Energoefektivitāte - iespēja ietaupīt siltumenerģiju un paaugstināt komfortu
Mājokļu energoefektivitāte nav tikai tehnisks, bet arī sociāls, vides un ekonomisks jautājums
Foto: Energoefektivitāte - iespēja ietaupīt siltumenerģiju un paaugstināt komfortu; autors: Energoefektivitāte - iespēja ietaupīt siltumenerģiju un paaugstināt komfortuMājokļu energoefektivitāte nav tikai tehnisks, bet arī sociāls, vides un ekonomisks jautājums. Vēl pirms pāris gadiem masveidā tika dzirdēti visai asi izteikumi par nekvalitatīvo būvniecību padomju laikā.
Pēdējā laikā arvien biežāk nākas sastapties ar faktu, ka arī tagad, nebūt ne vairs padomju laikos, jaunbūvju kvalitāte ir visai apšaubāma, kas, savukārt, atstāj iespaidu arī uz ēku energoefektivitāti, jo liela daļa tādām ēkām pievadītās enerģijas tiek izmantota nelietderīgi.
Lai novērtētu ēkas faktisko energopatēriņu svarīgi ir apsekot ēku un izanalizēt ēkas enerģijas patēriņu ietekmējošos faktorus, lai novērtētu kādus pasākumus nepieciešams veikt konkrētajā ēkā, tās energoefektivitātes uzlabošanai. Daži no faktoriem, kas ietekmē siltumenerģijas patēriņu ir ēkas norobežojošo konstrukciju siltumcaurlaidība, tās konfigurācija, būvtilpums, atrašanās vieta.
Pašreiz Latvijā tiek izstrādāta vienota sistēma ēku enerģijas patēriņa noteikšanai, kā arī minimālo enerģijas patēriņa standartu piemērošanai jaunām un agrāk celtām ēkām, ja tās tiek rekonstruētas. Tiek ieviesta ēku sertifikācijas sistēma (ēku energoaudits). Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināta Ekonomikas ministrijas izstrādāts likumprojekts ēku energosertifikācijas ieviešanai no 2006. gada.
Paredzams, ka pirmajā posmā (līdz 2009.gada 1,janvārim) tiks novērtētas daudzdzīvokļu ēkas valsts atbalsts programmas ietvaros, kur īpatnējais siltumenerģijas patēriņš pārsniedz 180 kWh/m² gadā, un brīvprātīgi – visas pārējās ēkas.
Materiāls veidots sadarbībā ar SIA "Cetera" Teniskās nodaļas vadītāju, LLU Lauku Inženieru fakultātes lektoru Andri Vulānu.