pie siltumizolācijas slāņa (vates) telpas iekšpusē un šuvju vietās salīmētas ar līmlentēm.

ES un Latvijas būvnormatīviem atbilstošas tvaika izolācijas parametri – plēves biezums ne mazāks par 200 µm, izgatavošanā izmantots tikai pirmreizējs polietilēns un materiālam pievienots UV stabilizators. Interesanti, ka šobrīd pasaulē arvien vairāk tiek izmantotas jauna veida izolācijas plēves. Piemēram, aktīvā tvaika izolācija, kas nodrošina vēl labākus siltuma un sausuma apstākļus konstrukcijās.

Der zināt!
Nekādā gadījumā tvaika izolācijai nedrīkst izmantot plēves ar otrreizēja polietilēna piejaukumu (visvienkāršākais veids, kā to atšķirt – plēves cena. Jo plēve lētāka, jo lielāka iespēja, ka tajās tiek izmantots otrreizējais polietilēna piejaukums. Kvalitatīva tvaika izolācijas plēve maksā sākot no 27 santīmiem metrā).
Tvaika izolācijai šuvju vietās jābūt salīmētai.

Žurnāliste: Krista Akmentiņa
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.