Flīžu kvalitātes standarti un klasifikācija
Vadošie Eiropas flīžu ražotāji – Itālija, Spānija un Vācija – klasificē savu produkciju pēc Eiropas standarta EN ISO normatīviem, kas garantē adekvātu produkta kvalitātes un cenas attiecību.
Foto: Flīžu kvalitātes standarti un klasifikācija; autors: Flīžu kvalitātes standarti un klasifikācijaVadošie Eiropas flīžu ražotāji – Itālija, Spānija un Vācija – klasificē savu produkciju pēc Eiropas standarta EN ISO normatīviem, kas garantē adekvātu produkta kvalitātes un cenas attiecību.
Flīžu atbilstība valsts noteiktiem normatīviem ar dažādām kontroles metodēm pārbauda katrs ražotājs, kas ir tiesīgs noteikt savu kvalitātes standartu (parasti tas ir lielāks par valsts noteikto) un, atbilstoši tam, veikt savu ražojumu klasifikāciju:
1.šķiras flīzes ir ražotāja noteiktajam standartam atbilstošs produkts ar precīziem ģeometriskiem izmēriem (kalibru), noteiktiem funkcionāli estētiskiem parametriem un 5% pieļaujamo defektu normu vienai flīžu sērijai.
2.šķiras flīzes ir produkts ar pieļaujamo defektu normu līdz 25% vienai flīžu sērijai un attiecīgi par 20-30% zemāku cenu kā 1. šķiras flīzēm
3.šķiras flīzes ir zemas cenas produkts ar lielu pieļaujamo defektu diapazonu – izliektu virsmu, nepareizu ģeometriju un dažādiem mehāniskiem bojājumiem.
Parasti flīžu izvēlē dominē estētiskais faktors – flīzes krāsa, faktūra un citi dizaina elementi. Vizuāli it kā vienādām flīzēm iespējami radikāli atšķirīgi tehniskie rādītāji, kas būtiski paredzētajam materiāla pielietojumam konkrētā telpas vai ēkas daļā.
Dzīvojamās un atpūtas telpas
Tā interjera daļa ar izteikti estētisku nozīmi un flīžu dizains viennozīmīgi ir telpas stila sastāvdaļa.
Tomēr grīdas flīžu izvēlē vēlams pievērst uzmanību vairākiem materiāla funkcionālajiem parametriem.
Pretējā gadījumā jārēķinās ar neparedzēti ātri sabojātu flīzes virsmu telpās ar lielāku noslodzi (priekšnams, vestibils, virtuve) vai nepatīkamu slīdēšanu telpās ar pastiprinātu mitruma iespējamību (vannas istanas, saunas u.c.)
Grīdas flīzes ieejas zonai – priekšnamam, vestibilam u.t.m.l. Šī telpas daļa ir mājokļa vizītkarte, tāpēc, izvēloties grīdas flīzes, īpaša uzmanība jāpievērš materiāla nodilumizturībai, kuru var dažādi ietekmēt mājokļa atrašanās vieta. Piemēram, būtiska atšķirība ir starp priekšnamu daudzdzīvokļa nama 5.stāva vai vestibilu privātmājas 1.stāvā, kurā nokļūst tieši no dārza vai ielas.
Viennozīmīgi, ka otrajā gadījumā jāizvēlas grīdas flīzes ar lielākuvirsmas nodilumizturību.
Nodilumizturība (PEI)
Pēc Eiropas standarta EN 102 flīžu nodilumizturību apzīmē ar burtiem PEI. Šis koeficients attiecas tikai uz glazētām keramikas un akmens masas flīzēm un nosaka glāzējuma nodilumizturības pakāpi, kas, atbilstoši paredzētajai grīdas noslodzei, tiek iedalīta 5 grupās:
1.grupa (PEI 1): telpas ar minimālu noslodzi;
2.grupa (PEI 2): telpas, kurās staigā ar mājas apaviem;
3.grupa (PEI 3): visas dzīvojamās telpas, viesnīcas, nelieli ofisi;
4.grupa (PEI 4): vidēji intensīvas noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas;
5.grupa (PEI 5): intensīvās noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas.
