building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20020
Nozares ziņas33035
Drošas atslēgas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Drošas atslēgas

Drošas atslēgas

Ārdurvju slēdzene pilda ļoti atbildīgu uzdevumu - rūpējas par drošību, nodrošina ērtu iekļūšanu/izkļūšanu telpās. Tāpēc, iegādājoties slēdzeni, vajadzētu padomāt, ka tā kalpos ne vienu gadu vien un salīdzinoši lētie produkti ir piemērojami iekštelpās, bet nekādā gadījumā ārdurvīm.

autors: Drošas atslēgas
Foto: Drošas atslēgas; autors: Drošas atslēgas
Ārdurvju slēdzene pilda ļoti atbildīgu uzdevumu - rūpējas par drošību, nodrošina ērtu iekļūšanu/izkļūšanu telpās. Tāpēc, iegādājoties slēdzeni, vajadzētu padomāt, ka tā kalpos ne vienu gadu vien un salīdzinoši lētie produkti ir piemērojami iekštelpās, bet nekādā gadījumā ārdurvīm.

Slēdzeņu drošības klases

Vajadzētu pievērst uzmanību tam, ka katrā valstī slēdzeņu klasifikācija atšķiras. Vāciešiem ir DIN standarts, zviedriem ir savas drošības klases, somiem savas, citās valstīs citas. Dažādu valstu izstrādātās drošības klases nevar salīdzināt, jo tās tiek piemērotas, pamatojoties uz atšķirīgiem kritērijiem. Šobrīd Eiropas valstis pāriet pie slēdzeņu klasifikācijas saskaņā ar vienotiem Eiropas standartiem. Pateicoties šādai klasifikācijai, jūs varat salīdzināt savā starpā dažādu ražotāju produktus un izvēlēties jums nepieciešamās kvalitātes ir drošības līmeņa slēdzenes un citu durvju furnitūru.
Izvēloties slēdzeni, vajadzētu raudzīties, lai ražotājam būtu ISO 9001 un ISO 14001 sertifikāti. Tie ir firmas darbības kvalitātes garants, kas liecina, ka firma ir droša, nopietna, ka produkti ir kvalitatīvi, jo skrupulozi tiek ievērota noteikta ražošanas procedūra.

Kādas slēdzenes izvēlēties
Pamata slēdzenei vajadzētu būt cilindriskai, bet papildu slēdzenei - plākšņveida, kas paredzēta drošības līmeņa paaugstināšanai. Ieteicamais attālums starp abu slēdzeņu mēlīšu centriem ir 40 centimetri. Plākšņveida slēdzeni nepieciešams izvēlēties atbilstoši slēdzošo plāksnīšu skaitam. Jo plāksnīšu skaits ir lielāks, jo slēdzene ir drošāka.

Tehniskie parametri, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību izvēloties cilindrisko slēdzeni.
Atslēga. Ja nopietni tiek domāts par drošību, ļoti svarīgi, lai atslēgas sagatavi nebūtu iespējams iegādāties jebkurā veikalā un nebūtu iespējams izgatavot tās kopiju. Ja atslēgu ir nozaudēta, pastāv iespēja pārkodēt cilindru. Parasti atslēgas, kurām dublikātus var pagatavot katrā darbnīcā, nav drošas. Vienkāršas atslēgas kodu speciālisti var nolasīt, tikai paskatoties uz to.

Cilindrs un tā konstrukcija. Speciālisti rekomendē izvēlēties cilindrisku slēdzeni ar diskveida konstrukciju. Diskveida cilindrs ir izturīgs, tas ir izturīgs pret aukstumu, dubļiem, ķīmiskām vielām, pat mitrums neizraisa tā koroziju. Skandināvu tipa slēdzenēm jāpievērš uzmanība, no kā ir izgatavota cilindra aizsardzība. Misiņa aizsardzība piemērota tikai sadzīves slēdzenēm, kurām vissvarīgākais ir nodrošināt aizslēgšanas/atslēgšanas funkciju, rūdītā tērauda aizsardzība ir stiprāka un to ieteicams izmantot ārdurvīs un telpās, kur nepieciešams garantēt lielāku drošību.

