Elastīgie sporta grīdas segumi – drošībai, izciliem rezultātiem un mazākam traumatismam
Pēdējos desmit gados Latvijā uzcelts daudz sportam paredzētu objektu un iekārtotas sporta zāles, tostarp veikta aktīva esošo sporta zāļu renovācija. Savu kārtu gaida vēl daudzas atjaunojamas sporta būves, tālab svarīgi laikus pievērst uzmanību vairākām, tikai sporta telpām raksturīgām būvniecības konstrukcijām. Viena no tām ir sporta zāles grīda un tās segums, kas pakļauts vislielākajai slodzei. Profesionāli un kvalitatīvi izveidotai sporta zāles grīdai ir būtiska loma ne tikai sportisko sasniegumu veicināšanā, bet arī pašu sportistu ērtībai, drošībai un traumatisma riska samazināšanā.
Foto: Elastīgie sporta grīdas segumi – drošībai, izciliem rezultātiem un mazākam traumatismam; autors: Elastīgie sporta grīdas segumi – drošībai, izciliem rezultātiem un mazākam traumatismamPēdējos desmit gados Latvijā uzcelts daudz sportam paredzētu objektu un iekārtotas sporta zāles, tostarp veikta aktīva esošo sporta zāļu renovācija. Savu kārtu gaida vēl daudzas atjaunojamas sporta būves, tālab svarīgi laikus pievērst uzmanību vairākām, tikai sporta telpām raksturīgām būvniecības konstrukcijām. Viena no tām ir sporta zāles grīda un tās segums, kas pakļauts vislielākajai slodzei. Profesionāli un kvalitatīvi izveidotai sporta zāles grīdai ir būtiska loma ne tikai sportisko sasniegumu veicināšanā, bet arī pašu sportistu ērtībai, drošībai un traumatisma riska samazināšanā.
Sportisko nodarbību laikā cilvēki mēdz krist un gūt traumas, tāpēc pareizai sporta zāles grīdai jābūt tādai, lai aptuveni pusi no trieciena, ko rada kritiens, uzņemtu grīda, un tikai pusi cilvēka ķermenis. Standartā DIN 18032-2, kas nosaka prasības sporta telpu grīdām un ko ievēro Eiropas sporta celtņu iekštelpu grīdu segumu ražotāji un ieklājēji, uzsvērti šādi parametri: grīdas izliece, bumbas atlēciens, trieciena enerģijas absorbēšana, slīdamība, noturība pret spiedienu punktā. Seguma virsmai ir jānodrošina vizuālais izskats, atbilstoša slīdamība un virsmas cietība, bet zem klājuma esošajam grīdas karkasam – elastība un trieciena absorbētspēja.
Minētās prasības nodrošina kvalitatīvi ieklājamie sporta grīdu seguma materiāli – speciāli sporta vajadzībām paredzēts sintētiskais vai dabīgais linolejs, kā arī sporta parkets un vairāki citi seguma veidi. Būtībā katram sporta veidam vai sporta veidu grupai var izvēlēties piemērotāko segumu. Jāņem gan vērā, ka viens universāls segums, kas būtu piemērots visiem sporta veidiem profesionālā līmenī, netiek piedāvāts, jo katram sporta veidam ir savas nianses un specifiskās prasības.
Lai nodrošinātu atbilstošu sporta grīdu segumu ekspluatāciju, jau projekta laikā ir jāparedz elastīgs grīdas karkass virs kopējā grīdas laukuma betona pamatnes. Viens no biežāk izmantotajiem veidiem ir koka konstrukcijas karkass ar elastīgu materiālu paliktņiem. Diemžēl prakse liecina, ka reizēm specializētais grīdas segums tiek "pa tiešo" līmēts uz betona pamatnes, bez papildu grīdas karkasa, tādējādi šāda virsma vairs nav atbilstoša daudzām sportiskām aktivitātēm. Šādu grīdu var lietot vienīgi trenažieru zāles vajadzībām, kur grīdas saskare ar cilvēka ķermeni praktiski nepastāv.
Foto: Elastīgie sporta grīdas segumi – drošībai, izciliem rezultātiem un mazākam traumatismam; autors: Elastīgie sporta grīdas segumi – drošībai, izciliem rezultātiem un mazākam traumatismamJāatzīmē, ka Latvijā lielākoties sporta zālēm joprojām tiek izmantots koka grīdas segums. Lai arī šāda grīda ir laba lietošanā, kokmateriāla klājumam piemīt vairākas īpatnības. Pirmkārt, nepieciešams izveidot pagrīdes ventilāciju starp segumu un grīdas konstrukcijas betona pamatni un pa perimetru zāles grīdā ir jābūt atvērumiem, lai grīda elpotu. Ventilācija neļaus uzkrāties mitrumam, kas ar laiku var bojāt koksni. Otrkārt, līdztekus jābūt labai hidroizolācijai. Treškārt, koks ir samērā viegli "ievainojams" materiāls, tāpēc uz sporta zāles grīdas virsmas vēlams doties tikai ar sporta apaviem kājās. Jāņem arī vērā, ka ir sporta veidi, piemēram, florbols, kas kaitē koka segumam. Savukārt, ja sporta zālē tiek rīkoti masu pasākumi, jādomā par koka virsmas aizsardzību, pārklājot to ar speciālu ruļļos vai plāksnēs esošu aizsargmateriālu.
Pamatojoties uz iepriekšminēto, secinājums ir viens – pirms sastādīt tāmi un izstrādāt projektu sporta grīdas ieklāšanai vai atjaunošanai, ir būtiski izvērtēt, kādiem mērķiem telpa tiks izmantota un, ja nepieciešams, konsultēties ar speciālistu, tādējādi atrodot piemērotāko, drošāko un ilgtspējīgāko risinājumu.
SIA "Grīdu serviss" ir viens no uzņēmumiem, kas Latvijā piedāvā specializētos grīdas segumus sporta zālēm un palīdz ar konsultācijām jebkuros ar sporta segumiem saistītajos jautājumos. Tāpat uzņēmuma eksperti ieteiks, kādas izmaksu pozīcijas iekļaut tāmē, lai pasūtītājam varētu nodrošināt augstas kvalitātes profesionālu sporta grīdas konstrukcijas izveidi un segumu, kā arī nodrošinās grīdas izbūvi un ieklāšanu.
Plašāka informācija: www.griduserviss.lv
Ūnijas iela 25, Rīga LV1039
Tālr. 67564400
e-pasts: info@griduserviss.lv