Energoauditus daudzdzīvokļu mājās var veikt arī vasarā
Energoauditu, izņemot termogrāfiju, daudzīvokļu mājām ir iespējams veikt visa gada garumā, t.sk arī vasarā.
Foto: Energoauditus daudzdzīvokļu mājās var veikt arī vasarā; autors: Energoauditus daudzdzīvokļu mājās var veikt arī vasarāEnergoauditu, izņemot termogrāfiju, daudzīvokļu mājām ir iespējams veikt visa gada garumā, t.sk arī vasarā. Vienīgi termogrāfisko apsekošanu ēkām iespējams veikt tikai tad, ja āra temperatūras atšķirība ar telpu temperatūru ir vismaz 100C (termogramma uzskatāmi parāda siltuma zudumus ēkai), bet šī metode nav iekļauta kā obligāta prasība energoauditu veikšanas metodikā.
Lai atvieglo iedzīvotāju pieteikšanos valsts līdzfinansējuma saņemšanai māju siltināšanai un renovācijai, šī gada 12.maijā valdība atbalstīja virkni Ekonomikas ministrijas sagatavotos grozījumus Eiropas Savienības struktūrfondu programmā "Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi":
1) vienkāršota projekta iesnieguma veidlapas aizpildīšana – vairs nav jāaizpilda veidlapas sadaļa par ietekmes uz vidi novērtējumu un sadaļa par projekta finansēšanas avotiem, jo šī informācija ir iegūstama no papildus iesniegtajiem dokumentiem;
2) projekta ietvaros kā attiecināmās izmaksas tiks segts arī pievienotās vērtības nodoklis, ja projekta iesniedzējs to nevar atgūt normatīvajos aktos par nodokļiem noteiktajā kārtībā, kā arī sertificēta tāmētāja būvniecības izmaksu tāmes sagatavošanas izmaksas;
3) lai atvieglotu finanšu plūsmu projektā, samazināts starpposma maksājuma termiņš – turpmāk to varēs saņemt reizi trijos mēnešos, ja projekta īstenošanas laiks pārsniedz sešus mēnešus;
4) tie projektu iesniegumi, kas atlases kārtā noraidīti nepietiekamā finansējuma dēļ, tiks pārcelti vērtēšanai uz nākamo projektu atlases kārtu, t.i. projekta iesniegums nebūs jāiesniedz atkārtoti;
5) Projekta iesniedzējam vairs nav jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par projekta iesniedzēja pilnvarotās personas nodokļu parādu neesamību; savukārt atsevišķiem dokumentiem var iesniegt tikai kopijas - dzīvokļu īpašnieku kopsapulces protokolam, kā arī dzīvojamās mājas nodošanas un pieņemšanas aktam par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesību nodošanu dzīvokļu īpašnieku sabiedrībai vai pilnvarotai personai.
Šobrīd ministrija aktīvi strādā pie vēl vairāku grozījumu gatavošanas, kas vēl vairāk atvieglos iedzīvotājiem pieteikšanos līdzfinansējuma saņemšanai.
Kā būtiskāko jāatzīmē, ka tiek gatavoti grozījumi Ministru kabineta 10.02.2009. noteikumos Nr.138 "Noteikumi par darbības programmas "Infrastruktūra un pakalpojumi" papildinājuma 3.4.4.1.aktivitāti "Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi", kas noteiks, ka līdz ar projekta iesniegumu tiks pieņemti arī energoaudita dokumenti, kas veikti pēc iepriekš spēkā bijušās metodikas. Pārrēķinu atbilstoši jaunajai energoauditu veikšanas metodikai veiks Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra vai Ekonomikas ministrija.
Papildus plānojam vēlreiz izvērtēt energoaudita formu, samazinot iesniedzamo datu apjomu; vēl vairāk vienkāršojot pieteikuma iesniegšanas veidlapu, samazinot pieteikuma sagatavošanas un aizpildīšanas laiku; palielināt vienam projekta iesniegumam maksimāli pieļaujamo finansējuma apjomu līdz 200 000 latu, nepārsniedzot 35 latus uz vienu dzīvojamās mājas kopējās platības kvadrātmetru; atcelt prasību iesniegt izziņu par to, ka daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku parādsaistības nepārsniedz 15 %.
Kā jau esam informējuši iepriekš, kopš šī gada 14.aprīļa daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ir iespēja nosiltināt un renovēt savas mājas ar būtisku valsts un ES fondu atbalstu – programmas "Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi" ietvaros valsts sedz 50% no kopējās mājas siltināšanai iztērētās summas jeb vienam projektam maksimāli pieejamais līdzfinansējuma apjoms ir 100 000 latu, nepārsniedzot 35 latus uz vienu dzīvojamās mājas kopējās platības kvadrātmetru. Otru pusi nepieciešamā finansējuma jāsedz pašiem dzīvokļu īpašniekiem.
Lai saņemtu līdzfinansējumu, māju iedzīvotājiem nepieciešams veikt savas mājas energoauditu, sagatavot būvprojektu vai vienkāršotai renovācijai nepieciešamo dokumentāciju mājas siltināšanas un renovācijas darbiem un iesniegt projektu iesniegumu Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūrā atbilstoši programmas nosacījumiem.
Iesniegto projektu vērtēšanā nozīmīgākais kritērijs būs siltināšanas efektivitāte – priekšroka tiks dota tiem projektiem, kas par mazākiem līdzekļiem varēs sasniegt labākus energoefektivitātes rādītājus, mājām ar lielāku dzīvokļu skaitu, kā arī mājām, kas atrodas teritorijās ar zemāku teritorijas attīstības indeksu. Piemēram, ja vienādu novērtējumu saņems māja Rīgā un māja Gulbenē, tad priekšroka tiks dota mājoklim Gulbenē.
Papildus informāciju par programmu varat iegūt Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūrā, zvanot pa tālruni 67041956, rakstot uz e-pasta adresi Signe.Kajaka@bema.gov.lv, kā arī aģentūras mājas lapā - http://esfondi.bema.gov.lv/aktivitates/akt_6.html.
BEMVA mājas lapā ir pieejama informācija ne tikai par programmu, bet arī liels skaits ar standarta veidlapām un piemēriem, kas var palīdzēt iesniedzējiem sagatavot projekta pieteikumu.
Evita Urpena
EM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67013193