Mēlīte. Pērkot vajadzētu vairāk interesēties nevis par mēlītes formu, bet par tās sastāvu. Tā var būt liela, bet izgatavota no viegla metāla, kurš diezgan viegli sabruks. Mēlītei būtu jāsastāv no 3 atsevišķiem rūdīta tērauda slāņiem. Lietderīga ir papildu aizsardzība - vidū izvietotie rullīši.

Rokturis. Ja negribat, lai rokturis pēc dažiem mēnešiem izskatītos nobružāts un varbūt pat vairs nedarbotos, nepērciet lētus rokturus, jo tie visbiežāk ir izgatavoti nevis no viena metāla gabala, bet ir tikai krāsaini nolakoti. Ārdurvīm vajadzētu izmantot masīvus misiņa rokturus, atsevišķos gadījumos pat ieteicami ir nerūsošā tērauda rokturi. Masīvi cinka rokturi, kas ir derīgi iekštelpām, jo ārā laika apstākļu ietekmē uz tiem parādīsies neglīti plankumi.

Garantija. Garantijas nosacījumus atslēgas iegādāšanās brīdī vajadzētu izlasīt ļoti rūpīgi. Jo, iespējams, ražotājs sniedz ilglaicīgu garantiju, taču papildus definēti daudzi gadījumi, kad šī garantija tomēr nav spēkā. Labākas ir neizvērstas garantijas, bez atrunām. Jebkurā gadījumā garantijai jābūt reālai, jo ražošanas brāķis vienmēr var gadīties.

Montāža un durvis
Slēdzenes montāžu labāk uzticēt meistaram. Pat vislabāko slēdzeni var sabojāt, ja to iemontē nekorekti, neievērojot instrukcijas. Pasūtot durvis, vajadzētu painteresēties, kāda veida slēdzene tiks ievietota. Durvju meistari parasti izmanto noteiktu firmu slēdzenes, bet, iespējams, to klāstā nav atbilstoša drošības līmeņa slēdzenes. Varbūt par tādu pašu cenu var iegūt to, ko jums tiešām vajag un kas lietošanā būs ērtāks un drošāks?

Elektromehāniskās slēdzenes. Pēdējos gados arvien svarīgākas kļūst elektromehāniskās slēdzenes, jo daudzos objektos jau tiek izmantota ieiešanas - iziešanas kontrole. Arvien svarīgāka kļūst slēdzenes slēgšana ne tikai mehāniskā veidā, t.i., ar atslēgu, bet arī ar dažādu impulsu palīdzību, piem., podziņu, karti, nolasītāju, pulti un tml. Elektromehāniskās slēdzenes ir solenoidālas, kuras tiek pārvaldītas ar solenoīdu palīdzību, un motoriskas, kurām ir dzinējs un daudz vairāk programmēšanas iespēju. Elektromehāniskās slēdzenes nevar pat salīdzināt ar elektriskajām sleņģu plāksnītēm un magnētiem, jo elektromehāniskām slēdzenēm ir daudz vairāk iespēju, tās veic mehāniskās slēdzenes funkcijas, ir ilgmūžīgākas un drošākas.

Durvju pievilcēji. Tāpat nevajag aizmirst par durvju pievilcējiem, kuri nodrošina, lai durvis nepaliktu neaizvērtas/neaizslēgtas. Katram konkrētam gadījumam jāizvēlas vispiemērotākā slēdzene un durvju furnitūra. Ieteicams griezties pie slēdzeņu speciālistiem, kuri pakonsultēs, izprojektēs un instalēs ērtas, drošas un ilgmūžīgas slēdzenes.

Atslēgu eļļošana
Lai negadītos situācija, ka kādudien netiekat mājā, slēdzenēm ekspluatācijas laikā nepieciešama elementāra apkope, kur viens no būtiskākajiem noteikumiem ir arī regulāra slēdzenes cilindra eļļošana. Slēdzeņu eļļošana pagarinās atslēgu kalpošanas laiku un uzlabos tās kvalitāti.

