Flīžu izvēles aizkulises (3.daļa)
Foto: Flīžu izvēles aizkulises (3.daļa); autors: Flīžu izvēles aizkulises (3.daļa)Ražotāji, cenas un iegādes vietas
1.Būvmateriālu tirdzniecības centros ir pieejamas lētās flīzes, salonos – vidējā līmeņa un ekskluzīvās flīžu produktu grupas.
2.Vidējā līmeņa flīzes kvadrātmetrā izmaksā sākot aptuveni no 12 Ls. Jāņem vērā, ka iegādājoties labas flīzes salonos tiek maksāts ne tikai par materiālu, bet arī par kvalitāti un dizainu, turklāt salonos strādā daudz kompetentāki speciālisti, jo ikdienas nākas atbildēt tikai par vienu produktu grupu, nevis par daudzām, starp kurām ir arī flīzes. Salonos darbs ar klientu tiek orientēts uz individuālu, nevis masveida apkalpošanu, tāpēc iegūstamā informācija ir daudz pilnvērtīgā un rada lielāku iespēju pieņemt pareizu lēmumu.
3.Nereti maksā arī ražotāja starptautiski atzītais zīmols, piemēram, Bisazza gadījumā.
4.Itālijā ir modes tendenču noteicēja flīzēm, šajā valstī parādās novitātes, kuras pēc tam čakli pārņem citu valstu flīžu ražotāji. Spānijas flīžu ražotāju atrodas pussoli aiz itāļu ražotājiem.
5.Pievēršoties īpaši lētas kategorijas flīzēm, jāpiemin Ķīnas ražotāji, kas masveidīgi iekaro Rietumu tirgus. Ķīnas ražotāji, protams, ir iepirkuši modernās tehnoloģiskās iekārtas, bet jāņem vērā, ka Ķīnā nepastāv Eiropas kvalitātes normas, pēc kurām saražotās flīzes tiek pārbaudītas - ar laiku ekspluatācijas procesā var parādīties kvalitātes problēmas, kas pirmajā acumirklī pat nav redzamas – plaisas, netīrumu pastiprināta pievilkšana, problēmas ar kalibru, planeritāti (virsmas līdzenumu un gludumu).
6.Klienti, protams, tiecas ekonomēt uz flīžu iegādes rēķina. Bet vai ir vērts? Neatkarīgi no flīžu cenas, meistaram būs jāmaksā tik, cik prasīs, papildmateriāli maksās tik, cik tie maksā, parasti atlaides šīm pozīcijām netiek piemērotas. Nopērkot lētās flīzes, tās ieklājot, telpas izmantošanas laikā vizuāli uzmanību piesaistīs flīzes, bet acij slēpts paliks darbs, kas ieguldīts flīžu ieklāšanā. Tātad, ja flīzes būs ar defektiem, neglābs arī kvalitatīvs ieklāšanas darbs, bet nepatīkamas emocijas garantētas. Pārdomāti plānojot kopējo dizainu un kvalitāti, gala rezultāts priecēs ilgāk.
Foto: Flīžu izvēles aizkulises (3.daļa); autors: Flīžu izvēles aizkulises (3.daļa)Daži ieteikumi flīžu kopšanai
1.Nekādā gadījumā flīzes nedrīkst kopt ar līdzekļiem, kas satur vaskus. Parasti šie līdzekļi kļūdaini tiek izvēlēti ar mērķi pasargāt flīžu virsmu, taču jāņem vērā, ka vasks piesaista netīrumus, tie saiet flīžu porās un to virsmas tikai kļūst netīrāka.
2.Grīdas flīzes jau tiek impregnētas ražošanas procesā. Ja ir vēlme pastiprināt flīžu noturību pret mitrumu un netīrumiem, rēķinoties ar pastiprinātu noslodzi, ir iespējams impregnēšanu veikt mājas apstākļos ar speciāliem līdzekļiem – impregnantiem - , kas iegādājami būvmateriālu veikalos.
3.Flīzētu virsmu tīrīšanai nevajadzētu izmantot līdzekļus, kuru sastāvā ir skābes, tās bojā flīžu virsmu, it īpaši, ja flīzēs iestrādātas dekoratīvas metāla detaļas – tās oksidēsies un flīze būs vizuāli sabojāta.
4.Flīzes ieteicams mazgāt ar siltu, tīru ūdeni vai ļoti vāju ziepju ūdeni.
Profesionālus padomus sniedza uzņēmuma SIA Erlanda salonveikala Ceramicas Aparici tirdzniecības direktore Evelīna Sudraba