ELAKOR industriālo betona grīdu aizsardzībai
Vairākums industriālo betona grīdu tiek izgatavotas no betona un smilšu-cementa javas. Plaši izplatīts maldīgs viedoklis, ka šādu grīdu sabrukšana un putēšana ir mehānisko slodžu iedarbības rezultāts.
Foto: ELAKOR industriālo betona grīdu aizsardzībai; autors: ELAKOR industriālo betona grīdu aizsardzībaiMaksimāla aizsardzība un nodilumizturība ar minimāliem tēriņiem
Vairākums industriālo betona grīdu tiek izgatavotas no betona un smilšu-cementa javas. Plaši izplatīts maldīgs viedoklis, ka šādu grīdu sabrukšana un putēšana ir mehānisko slodžu iedarbības rezultāts. Patiesībā galvenais cēlonis ir betona ogļskābes-skābekļa korozija – putekļveida mikrokalcīta veidošanās no brīvajiem kaļķiem un gaisā esošās ogļskābās gāzes. Pastāv arī citi korozijas veidi – sulfātu, hlorīdu un citas. Šādu procesu rezultāts ir ne tikai putekļu veidošanās, bet arī betona virskārtas ievērojama cietības un nodilumizturības samazināšanās. Tāpēc vienkārša betona markas paaugstināšana negarantē ilgmūžīgu un neputošu grīdu iegūšanu.
Pastāv divas principiālas betona aizsardzības metodes – hermetizēšana un fluatēšana (brīvā kaļķa pārveide ķīmiski izturīgajā kalcija forīdā). Mēs apskatīsim hermetizējošos sastāvus.
Betona grīdu aizsardzībai (hermetizēšanai) tiek izmantoti dažādi polimēru pārklājumu tipi.
1. Alkīdu, akrila, hlorvinila pārklājumi (krāsas un emaljas), tiem ir zema mehāniskā un ķīmiskā izturība, zema nodilumizturība, un tādējādi minimāls ekspluatācijas termiņš. Reāli šāds pārklājums nav paredzēts industriālo grīdu aizsardzībai.
2. Epoksīdu un poliuretāna materiāli. Tiem ir augsta mehāniskā un ķīmiskā izturība, augsta nodilumizturība un ilgstošs ekspluatācijas laiks.
Vietējā tirgū epoksīdu un poliuretāna materiāli pieejami plašā izvēlē, tomēr nedārgu un kvalitatīvu materiālu klāsts ir ļoti šaurs. Pie tiem pieskaitāma vienkomponentes mitrumā cietējoša poliuretāna kompozīcija "Elakor". Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šo materiālu pārstāv SIA "SV-EKO".
Epoksīdu un poliuretāna materiāli pirmajā acu uzmetienā šķiet diezgan līdzīgi, tomēr tiem ir vairākas diezgan būtiskas atšķirības.
1. Epoksīdu materiāli vienmēr sastāv no divām komponentēm: sveķiem un cietinātāja. Poliuretāni var būt gan vienkomponentes (mitrumā cietējoši), gan divkomponentu. Vienkomponentes "Elakor" piemīt vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar divkomponenšu materiālu:
* Vienkāršība darbā ar tiem. Nav iespējams kļūdīties proporcijās un komponenšu sajaukšanas viendabīgumā.
* Tehnoloģiskums. Divkomponenšu materiāliem ir ierobežots izlietošanas laiks pēc komponenšu sajaukšanas (parasti 30 – 60 minūtes). Izlietošanas laikā sabiezē, mainās to iesūkšanās spēja utt. "Elakor" šādi trūkumi nepiemīt.
* Divkomponenšu un vairākuma vienkomponentes poliuretānu uzklāšanas temperatūra – virs +5 ºC... +10 ºC. "Elakor" uzklāšanas temperatūra – sākot no mīnus 30 ºC.
* Iesūkšanās spēja. Piesūcināšana veido ārkārtīgi izturīgu betona polimēra pārklājuma slāni, kas arī nosaka polimērpārklājumu kvalitātes līmeni. Poliuretānu iesūkšanās spēja betonā ir daudz augstāka nekā epoksīdiem. "Elakor" iesūkšanās dziļums – līdz 5 mm. To iespējams regulēt atkarībā no mērķa un uzdevuma. Jebkuru betona sākotnējo marku "Elakor" piesūcinājums palielina līdz M600 un augstāk.
2 "Elakor" cietība salīdzināma ar epoksīdiem, turklāt saglabājas elastības īpašības un augsta triecienu viskozitāte. Tas ir īpaši svarīgi dinamisko slodžu iedarbības gadījumā uz grīdām: darbagaldu vibrācija, priekšmetu krišana, pārvietošanās uz cietiem plākšņu riteņiem, radžu riepām u.c.
3 "Elakor" piemīt visaugstākā nodilumizturība. Salīdzinošais nodilums (VST 29811-75, metode B): pārklājumam "Elakor" – 1,5 g/m2; epoksīdu pārklājumiem – 10 – 15 g/m2. Citiem vārdiem, "Elakor" nodilumizturība ir 5 – 10 reizes augstāka un attiecīgi arī ekspluatācijas ilgums 3 – 6 reizes garāks vienāda biezuma pārklājumiem. Šis fakts atklāj vēl vienu priekšrocību: grīda kļūst maksimāli higiēniska un viegli kopjama, jo virsējais slānis nepieļauj mikroplaisiņu veidošanos, kurās sakrājas netīrumi.
4 Poliuretāniem visu būvmateriālu vidū ir visaugstākā izturība pret organisko skābju iedarbību, tai skaitā pret pienskābi, kas padara to vienkārši neaizvietojami pārtikas rūpniecības uzņēmumos.
Vēl nesen poliuretāniem piemita būtisks trūkums – augstā cena. Rietumos ražotie mitrumā cietējošie poliuretāni tiešām ir ļoti dārgi, bet "Elakor" – ir gandrīz divreiz lētāks!
"Elakor" kompozīcijas pārbaudītas neatkarīgajās laboratorijās un saņēmušās attiecīgus oficiālus slēdzienus un sertifikātus. "Elakor" plēvītes izturība pret plīsumiem pārsniedz 60 Mpa, kas ievērojami pārsniedz pat epoksīdu kompaundus. "Elakor" jau apliecinājis sevi kā kvalitatīvs un pieejams materiāls ar lieliskām tehnoloģiskajām, ekspluatācijas un dekoratīvajām īpašībām.
Patlaban "Elakor" sekmīgi tiek izmantots vairāk nekā 5 miljonu kvadrātmetru platībā tādos objektos kā garāžas-autostāvvietas, autoservisi, noliktavas, saldētavas, cehi (tai skaitā pārtikas rūpniecības), veikali, dzīvojamās un administratīvās ēkas, lauksaimniecības nozares objekti u.c.
Lai pasargātu no korozijas metāla un minerālu virsmas un visdažādākajām agresīvās vides izpausmēm, tiek ražoti materiāli sērijās "Elakor Standart, bet sērijas "Elakor Standart Plus" materiāli paredzēti ekspluatēšanai tiešā kontaktā ar sausajiem pārtikas produktiem un dzeramo ūdeni., "Elakor-MB" – jaudīgs putekļus likvidējošs līdzeklis, kura cena ir vairākas reizes zemāka nekā Rietumos ražotiem analogiem (piemēram, "Liturīns")
SIA "SV-EKO"
Tālr. +371 67112631
Mob tel. .+3, 71 25919736