Ekspluatācijā nodota Durbes pils
Pēc 12 gadu ilgas restaurācijas ekspluatācijā nodota Durbes pils. Tukuma pilsētas Domes izveidota komisija būvinspektora Jāņa Rundāna vadībā 27.februārī iepazinās ar pili un atzinīgi novērtēja veiktā darba rezultātus.
Foto: Ekspluatācijā nodota Durbes pils; autors: Ekspluatācijā nodota Durbes pils |
Durbes pils, attēls no tukums.lv |
Durbes pils remonta-restaurācijas darbu projekts izstrādāts jau 1996.gadā arhitektes Ināras Caunītes vadībā. Darbi uzsākti 1997.gadā. Vispirms veikta jumta konstrukciju un jumta seguma maiņa, kā arī visu tehnisko tīklu nomaiņa. 2000. gadā nodota ekspluatācijā pils 1.kārta un tikai tad varēja ķerties pie restaurācijas.
Visi darbi ir veikti par Tukuma rajona padomes līdzekļiem. Pils restaurācijas darbus ar atsevišķiem piešķīrumiem ir atbalstījusi VKPAI un VKKF. Finansējums no valsts investīcijām vai Eiropas struktūrfondiem nav saņemts. Lai nodrošinātu restaurācijas procesu, Tukuma rajona pašvaldība 1998.gadā bija spiesta ņemt kredītu Valsts kasē. Kredīta summa Ls 386 036 l,-, tolaik likās milzīga. Saskaņā ar noslēgto aizdevuma līgumu Tukuma rajona padomei minētā summa bija jāatdod 10 gadu laikā un jānomaksā arī kredītprocenti. Tolaik aizņēmuma summa šķita milzīga, bet tā radās iespēja ātri paveikt visus celtniecības darbus un pēc tam lēnā garā nodarboties ar restaurāciju, kas prasa daudz vairāk laika nekā naudas. Laimīgā kārtā 2008.gadā ir pabeigti restaurācijas darbi un atmaksāts arī kredīts Valsts kasei.
Celtniecības darbi pavisam izmaksāja tikai Ls 715 212,-. Pierēķinot visas izmaksas, kas bija nepieciešamas eksponātu iegādei un restaurācijai, kā arī vēsturiskā interjera izveidei, iztērēti nedaudz vairāk nekā 0.8 miljoni latu.
Durbes pils ir Tukuma muzeja struktūrvienība. Muzejs pilī ienāca 1991. gada augustā, kad likvidēja Durbes rehabilitācijas slimnīcu. Septiņdesmit gadus ēka bija kalpojusi slimnīcas un sanatorijas vajadzībām un tāpēc lielā mērā pārbūvēta. Ikgadējo kosmētisko remontu laikā bija iznīcināts ne tikai vēsturiskais krāsojums, bet arī liela daļa parketa un interjera detaļu, tādēļ restaurācijas process bija ilgs un sarežģīts.
Pils 1. stāvā atjaunots vēsturiskais interjers, bet 2. stāvā apskatāmas dažādas izstādes, kas atspoguļo lauku kultūrvides savdabību, akcentējot vācbaltu un latviešu kultūras savstarpējās ietekmes. Viskrāšņākās ir pils 1.stāva telpas: rakstāmistaba, bibliotēka, zāle, saloni, ēdamistaba, guļamistaba. Pamazām top arī garderobe, tualete, vannas istaba un bērnistaba. Durbes pils šobrīd ir vienīgā pils Latvijā, kur apskatāmas gan Kurzemes lauku muižas kungu mājai raksturīgās prezentācijas telpas, gan lietišķās, gan arī intīmās telpas. Pils atvērta apmeklētājiem katru dienu, izņemot pirmdienas. Sestdienās tajā valda īpaša gaisotne, jo apmeklētājus sagaida dāmas vēsturiskajos kostīmos un piedāvā dažas 19. gadsimta gaisotnei atbilstošas izklaides.
Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore