Drošība vai ekonomija: saprātīgāka izvēle var izglābt dzīvības
Arhitekti un projektētāji bieži vien saskaras ar būvniecības un renovācijas darbu tāmju ierobežojumiem. Tādā gadījumā izvēlēto risinājumu un materiālu kvalitāte cieš visbiežāk. Daudzi cilvēki, kas saskaras ar šo problēmu, zina, ka vissvarīgākais ir cena. Izstrādājuma izvēle, ņemot vērā tikai cenu (bet ne būtiskos parametrus), bieži liekas nenozīmīga, taču no ugunsdrošības viedokļa tādai izstrādājumu maiņai var būt nozīmīgas sekas, kas var ietekmēt ne tikai tos, kuri cieta no ugunsgrēka tiešā veidā, bet arī personas, kas projektēšanas (būvniecības) laikā pieņēma lēmumus.
Arhitekti un projektētāji bieži vien saskaras ar būvniecības un renovācijas darbu tāmju ierobežojumiem. Tādā gadījumā izvēlēto risinājumu un materiālu kvalitāte cieš visbiežāk. Daudzi cilvēki, kas saskaras ar šo problēmu, zina, ka vissvarīgākais ir cena. Izstrādājuma izvēle, ņemot vērā tikai cenu (bet ne būtiskos parametrus), bieži liekas nenozīmīga, taču no ugunsdrošības viedokļa tādai izstrādājumu maiņai var būt nozīmīgas sekas, kas var ietekmēt ne tikai tos, kuri cieta no ugunsgrēka tiešā veidā, bet arī personas, kas projektēšanas (būvniecības) laikā pieņēma lēmumus.
Nedegoša izolācija var samazināt briesmas
Dīvainākais ir tas, ka bieži vien liekas – nebūtiska būvniecības komponente vai izstrādājums, par kura īpašībām ēkas īpašnieks pat nezina, patiesībā var radīt būtiskas atšķirības. Izolācija ir tieši tā komponente. Pat pieredzējušiem inženieriem un arhitektiem mēdz būt pārsteigti par to, cik ievērojama var būt atšķirība no drošības viedokļa izceļoties ugunsgrēkam, ja tiek izmantoti izolācijas materiāli ar piemērotām īpašībām.
2003.gadā Apvienotajā Karalistē izcēlās ugunsgrēks, pēc kura arhitektam tika izvirzītas apsūdzības par nolaidību, jo viņš uzprojektēja pārtikas produktu ražotnes norobežojošās konstrukcijas ar degošu izolācijas pildījumu. Lai gan ugunsgrēks izcēlās ēkas īpašnieka darbību dēļ, par uguns izplatīšanos bija vainīgs arhitekts, kuram nācās atbildēt par lielu zaudējumu daļu.
Apelācijas tiesā spriedums tika atcelts, jo noskaidrojās, ka ēkas īpašnieks arhitektam iesniedza nepietiekamu informāciju par telpu, kur vēlāk izcēlās ugunsgrēks, izmantošanas mērķi. Tādā veidā tika radīts precedents – apdrošināšanas kompānijas saprata, ka pret tām var būt iesniegtas prasības par nepiemērotu būvniecības produktu specifikāciju, īpaši tajos gadījumos, kad projektētājs bija nepareizi informēts par ēkas izmantošanu1.
Proaktīvie līdzekļi
Projektētājiem un būvuzraugiem jāizvērtē visi apstākļi un iespējas, kā uguns var ietekmēt dažādus izstrādājumiem, un jānodrošina, lai materiāli tiktu pareizi izvēlēti. Pētījumu rezultāti un informācija nav izplatījusies tik plaši, kā tam būtu jābūt, taču tādu organizāciju, kā "Ugunsdrošības aģentūra" (ASV) un "Eiropas tehniskā apstiprinājuma organizācija" (EOTA) interneta mājas lapās ir pieejami daudzi padomi saistībā ar ugunsdrošības jautājumiem. Valsts institūciju pārstāvji un ugunsdrošības speciālisti var palīdzēt projektētājiem izvēlēties izstrādājumus, kas vislabāk būtu piemēroti dažādas nozīmes ēkām.
