Dzīvojamo interjeru projektēšanaViesistaba
Viesistaba ir telpa, kurai tiek uzticēts visvairāk funkciju: tajā notiek ģimenes ikdienas dzīve, ģimene šajā telpā uzņem viesus, te skatās filmas, klausās mūziku, tā ir vieta, kur var palasīt grāmatu svētku reizēs viesistabā klāj galdu.
Foto: Dzīvojamo interjeru projektēšanaViesistaba; autors: Dzīvojamo interjeru projektēšanaViesistabaViesistaba ir telpa, kurai tiek uzticēts visvairāk funkciju:
- tajā notiek ģimenes ikdienas dzīve,
- ģimene šajā telpā uzņem viesus,
- te skatās filmas, klausās mūziku,
- tā ir vieta, kur var palasīt grāmatu
- svētku reizēs viesistabā klāj galdu.
Taču par spīti šķietamajam funkciju daudzumam, galvenais viesistabas mērķis ir atpūta un saskarsme. Tādējādi arī mēbeļu izkārtojumam jābūt tādam, lai realizētu šīs pamatfunkcijas.
Viesistabai, kā nevienai citai istabai, ir nepieciešams tā dēvētais jēdzieniskais telpas centrs. Tā ir kāda uztveres ass, ap kuru centrējas kompozicionālais mēbeļu, apdares, dekora risinājums. Tradicionāli viesistabas jēdzieniskais centrs ir kamīns, mūsdienās to aizstāj televizors vai mājas kinozāle. Par jēdzienisko centru var kļūt kaut kāds interesants arhitektūras elements, piemēram, kolonna vai erkers.
Izvietojot mēbeles viesistabā, jāņem vērā to izmērus, kā arī optimālos attālumus starp priekšmetiem. Piemēram, attālumam no krēsla un dīvāna līdz televizora ekrānam jābūt ne mazākam par 2 metriem, lai nenoslogotu redzi. Pastāv formula, kas definē optimālu attālumu no televizora, līdz cilvēka acij: minimālais attālums starp televizora ekrānu un aci ir TV ekrāna diagonāles garums reiz 3, maksimāls – diagonāles garums reiz 5. Pēc augstuma televizors ir jānovieto tā, lai ekrāna vidus atrastos aptuveni sēdoša cilvēka acu augstumā.
Svarīgs ir arī attālums starp mīksto mēbeļu priekšmetiem. Optimāls attālums līdz sarunu biedram, lai saskarsme būs maksimāli komfortabla, ir 1,5 metri. Turklāt labāk mīkstās mēbeles izvietot tā, lai sarunu biedri varētu sēdēt iepretim viens otram. Tieši tādēļ pēdējā laikā tādu popularitāti ieguva princips 2+2, kad nozīmē, ka divi nelieli dīvāni izvietoti viens otram pretī un atdalīti ar kafijas galdiņu.
Viesistabā kā nevienā citā telpā ir svarīga zonēšana ar gaismu. Jo vairāk funkcionālo zonu ietver viesistaba, jo sarežģītākai jābūt apgaismojuma sistēmai. Šādos gadījumos ar klasisku lustru istabas vidū šo problēmu atrisināt nevarēs, būs jāpiemeklē sienas lampas, stāvlampas, galda lampas vai kāds cits papildus apgaismojums.
Kamīni izvietošana viesistabā vienmēr ir bijusi aktuāla modes tendence. Kamīnu iespējams ierīkot arī tipveida dzīvokļos, kuros nav paredzēts izvietot dūmvadus, jo tirgū ir pieejami bezdūmu kamīni – elektriskie.
Ja viesistaba pilda arī ēdamistabas funkciju, tad blakus dīvānu grupa jāparedz vieta ēdamgaldam ar krēsliem, kumodei un trauku skapim.
Mazgabarīta dzīvokļos viesistaba itin bieži ir vienlaikus arī guļamistaba. Šajā gadījumā īpašu uzmanību vajadzētu veltīt dīvāna izvēlei - parasti tiek dota priekšroka leņķveida saliekamajiem modeļiem, taču tas nebūt nav vienīgais veiksmīgais variants.
Projektējot viesistabu, jau iepriekš jāpārdomā komunikāciju kabeļu izvietojums, lai telpā varētu pieslēgt apgaismojumu un elektriskās ierīces, lai būtu iespējams nodrošināt internetu, telefonu, televīziju. Nepieciešams iepriekš padomāt kā paslēpt kabeļus sienās vai aiz speciālām profilu līstēm.
Natalija Mitina, interjera dizainere, www.koncepcija.lv