Energoefektivitātes lietpratēju diskusija par ventilāciju dzīvojamās mājās
2009.gada 11.decembrī Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centrs uzsāka diskusiju ciklu par energotaupošiem risinājumiem.
Foto: Energoefektivitātes lietpratēju diskusija par ventilāciju dzīvojamās mājās; autors: Energoefektivitātes lietpratēju diskusija par ventilāciju dzīvojamās mājās2009.gada 11.decembrī Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centrs uzsāka diskusiju ciklu par energotaupošiem risinājumiem.
Ņemot vērā, ka tuvākajā desmitgadē ir sagaidāma ēku energoefektivitātes prasību pastiprināšana līdz "pasīvo māju" un "nulles enerģijas patēriņa māju" līmeņiem, kuru koncepcijas ietver siltuma otrreizēju izmantošanu ēku ventilācijas procesā, tad cikla pirmā diskusija bija veltīta daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku ventilācijas sistēmu renovācijas tehniskiem risinājumiem un enerģijas ietaupījumu potenciālam.
Attīstoties tehnoloģijām, ir kļuvis iespējams finansiāli pamatoti kompleksi uzlabot mājokļu energoefektivitāti un gaisa kvalitāti esošajā dzīvojamā fondā. Par izstrādātajiem piespiedu ventilācijas ar siltuma atgriešanu (rekuperāciju) tehniskiem risinājumiem dzīvojamās mājās diskusijas dalībniekus informēja pieaicinātie speciālisti no SIA "Latio namsaimnieks" un Projektēšanas biroja BPC Cordess. Diskusijā savu viedokli pauda iedzīvotāju, namu apsaimniekotāju, energoauditoru, būvnieku, zinātnieku un projektētāju pārstāvji.
Nomainot logus pret jauniem, tiek samazināta gaiscaurlaidība mājokļos un daudzviet (galvenokārt lielpaneļu mājās) netiek nodrošināta vajadzīgā gaisa apmaiņa, ārsienās rodas pelējuma sēne, paaugstinās CO2 koncentrācija iekštelpās. Ēku energoefektivitātes paaugstināšana līdz šim laikam saistījās vairāk ar norobežojošo konstrukciju siltināšanu, kā arī apkures sistēmas sakārtošanu. Tomēr arī ventilācijas sistēmas renovācijas nepieciešamība ir ietverta gan energoaudita metodikā, gan attaisnojamos izdevumos - renovējot ēkas ar Eiropas struktūrfondu līdzfinansējumu.
Piespiedu ventilācijas (ar rekuperāciju) sistēmas izbūves izmaksas ir samazinājušās tā, ka tās izbūve atmaksāsies ietaupot siltumenerģiju vismaz tikpat ātri kā logu nomaiņa.
Jau tiek izstrādāts projekta risinājums vienai (467.) no ēku tipa sērijām, pārņemot Vācijas pieredzi un Vācijas enerģētikas aģentūras (DENA) ieteikumus. Klātesošie varēja apskatīt arī "gaiss - gaiss" tipa siltummaini un pārliecināties par 3000 ppm CO2 koncentrācijas iespaidu uz darbaspējām.
Tuvākajā laikā pirmajā diskusijā apspriesto jautājumu izklāstu būs iespējams lasīt www.building.lv sadaļā Aktuālā tēma.