Evakuācijas no ēkas laiks atšķiras atkarībā no ēkas iedzīvotāju mobilitātes, no viņu zināšanām par ēku un pieeju avārijas izejām. Šos faktorus jāņem vērā, izvēloties būvniecības materiālus un ugunsdrošības līdzekļus.
Piemēram, lai pasargātu cilvēkus daudzstāvu ēkās, ļoti svarīga ir ugunsgrēka vietas lokalizēšana. Visbiežāk briesmas dzīvībai rada nevis sākotnējais ugunsgrēka avots, bet ātra, pakāpeniska uguns un dūmu izplatība, kas nobloķē evakuācijas izejas. Lai samazinātu tādu nelaimes gadījumu, kā Sadarko vai Dižonas ugunsgrēku iespējamību, daudzstāvu ēkas jābūvē tā, lai ugunsgrēka gadījumā cilvēki varētu vienkāršāk evakuēties un reizē arī samazinātos uguns izplatības iespējamība. Vajadzētu arī ņemt vērā visas nākotnes ēkas izmantošanas iespējas. Piemēram, tas, kas pašlaik ir dzīvojamā māja, nākotnē var kļūt par pansionātu vai bērnudārzu. Dzīvojamās mājas aprēķinātais evakuācijas laiks var būt pilnīgi nepiemērots vecāka gājuma iedzīvotājiem, ja ēkas izmantošanas mērķis tiks mainīts uz pansionātu.
Ja vēlaties nodrošinātu nākotni, rīkojieties tagad
Atkarībā no izmantotās pārbaudes metodes vai nacionālajām ugunsdrošības prasībām, degoši izolācijas izstrādājumi var atbilst dažādiem ugunsdrošības standartiem un klasifikācijām. Piemēram, pašlaik dažās valstīs (piem., Austrumeiropā) degošu izolāciju var izmantot līdz 25 m augstām ēkām ārsienu norobežojošajās konstrukcijās. Citur, piem., Vācijā, daudzstāvu ēkās izmantot degošus izolācijas materiālus ir pilnībā aizliegts. Arvien vairāk saskaņojot standartus un cenšoties piemērot attīstītu starptautisku praksi, būvmateriāli var neatbilst prasībām, saskaņā ar kurām ēka agrāk tika uzskatīta par drošu.
Tikai A1 un A2 ugunsizturības klases izstrādājumi atbilst augstākajiem reakcijas uz uguni standartiem un var samazināt ugunsgrēka risku, kā arī tā izraisītās sekas. Akmens vates izolācijas izstrādājumi visbiežāk attiecināmi A1 ugunsizturības klasei un atbilst stingrākajām ugunsdrošības prasībām.
Noteikumi un prasības mainās, ēku izmantošanas mērķis – arī. Lai samazinātu atbildību saistībā ar ugunsgrēka sekām tagad un nākotnē, ēkas īpašnieki un projektētāji riskē mazāk, izvēloties nedegošus izstrādājumus ēkas norobežojošām konstrukcijām.
1. att. Daudzdzīvokļu mājas Dižonā fotogrāfija pēc ugunsgrēka
"Nepareizi izvēlētu būvmateriālu briesmas var izraisīt nevajadzīgus zaudējumus"
Atbildības ierobežošana:
Cilvēku drošības interesēs izolācijas ugunsdrošības īpašības ir jāuzskata par primāru jautājumu, izdarot izvēli. Šā dokumenta saturu un secinājumus izvēlējās "Rockwool Group". Dokuments paredzēts speciālistiem un izmantojams tikai informatīvos nolūkos. "Rockwool Group" norobežojas no atbildības saistībā ar tiešiem vai netiešiem zaudējumiem vai kaitējuma, ko varētu izraisīt šā dokumenta izmantošana.
1 http://www.fenwickelliott.co.uk/files/docs/articles/html/hot_potato.htm<}0{>http://www.fenwickelliott.co.uk/files/docs/articles/html/hot_potato.htm