Slēdzeņu tīrīšana
Pirms eļļošanas slēdzenes cilindrs ir jāiztīra. Pazīstamākie atslēgu ražotāji piedāvā arī to tīrīšanas līdzekļus. Tīrīšanas līdzekļi palīdz viegli notīrīt sakrājušos putekļus slēdzenes cilindrā. Tīrot slēdzenes detaļas, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot ķīmiski aktīvus vai abrazīvus līdzekļus, jo tie var izraisīt pretēju efektu. Tīrīšanas līdzeklis jāiepūš cilindrā, pēc tam tajā jāieliek un jāizvelk atslēga, pēc izņemšanas atslēga jānotīra ar lupatiņu. Atslēgas ielikšana un izvilkšana jāturpina tik ilgi, līdz atslēga ir tīra un uz tās nav redzamas tīrīšanas līdzekļa paliekas.

Piemērotākā līdzekļa izvēle
Padomju laikā piekoptā metode eļļot slēdzenes ar eļļas šķidrumu mūsdienās tiek uzskatīta par nepiemērotu. Atslēgas cilindrs uzskatāms par sava veida putekļu sūcēju- tajā cirkulē caurvējš, notiek putekļu kustība, tāpēc, izmantojot šķidro eļļu, tā tikai pievilks un uzkrās putekļus, radot nosēdumus uz cilindra. Mūsdienās slēdzenes iesaka eļļot ar līdzekļiem uz spirta bāzes – grafītu vai teflonu, kas (atkarībā no ražotāja) izmaksās 2 līdz 9 latus par baloniņu.

Kā eļļot?
Izmantojot teflonu, eļļošanas process ir ļoti vienkāršs – tas tiek piedāvāts izsmidzināmā veidā baloniņos, un caur nelielu caurulīti to iepūš nepieciešamajā vietā slēdzenē. Tādējādi eļļošana būs ātrs, tīrs un vienkāršs process. Pēc eļļošanas teflona sastāvā esošais spirts iztvaikos, uz virsmas paliks tikai vielas, kas aizsargā slēdzenes mehānismu.

Kāpēc un cik bieži eļļot?
Slēdzenes eļļošanas biežums atkarīgs no tā, cik intensīvi slēdzene tiek lietota un kādā vidē tā atrodas. Taču kopumā tiek uzskatīts, ka, lai uz slēdzeni attiektos ražotāja garantijas, to ieteicams eļļot vienu reizi pusgadā. Pareiza un regulāra eļļošana ar atbilstošiem līdzekļiem, pēc speciālistu pētījumiem, atslēgas mūžu pagarina aptuveni 3 līdz 5 reizes.

Padomi
Pirmo eļļošanu iesaka veikt pusgadu pēc atslēgas uzstādīšanas. Jaunu atslēgu nav nepieciešams eļļot, tā ir gatava lietošanai.

Ekspluatācijas laikā slēdzenēm nepieciešama ne tikai eļļošana, ieteicams arī stingrāk pievilkt skrūves, pārliecināties par visu detaļu atbilstošu funkcionēšanu.

Precīzāku informāciju par konkrēto atslēgu eļļošanas nepieciešamību un piemērotākajiem eļļošanas veidiem pieprasiet ražotājiem/pārdevējiem.

Par savu un nama drošību jādomā jau slēdzenes iegādes brīdī. Salīdzinoši lētu Ķīnas ražojumu kvalitāti diemžēl neviens negarantē.

Ne visas slēdzenes ir nepieciešams eļļot, tāpēc, vai jūsu izvēlētajai ir nepieciešama eļļošana – noskaidrojiet atslēgas iegādes brīdī.


Izmantojot teflonu, eļļošanas process ir ļoti vienkāršs - tas tiek piedāvāts izsmidzināmā veidā baloniņos, caur nelielu caurulīti to iepūšot nepieciešamajā vietā slēdzenē. Tādējādi eļļošana būs ātrs, tīrs un vienkāršs process. Pēc eļļošanas teflona sastāvā esošais spirts iztvaikos, uz virsmas paliks tikai vielas, kas aizsargā slēdzenes mehānismu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.