building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1879
Nozares raksti32912
Flīžu izvēles aizkulises : building.lv - par būvniecību Latvijā

Flīžu izvēles aizkulises

Flīžu izvēles aizkulises

Ko gan jaunu varētu pateikt par tik ierastu telpu apdares elementu kā flīzes? Tomēr ir atsevišķas nianses, kas palikušas aiz kadra, bet būtu noderīgi zināt flīžu izvēles procesā.

autors: Flīžu izvēles aizkulises
Foto: Flīžu izvēles aizkulises; autors: Flīžu izvēles aizkulises
Ko gan jaunu varētu pateikt par tik ierastu telpu apdares elementu kā flīzes? Tomēr ir atsevišķas nianses, kas palikušas aiz kadra, bet būtu noderīgi zināt flīžu izvēles procesā.

Izvēle


1.Flīžu izvēli sāk ar telpas funkcijas definēšanu. Populārās flīzes tiek iedalītas 2 lielās grupās – keramiskās un akmens masas flīzes. Akmens flīzes ir piemērotas seguma izveidei ārā uz terasēm, balkoniem, lieveņiem. Tās ir sala izturīgas, noturīgas pret krasi mainīgiem laika apstākļiem, tās neplaisā. Akmens masas flīzes tiek izgatavotas no dabīgo akmeņu smalces, dažādiem pigmentiem, piedevām, ražošanas procesā zem augsta spiediena izejvielas sapresējot. Ūdens uzsūces spēja šādām flīzēm ir niecīga. Tehnoloģiskā procesā radītais materiāls nereti pat vizuāli izskatās labāk kā dabīgo akmens flīzes, turklāt tehniskās īpašības arī ir krietni augstākas.

2.Keramiskās flīzes klājamas iekštelpās – vannas istabās, virtuvēs, hallēs, jaunākās tendences liecina, ka flīzes kļūst par pievilcīgu segumu gan viesistabās, gan arī guļamistabās. Mode ienākusi no dienvidos esošām valstīm – tur vasaras karstumā telpās vēsais grīdas segums sniedz veldzi. Latvijā vēsas grīdas nav nepieciešams telpu aksesuārs, tāpēc zem flīzēm instalē silto grīdu sistēmu.

3.Aglomerāta plātnes īsti nepieder nevienai kategorijai, jo tiek izgatavotas no epoksīda sveķiem un akmens smalces vai stikla smalces. Arī tās izmanto interjera apdarē, rekomendējot izmantot kā klājumu galda vai darba virsmām un piegriežot vēlamo formu no vienas plātnes. Ja aglomerātu paredzēts klāt uz grīdas, to piegriež atbilstoši tradicionālajām flīžu formām. Kā grīdas segumu aglomerātu rekomendē, ja nav paredzamas lielas noslodzes.

Marmora aglomerāts ir noturīgāks kā marmors, bet tai pat laikā piemīt marmoram raksturīgās īpašības – uzsūc mitrumu, grūtāk kopjams kā tradicionālās flīzes, jo ir lielāka porainība, kas veicina netīrumu pieķeršanos virsmai, aglomerāta plātnes, izgatavotas no stikla smalces un krāsvielām ir izteikti mākslīgs materiāls, bet dizaina ziņā ir daudzveidīgākas ar spilgtākiem toņiem salīdzinot ar dabīgu materiālu flīzēm, kurām tik spilgtas toņu paletes nav sastopamas.


autors: Flīžu izvēles aizkulises
Foto: Flīžu izvēles aizkulises; autors: Flīžu izvēles aizkulises
4.Izvēloties flīzes tikpat svarīgi ir ņemt vērā to, vai flīzes domātas klāšanai uz sienām vai grīdām, ja uz grīdām, tad jāņem vērā telpas funkcija – koridors, vannas istaba, halle daudzstāvu ēkā, halle privātmājā, utt. Uz sienām drīkst klāt gandrīz jebkuras flīzes, jo nav paredzama mehānisku slodžu iedarbība. Flīzēm virsējā kārta ir glazēta un flīzes kalpošanas ilgums atkarīgs no glazūras izturības. Flīzes ir sadalītas noturības pakāpēs, telpu grīdām jāizmanto piemērotākās noturības pakāpes flīzes.

5 pakāpe ir visaugstākā, šādas flīzes ir izmantojamas koridoros ar lielu cilvēku noslodzi, 3 noturības pakāpes flīzes ieteicams izmantot vannas istabās, kur pārsvarā uzturas mājas apavos ar gumijas vai ādās zoli un nerodas berzes efekts. Faktiski grūti pat tirgū atrast 1 un 2 noturības pakāpes flīzes, tās parasti tiek ražotas spilgtos toņos – tumši sarkanā, bordo, tumši zilā.