Grīdas un sienas flīzes vannas istabai (saunai, baseinam)
Izvēloties flīzes šai interjera daļai, būtisks ir grīdas flīžu pretslīdes faktors, kuru telpās ar tiešu ūdens klātbūtni klasificē pēc 3 parametriem, nosakot pie kāda flīzētās virsmas slīpuma iepējama slīdēšana:
A: flīzējamās virsmas slīpums nepārsniedz 12 grādu (saunas, baseinu ģērbtuves)
B: flīzējamās virsmas slīpums līdz 18 grādiem (celiņi un kāpnes ap/pie baseina)
C: flīzējamās virsmas slīpums līdz 24 grādi (celiņi un kāpnes tieši pie ūdens)
Flīzes virtuvei
Sienai un grīdai, kas pakļauta biežai tīrīšanai, ieteicams izvēlēties flīzes ar paaugstinātu noturību pret termiskām un ķīmiskām ietekmēm. Grīdu pret mehāniskiem bojājumiem un dažādiem nobrāzumiem (t.sk. Mājdzīvnieku nagu skrāpējumiem) aizsargās EN standartiem atbilstošas akmens masas flīzes.
Sabiedriskās un darba telpas
Izvēloties grīdas flīzes šīm telpām, īpaša uzmanība jāpievērš gan materiāla nodiluma un lieces izturībai, gan paaugstinātai noturībai pret mehāniski ķīmiskām ietekmēm.
Tomēr viena no būtiskajām prasībām sabiedriskās un darba telpās ir drošība, tāpēc īpaši aktuāla ir flīžu pretslīde, kuru pēc EN standarta apzīmē ar burtu R. Atbilstoši konkrētās telpas noslodzei un funkcijai, biežāk sastopamie R apzīmējumi ir:
R 9: foajē, uzgaidāmās un atpūtas telpas;
R 10: skolas telpas, medicīnas iestādes, laboratorijas, restorāni, frizētavas;
R 11: restorānu virtuves, mehāniskās darbnīcas, pārejas;
R 12: rampas, autostāvvietas, baseini, dušas telpas;
R 13: ražošanas telpas ar pastiprinātām drošības prasībām.
Papildus informācija:
1.Jo vairāk šuvju – jo lielāks flīžu virsmas pretslīdes efekts. Tāpēc, piemēram, liela izmēra grīdas flīzes, ieteicams kombinēt ar mazām akmens mozaīkas flīzītēm.
2.Maldīgs priekštats , ka pulētas flīzes slīd vairāk – noslīpētā poru augšdaļa, saskaroties ar ūdens ātomiem, darbojas kā "piesūceknis", samazinot virsmas slīdamību.
Pulētās flīzes tiek apstrādātas ar dimanta galviņām, tāpēc parasti ir divas reizes dārgākas par matētām flīzēm. Ja flīze nopulēta nevienmērīgi (EN standartiem neatbilstoši), iespējamas problēmas ekspluatācijas procesā, jo tīrīšanas rezultātā mazāk pulētās vietas vizuāli atšķirsies no vairāk nopulētajām.
Fasādes un ārtelpas (terases, lodžijas u.c.)
Ārējai apdarei vēlams izvēlēties salizturīgas flīzes ar blīvu pamatni un zemu ūdens absorbāciju, kas nodrošina flīzētās virsmas izturību un neitralizēs temperatūras izmaiņu kaitīgo ietekmi. Jo poraināka būs flīzes pamatne, jo augstāka būs ūdens absorbācija – uz flīzētās virsmas krāsies netīrumi un ūdens pilienu sasalšana/atkušanas rezultātā ātri bojāsies flīzes virsma.
Tas, kas vēl vakar šķita neiespējams, šodien ir realitāte – ēku fasāžu apdarei tiek piedāvāts augstākajām ekoloģiskajām prasībām atbilstošas keramiskās granīta flīzes, kas , apstrādātas ar speciālu šķidrumu, attīra gaisu tāpat kā zaļojoši koki.
Materiāls sagatavots sadarbībā ar SIA REATON