Dzīvojamo interjeru projektēšanaĒdamistaba
Mūsdienās diezgan reti ir sastopams variants, kad ēdamistaba ir ierīkota atsevišķā telpā. Visbiežāk tā ir izvietota virtuves vai viesistabas funkcionālajā zonā. Tomēr, ja ģimene ir liela vai mājā bieži ciemojas viesi, ēdamistabas nozīmi nevajadzētu mazināt.
Foto: Dzīvojamo interjeru projektēšanaĒdamistaba; autors: Dzīvojamo interjeru projektēšanaĒdamistabaMūsdienās diezgan reti ir sastopams variants, kad ēdamistaba ir ierīkota atsevišķā telpā. Visbiežāk tā ir izvietota virtuves vai viesistabas funkcionālajā zonā. Tomēr, ja ģimene ir liela vai mājā bieži ciemojas viesi, ēdamistabas nozīmi nevajadzētu mazināt.
Ēdamistaba ir telpa ar skaidru un viennozīmīgu funkciju, tādēļ arī tās noformējums ir diezgan vienkāršs un nesatur tik daudz nianšu kā citu telpu noformējums. Ēdamistabas platības formēšanas galvenais princips - simetrija. Par istabas centru kļūst ēdamgalds ar krēsliem. Galda izmērs ir atkarīgs no ģimenes sastāva, viesu plānotā daudzuma, kā arī no telpas izmēriem - ap galdu jābūt pietiekami daudz vietas sēdošiem cilvēkiem, kā arī brīvai telpai apkārt. Galda malas attālums līdz sienai vai interjera priekšmetiem nedrīkst būt mazāks kā 140 cm. Ēdamistabā var atrasties kumode vai skapis traukiem ar noteikumu, ka vietas būs pietiekami, lai pie tām piekļūtu un brīvi varētu vērt skapīšu durvis.
Ēdamistaba parasti atrodas blakus virtuvei, tādēļ ne mazsvarīga loma ir atvēlēta durvīm. Tās ieteicams novietot simetriski, tādējādi kļūstot par lielisku jēdzienisku istabas centru. Apgaismojumam ēdamistabā visbiežāk izmanto tradicionālo paņēmienu – lustras izvietošanu istabas centrā, tieši virs ēdamgalda. Tomēr nav vērts aizmirst par lokālo apgaismojumu, kas palīdzēs radīt mājīgu noskaņu.
Natalija Mitina, interjera dizainere, www.koncepcija.lv