building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19990
Nozares ziņas33034
Enerģijas izmaksu samazināšana bez kapitāla ieguldījumiem, jeb Energoefektivitātes līgumi (EPC) – neizmantota izdevība : building.lv - par būvniecību Latvijā

Enerģijas izmaksu samazināšana bez kapitāla ieguldījumiem, jeb Energoefektivitātes līgumi (EPC) – neizmantota izdevība

Energoefektivitātes līgumiem (EPC) ir iespēja nodrošināt ievērojamus enerģijas ietaupījumus, kas ļautu ēku īpašniekiem (gan privāto, gan publisko) finansēt novecojušu un energoneefektīvu ēku atjaunošanu un saglabāšanu. Pamatprincips šajos līgumos ir tāds, ka energoefektivitātes un citu pasākumu investīcijas tiek finansētas tieši no ietaupītajām enerģijas izmaksām. Lai gan EPC biznesa modelis padara šādas investīcijas daudz iespējamākas, projektu skaits un lielums pagaidām ir ierobežots. Eiropas Savienības (ES) projekts "Transperense", kura mērķis ir atbalstīt EPC tirgus attīstību, ir konstatējis, ka uzticamības trūkums šai industrijai, EPC koncepta sarežģītība, normatīvie šķēršļi un valdības atbalsta trūkums ir galvenie iemesli projektu skaita un izmēra ierobežotībai.

Kas ir Energoefektivitātes līgumi (EPC) un kāpēc tie ir svarīgi?
Energoefektivitātes līgumi (EPC) ir energopakalpojumu juridisks līgums. Šis serviss ļauj klientam ietaupīt enerģiju bez kapitāla izmaksām, jo investīcijas tiek atmaksātas tieši no ietaupītajām enerģijas izmaksām. Galvenā EPC līgumu priekšrocība ir tāda, ka tehniskos un finanšu riskus uzņemas EPC sniedzēji (tie var būt būvuzņēmumi, ēku apsaimniekošanas uzņēmumi, komunālo pakalpojumu uzņēmuma filiāle vai specializēta energopakalpojumu kompānija jeb ESKO), kā arī tie garantē finansiālu kompensāciju par nesasniegto ietaupījumu līmeni, kas ir definēts līgumā.
Lai gan ES ir liels EPC projektu potenciāls, tas lielākoties netiek izmantots. Šis ir lielisks risinājums, kad organizācijām (īpaši publiskajā sektorā) trūkst personīgo līdzekļu ēku visaptverošai renovācijai.

 

EPC pilnais potenciāls vēl nav realizēts
Transperense projekta aptauja parādīja, ka ir maza sapratne par EPC un tā potenciālajiem enerģijas ietaupījumiem energoefektivitātes tirgos Eiropā. EPC koncepcija ir sarežģīta, un pašreiz industrija saskaras ar uzticības problēmām un zemu pieprasījumu. Turklāt atsevišķu Eiropas valstu enerģētikas politikas tiek uzskatītas par neefektīvām, īpaši attiecībā uz specifiskām EPC atbalsta politikām. Reglamentējošie šķēršļi iekļauj neefektīvus normatīvus, valdības atbalsta trūkumu un nenoteiktību attiecībā uz subsīdijām un politiku.

Investīciju nodrošināšana EPC projektiem ir liels klupšanas akmens EPC sniedzējiem daudzās, lai gan ne visās, Eiropas valstīs. Finanšu institūcijas un bankas cenšas nodrošināt adekvātu finansējumu EPC projektiem, bet lielas problēmas sagādā zināšanu trūkums, lai izvērtētu šādu projektu rentabilitāti. Interesanti, ka finanšu krīze tiek uzskatīta par EPC tirgus dzinējspēku, kas saistīts ar to, ka pie augošajām enerģijas cenām pieaug nepieciešamība samazināt izmaksas.

Lai iegūtu papildus informāciju, lejuplādējiet atsevišķu valstu vai kopējo atskaiti šeit: http://www.transparense.eu/eu/epc-databases/reports, kā arī aplūkojiet EPC datubāzes, kas pirmajā versijā jau ir pieejamas tiešsaistē.

Transparense projekta mērķis – panākt caurspīdīgu EPC tirgu
Transparense projektu finansē programma "Saprātīga enerģija Eiropai", un tā mērķis ir atbalstīt uzticības cienīgu EPC tirgus attīstību, izveidojot Eiropas mēroga Rīcības Kodeksu un tā īstenošanas stratēģijas dalībvalstīs. Galvenā mērķauditorija ir esošie un potenciālie EPC sniedzēji un to klienti.
"Rīcības Kodekss vērsīs uzmanību uz tirgus caurspīdīguma problēmām, un tā mērķis ir uzlabot izpratni, informētību un Energoefektivitātes līgumu kvalitāti" saka Nikolass Stančofs (Nicholass Stancioff), Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja direktors, kas ir EPC koordinators Latvijā. "Mēs attīstām rekomendācijas, kā novērst šķēršļus, kuri pašreiz pastāv, tādējādi atbalstot Energoefektivitātes Direktīvas 2012/27/ES ieviešanu, kas nosaka dalībvalstīm novērst pastāvošās barjeras EPC tirgus attīstībai."
Projekta ietvaros notiek arī apmācību programmas un zināšanu pārnese no attīstītākiem EPC tirgus sektoriem un dalībniekiem. Projekts apvieno 20 Eiropas partnerus, un tā budžets ir €2,1m.

Lai iegūtu vairāk informāciju, sazinieties ar:
SIA Ekodoma,+371 26745700, claudio@ekodoma.lv, kristaps.zvaigznitis@ekodoma.lv Mājas lapa: www.transparense.eu

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.