5.Nevajadzētu pārāk uzticēties visam, ko saka it kā pieredzējuši flīžu ieklājēji. Parasti meistariem nepatīk ieklāt liela izmēra flīzes. Lai no tā izvairītos, klientiem tiek iestāstīts, ka liela izmēra flīzes vizuāli samazina telpu. Speciālisti rekomendē par flīžu izvēli konsultēties nevis ar meistariem, bet ar profesionāļiem flīžu tirdzniecības salonos vai dizaineriem. Jāatceras, ka flīzēšanas meistari vienmēr mēģinās realizēt sev ērtāko, nevis objektīvi pievilcīgāko variantu.


autors: Flīžu izvēles aizkulises
Foto: Flīžu izvēles aizkulises; autors: Flīžu izvēles aizkulises
Lielo flīžu ieklāšana sagādā papildus rūpes – grīdas vai sienas virsmai jābūt perfekti līdzenai, nākas biežāk flīzes piegriezt, lai izveidotu vēlamo rakstu, tāpēc vispievilcīgākās meistariem šķiet 15x25 cm izmēra flīzes – standarts, kas zināms kopš padomju laikiem. Jāatceras, ka lielas flīzes absolūti nesamazina telpu, tās pat vizuāli telpu palielina - jo šuves ir mazāk, plakne ir mazāk sarūtota.

6.Jau vairākus gadus flīžu ražotāji flīzes rektificē, tas nozīmē, ka malas tiek apgrieztas un flīzes iespējams ieklāt gandrīz bez šuvēm. Nepieciešama tikai 1 mm plata šuve, rēķinoties ar ēkas sēšanos laika gaitā – šuve novērsīs flīžu plaisāšanu. Flīzējot ar šuves platumu 1 mm, tā vizuāli gandrīz nav pamanāma un rada homogēni segtas plaknes iespaidu.

Lai ieklātu flīzes ar šaurām šuvēm, meistariem ir rūpīgāk jāpastrādā, bet lielais vairums ir pieraduši flīzēšanas darbu veikt ar krustiņiem, kas veido platākas šuves, bet ir ātrāk un vienkāršāk. Profesionāli meistari ir iemanījušies strādāt bez krustiņiem un korektu klājuma ģeometriju panāk ar citiem paņēmieniem. Turklāt jāatceras, ka jo šaurākas šuves, jo vieglāka seguma kopšana.

7.Jebkuram klientam un flīžu licējam būtu jāņem vērā, ka flīze ir dabīgs materiāls un var gadīties arī tas, ka vienā kastē esošu flīžu izmēri nedaudz atšķiras – tas gan nav standarts, bet šad un tad gadās. Reti, bet tomēr ir sastopamas toņu atšķirības vienai partijai. Līdz ar to ieteicams, pirms flīžu piestiprināšanas virsmai, tās izlikt un paskatīties, kāda ir toņa vienmērība un kādi ir flīžu izmēri. Visiem ir zināms, ka eksistē tā dēvētais nominālais izmērs, piemēram, 200x400 mm, bet faktiskais izmērs vienmēr var būt nedaudz atšķirīgs.

8.Pasūtot papildus partiju, ja ieklāšanas procesā flīzes ir pietrūkušas, obligāti jāņem vērā nosacījums, ka par to jābrīdina pārdevējs, jo tikai tad ir iespējams pasūtīt jauno partiju ar analogu toni un analogu kalibru. Pretējā gadījumā iespējams saņemsiet atšķirīga toņa un kalibra flīzes.

9.Izvēloties flīzes cilvēki bieži vēlas flīzes ar tehnisko īpašību apvienojumu, kas principiāli nav iespējams – lai neslīd un ir viegli kopjams. Flīžu virsmām, kas neslīd, ir reljefa faktūra, taču jāatceras, ka šāda grīdas seguma faktūra uzkrās netīrumus vairāk kā pilnīgi gluda un slidena virsma. Mitrās telpās – pirtīs, baseinos, vannas istabās – speciālisti rekomendē kā galveno kritēriju izvirzīt drošību un izvēlēties flīzes ar reljefu faktūru, pēc tam tikai domāt par kopšanas ērtībām.

Turpinājums sekos.

Profesionālus padomus sniedza uzņēmuma SIA Erlanda salonveikala Ceramicas Aparici tirdzniecības direktore Evelīna Sudraba

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.