Dubultās grīdas – ērta vieta komunikāciju apslēpšanai
Dubultā jeb paceltā grīdas konstrukcija ir konstrukcijas veids, kas ienācis mūsu ikdienā līdz ar dažādām jaunām tehnoloģijām, kam nepieciešama papildu telpa inženiertehnisko komunikāciju (kabeļu, vadu, ventilācijas kanālu u.c.) izvietošanai.
Vienkāršoti runājot dubultā jeb paceltā grīdas konstrukcija ir "grīda virs grīdas", pa vidu veidojot pagrīdes jeb zemgrīdas telpu. Virs pamatgrīdas (melnās grīdas vai starpstāvu pārseguma) tiek izvietota īpaša, nesošā atbalsta sistēma, uz kuras stiprina virsējo grīdas kārtu. To veido slodzes izturīgas, nepieciešamības gadījumā viegli noņemamas plātnes, virs kurām tiek klāts grīdas segums – paklāja materiāls, linolejs, lamināts vai citi. Zemgrīdas telpas augstums, atkarībā no tajā paredzēto komunikāciju veida, skaita un ekspluatācijas īpatnībām, var būt no 4cm līdz 1,5m un atsevišķos gadījumos pat vairāk.
Būtiskākā dubulto grīdas sistēmu priekšrocības ir iespēja apslēpt inženiertehniskās komunikācijas un tiek nodrošināta ērta un vienkārša piekļuve zemgrīdas telpai. Atliek tikai vajadzīgajā vietā noņemt grīdas virsējo segumu un izņemt attiecīgo grīdas plātni. Tādējādi iespējams veikt ne tikai komunikāciju apkalpošanu un labošanu, bet arī to pārvietošanu un pielāgošanu telpas vajadzībām, jo jebkurā vietā var ierīkot vadu izvadi virs grīdas. Turklāt šādas grīdas izveide ļauj ietaupīt laiku un finanses uz montāžas darbiem, kas būtu vajadzīgi, iestrādājot komunikāciju vadus, piemēram, starpsienās. Arī grīdas kopšana nesagādā problēmas, to kopj atbilstoši virsējā seguma materiālam.
Dubulto grīdu sistēmas plaši izmanto biroju telpās, ražošanas telpās, laboratorijās un vietās, kur izvietoti datori, serveri un citas tehnoloģiskas ierīces, kam nepieciešams liels skaits dažādu "vadu". Tāpat zemgrīdas telpa piemērota ventilācijas sistēmu izveidei, cauruļvadiem, apkures sistēmas izveidošanai.
Priekšnoteikumi dubultās grīdas izveidei
Lai izveido zemgrīdas sistēmu jāņem vērā vairāki priekšnoteikumi. Telpas veids, vai tā ir sausā vai mitrā telpa, paredzētais vai jau esošais grīdas seguma veids, grīdas seguma biezums, grīdas pamatnes biezums un veids, paredzamais noslogojums un gaisa temperatūra telpā. Svarīgs ir arī paredzamo kabeļu un cauruļu izvietojuma plāns, nepietiek zināt tikai to diametru, jārēķinās arī ar to brīvai izvietošanai vajadzīgo telpu.
Ne mazāk svarīgi ir arī drošības nosacījumi. Tie ir vispārīgie noteikumi, ko paredz spēkā esošie būvnormatīvi (ugunsdrošība, elektromagnētiskā savietojamība, aizsardzība dažāda sprieguma vadiem u.c.), kā arī tie attiecināmi uz personām, kam tiks dota atļauja piekļūt zem grīdas esošajiem komunikāciju tīkliem.
Izmantojamie materiāli
Paceltās grīdas nesošā atbalsta sistēma tiek veidota no tērauda profiliem vai caurulēm, kas tiek izvietoti noteiktā attālumā viens no otra. Dažkārt slodzes noturības palielināšanai izmanto arī šķērsprofilus. Kā zemgrīdas telpas pārseguma materiālu izmanto kokšķiedru vai ģipša šķiedru plātnes dažādos izmēros.