Ekskluzīvu un mākslinieciski vērtīgu interjera priekšmetu cienītājiem
Tikai piecas dienas - no 8. līdz 12. oktobrim Ārzemju mākslas muzejā būs skatāma pasaulē pazīstamu un īpaši godalgotu dizaineru paklāju izstāde. Izstāde ar nosaukumu "Mēnesgaismas Karavāna.
Foto: Ekskluzīvu un mākslinieciski vērtīgu interjera priekšmetu cienītājiem; autors: Ekskluzīvu un mākslinieciski vērtīgu interjera priekšmetu cienītājiemTikai piecas dienas - no 8. līdz 12. oktobrim Ārzemju mākslas muzejā būs skatāma pasaulē pazīstamu un īpaši godalgotu dizaineru paklāju izstāde. Izstāde ar nosaukumu "Mēnesgaismas Karavāna. Ceļojums paklāju mākslā no Teherānas līdz Berlīnei" būs viena no spilgtākajām šā gada Dizaina dienu pērlēm. Izstādi organizē Ārzemju mākslas muzejs un dizaina paklāju salons "Krassky Arabesca".
Izstāde izvietosies četrās muzeja zālēs. Katrā no tām būs skatāmi cita mākslinieka darbi, radīti atšķirīgā tehnikā un dizaina stilā.
Pēc izstādes "Mēnesgaismas karavāna" eksponātu izstādīšanas ir liels pieprasījums daudzās pasaules valstīs. Tāpēc izstāde Rīgā notiks tikai 5 dienas.
"Ideja par izstādes rīkošanu man radās, apmeklējot dizainera Jana Kata - viena no šā brīža pasaulē atzītākajiem paklāju dizaineriem, - ekspozīcijas zāli netālu no Diseldorfas. Tur paklāji bija iekārti pie baltām sienām vecā fabrikas ēkā ar stikla jumtu un eļļotām betona grīdām. Tobrīd es sapratu, ka tas ir cienīgākais veids, kā pasniegt dizaina paklāju un stāstīt par to citiem," saka Aigars Zelmenis, izstādes kurators, "Krassky Arabesca" vadītājs. "Sadarbībā ar pašiem dizaineriem esmu atlasījis patiešām pasaules mērogā unikālus dizaina paklājus. Oktobra sākumā tie atceļos uz Rīgu. Turklāt paralēli "Mēnesgaismas karavānas" ietvaros cenšos sagādāt īpašu pārsteigumu – Latvijai nebijušu notikumu. Vēl jāsaliek punktiņi uz "i". Tad varēšu par to pastāstīt konkrētāk."
Izstādē būs redzami Jurgena Dālmansa (Jurgen Dahlmanns, "Rugstar"), Roijas Sahrai (Roya Sahrai, "Sahrai"), Mikaelas Šleifenas (Michaela Schleypen, "Floor to Heaven") un Jana Kata (Jan Kath) darbi.
Sākot ar šodienu, izstādes sagatavošanas darbiem var sekot, kā arī vairāk par autoriem un viņu darbiem uzzināt Aigara Zelmeņa blogā www.menesgaismaskaravana.lv
Uzziņai par paklājiem
Paklāja pirmsākumus zinātniekiem tā arī nav izdevies datēt. Taču ir zināms, ka paklāja vēsture mērāma vismaz divarpus tūkstošos gadu. Sākotnēji un ilgus gadus tie kalpoja kā silts grīdas segums klejotāju mājokļos. Tie labi pasargāja no aukstuma, vēja un smiltīm, bija viegli salokāmi un pārvadājami.
Pirmie, kas paklāju darināšanu attīstīja līdz mākslas līmenim, bija irāņi (persieši). Persiešu paklājs ir tieši tikpat unikāls, cik Venēcijas stikls, Briseles mežģīne, vai Kubas cigārs. Leģenda vēsta, ka arī slavenā Kleopatra tika atvesta Cēzaram, ietīta persiešu paklājā.
Jau 16. gs. vidū Persija apgādāja ar paklājiem lielāko daļu Eiropas karaļnamu un aristokrātu mītņu. Francija paklāju iegādei tērēja pat tik daudz līdzekļu, ka tas sāka nelabvēlīgi ietekmēt valsts ekonomiku. Francijas karalis Luijs XVI un Polijas Sigismunds bija ar persiešu paklāju kolekcionēšanu aizrāvušies tik ļoti, ka tas jau robežojās ar apsēstību.
Paklāji ir pieprasīti arī mūsdienās. Pēc apjoma Persijas paklāju eksports ir otrajā vietā uzreiz aiz naftas eksporta. Ņemot vērā, ka kvalitatīva, ar rokām mezglota paklāja mūžs mērāms vairākos simtos gadu, tas ir ne tikai labs kapitālieguldījumu līdzeklis, bet arī vērtīgs ģimenes īpašums, kuru manto no paaudzes paaudzē.
Uzziņai:
Aigars Zelmenis,
"Mēnesgaismas karavāna" kurators,
"Krassky Arabesca" vadītājs
Tālr.: 29 193 588
Margrieta Akmens,
Komunikācijas speciāliste
Tālr.: 29 188 230