Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskats
Ekoklimatiskā būvniecība, kā viens no ekoloģiskās un energoefektīvās būvniecības paveidiem, Vācijā, Francijā, Austrijā un vēl vairākās Eiropas valstīs kļuva īpaši populārs aizvadītajos 5-7 gados, kad, pielāgojot šī būvniecības veida pamata kritērijus arvien lielākiem un arhitektoniski komplicētākiem objektiem, tika secināts – tieši šāds energoefektīvās būvniecības veids ne tikai ideāli piemērots liela mēroga darījumu un sabiedriskajām, bet arī dzīvojamā sektora ēkām.
Foto: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskats; autors: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskatsEkoklimatiskā būvniecība, kā viens no ekoloģiskās un energoefektīvās būvniecības paveidiem, Vācijā, Francijā, Austrijā un vēl vairākās Eiropas valstīs kļuva īpaši populārs aizvadītajos 5-7 gados, kad, pielāgojot šī būvniecības veida pamata kritērijus arvien lielākiem un arhitektoniski komplicētākiem objektiem, tika secināts – tieši šāds energoefektīvās būvniecības veids ne tikai ideāli piemērots liela mēroga darījumu un sabiedriskajām, bet arī dzīvojamā sektora ēkām.
Ekoklimatiskās būvniecības galvenās iezīmes, kas atšķir to no citiem energoefektīvās un "zaļās būvniecības" veidiem, ir īpaši projektētas un konstruētas gaisa ventilācijas un aukstumsistēmas, kā arī plaša liela apjoma ventilējamo fasāžu konstrukciju izmantošana. Dabiskā ventilācija, kuras izmantošana pilsētas – jo īpaši blīvi apbūvētas lielpilsētas, apstākļos, ir būtiski apgrūtināta, arī uzskatāma viens no galvenajiem ekoklimatiskās būvniecības "trumpjiem".
Foto: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskats; autors: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskatsProjektējot tā dēvētās ekoklimatiskās ēkas (it īpaši, ja šī ēkas ir liela apjoma un to kubatūra pārsniedz 100 000 m3), allaž tiek akcentēta šī gaisa apmaiņas veida maksimālu izmantošanu ne tikai ēkas zemākajos stāvos un iekštelpu galerijās (apakšstāva ātrijā/ātrijos), bet arī augstākajos stāvos.
Biznesa centrs "Diseldorfas vārti", kam šī gada vasarā aprit 10 gadu pastāvēšanas jubileja, ir ne tikai pirmais, bet līdz šim arī vienīgais tik vērienīgais ekoklimatiskās būvniecības objekts pasaulē. 70m augstā ēka ar kopējo platību 41 000m2 un kubatūru – 150 000m3, ir unikālā ne tikai sava īpatnējā inženiertehniskā projekta, bet arī arhitektoniskās komplicētības dēļ.
Šajā objektā, kā atzinuši ēkas projektētāji no slavenā un tradīcijām bagātās vācu arhitektu biroja "Overdiek Petzinka & Partner", satiekas mūsdienīga arhitektūra, inovatīvi inženiertehniskie un iekštelpu klimata nodrošinājuma risinājumi ar cilvēka prasībām pēc augsta vides komforta un ērtas - racionāli plānotas un veidotas, darba vides.
Foto: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskats; autors: Ēkas ventilācijas un gaisa kondicionēšana sistēmas apskatsProjekta pasūtītāju izvirzītās prasības arhitektu birojiem, kas piedalījās konkursā par tiesībām izstrādāt "Diseldorfas vārtu’ projektu, bija ārkārtīgi augstas – bija jāpanāk, lai ēkas koncepcija atbilstu ne tikai vismodernākajām arhitektoniskajām un dizaina tendencēm, bet arī būtu veidojama kā modernas un videi draudzības būvniecības tehnoloģijas un inženiertehniskos risinājumus apvienojošs komplekss.
Enerģiju taupoša un vienlaikus stilistiski un arhitektoniski nevainojama ēka, kurā viss netradicionālais virzīts uz racionālu resursu izmantošanu un visaugstāko iekštelpu vides komfortu kritēriju sasnigšanu.
1997. gadā "Diseldorfas vārtu’ projekts bija unikāls ne tikai Eiropas, bet arī pasaules mērogā; un arī šobrīd - 10 gadus pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā, tas vēl joprojām ir ievērības cienīgs un saista daudzu Eiropas un pasaules ekoloģiskās un energoefektīvās būvniecības ekspertu un projektētāju uzmanību. Jo, pretēji daudziem citiem liela mēroga energoefektīvās būvniecības projektiem, tas savu projektētāju, arhitektu un būvnieku augstās pretenzijas ir attaisnojis, pierādot, ka ne tikai mazās un kompaktās, bet arī milzīga apjoma ēkās ir iespējams veidot enerģiju taupošus un iekštelpu vidi būtiski uzlabojošus HVAC tehniskos risinājumus. Tie, kombinācijā ar patiešām unikālo dubultās fasādes konstrukciju ļauj "Diseldorfas vārtiem" izcelties ar stabilu, zema apjoma enerģijas patēriņu, tajā pat laikā nekaitējot iekštelpu gaisa kvalitātei un ēkā strādājošo cilvēku komfortam.
Turpinājums sekos