Franču lauku stila interjers
Lielākoties French Country style interjeru mēs esam pieraduši redzēt tikai skaistās melodrāmās, labās viesnīcās un dizaina žurnālos, taču Eiropā šis šarmantais stils ir pazīstams ne tikai kā lauku māju, bet arī dzīvokļu interjera elements.
Foto: Franču lauku stila interjers; autors: Franču lauku stila interjersLielākoties šādu French Country style interjeru mēs esam pieraduši redzēt tikai skaistās melodrāmās, labās viesnīcās un dizaina žurnālos, taču Eiropā šis šarmantais stils ir pazīstams ne tikai kā lauku māju, bet arī dzīvokļu interjera elements.
Šī stila elementi savā sākotnējā formā dominēja Francijas aristokrātijas aprindās, varētu teikt, ka šis stils ir iedvesmojies no franču aristokrātu mājās atrastajiem aksesuāriem, kas sava izsmalcinātībā spētu pārsteigt pat mūsu paaudzes pārstāvjus. Šodien šis stils ir modernizējies, taču turpina saglabāt savas vēsturiskās tradīcijas.
Pirmā asociācija, kad domājam par Francijas laukiem ir Lavandas lauki un spilgta saules gaisma. Pēc tam iedomājamies par vīnu, sieru un citām Franciju raksturojušām lietām.
Ir daudz un dažādu elementu, ar kuru palīdzību varat savā mājoklī ienest Francijas lauku atmosfēru, izmantojot šo dekorēšanas stilu un rezultātā iegūstot vienkāršu, senlaicīgu un nesamākslotu interjeru, kurā justies labi ne tikai ārpilsētas mājā, bet arī galvaspilsētas dzīvoklī. Visbiežāk franču lauku interjers atrodams lielās un plašās virtuvēs, taču netrūkst arī elegantu viesistabu. Šī stila galvenais akcents ir lielas, plašas, pamatīgas virtuves. 7 kvadrātmetru virtuvē gan būs sarežģīti ienes Francijas lauku atmosfēru, taču privātmāju īpašniekiem nevajadzētu saskarties ar problēmām, it īpaši tad, ja talkā aicināsiet profesionāli. Ja virtuvē ir pārāk maza, varat franču lauku stilu ienest guļamistabā vai dzīvojamā istabā. Franču lauku stilu varētu raksturot kā siltu krāsu un dabīgu materiālu eklektisku sajaukumu. Šeit mijas gan vienkāršums, gan izsmalcinātība.
Krāsas, kas tiek izmantotas šī stila dekorēšanas procesā, aizņem lielu daļu krāsu apļa. Saules dzeltenais, gaišais zelta tonis, ugunīgi sarkanais un rūsganais, spilgts zāles zaļais un tumšais haki , kobalta zilais un maigie okeāna toņi – visas šīs krāsas ir atrodamas franču lauku stila interjerā. Arī spilgti melnais un dūmakaini pelēkais šeit atrodams, taču šie toņi, pārsvarā, dominē aksesuāros.
Nozīmīgs akcents tiek likts uz gaismas ķermeņiem, to loma ir ne tikai izgaismot telpu, bet piešķirt tai izsmalcinātību, stilu, personību. Lielākoties gaismas ķermeņu materiālu izvēlē dominē dabīgs metāls, bronza, misiņš, varš un citi.
Foto: Franču lauku stila interjers; autors: Franču lauku stila interjersViens no svarīgākajiem šīs stila noteikumiem ir dabīga materiāla lietošana. Rupjas, nelīdzenas sienas jeb apmetuma krāsojums (ne vienmēr uz sienas tiek uzlīmēta tapete), griestu daļā lielas sijas, delikāti koka izgriezumi, pītās, koka mēbeles, vienkārši mēbeļu audumi, piešķir interjeram neuzbāzīgu izsmalcinātību. Dabīgās akmens grīdas tiek nosegtas ar koku vai kokvilnas grīdsegām, reizēm, paralēli akmens grīdai eksistē arī māla grīdas.
Īstā franču lauku interjera virtuvē noteikti var lepoties ar īstu akmens pavardu vai kamīnu, virs kura kā gara mantija stiepjas dūmvads. Lielākoties tā ir podiņu krāsns, taču nav izslēgts, ka dekorēšanai tiek pielietoti tādi materiāli, kā flīzes, keramika. Centrālā daļa visbiežāk ir no māla vai ķieģeļiem. Aksesuāri - vara, māla, keramikas un metāla podi, katli.
Arhitektūras detaļas, piemēram, akmens sienas un grīda (lielākoties franču pagrabtelpās, taču ir lauku mājas, kurās, joprojām, saglabājušās akmens grīdas. Mūsdienās tās nereti tiek noklātas ar koku vai kādi citu grīdas segumu), dabīgas, nekrāsotas koka griestu sijas. Reizēm kokmateriāli atstāj nepabeigtības sajūtu, ir raupji, nenoēvelēti, taču nevajag uztvert to, kā paviršību, tad pieder pie stila. Tāpat kā nesimetriskas ģipša starpsienas, kas, lielākoties, kalpo kā dekoratīvs elements.
Jaunas vai atjaunotas, vienkāršas, reizēm pat raupjas, mēbeles rada vajadzīgo vidi un atmosfēru asimetriskām lietām, līkām līnijām, ar roku darbu darinātiem aksesuāriem. Neviena franču lauku stilā ieturēta māja neiztiks bez kārtīga pieliekamā jeb noliktavas telpas, parasti tas ir kā liels skapis ar atvilktnēm un plauktiem, kuros ievietot gan tos virtuves piederumus, kuri ikdienā netiek lietoti, gan gultas veļa un citi piederumi. Šādi pieliekami mēdz būt vairāki, jo tas ir lielisks veids, kā atbrīvot telpas no sezonas lietam, kuras izmantojam reti.
Foto: Franču lauku stila interjers; autors: Franču lauku stila interjersPusdienu galdam jābūt lielam! Nav tik svarīgi vai tam ir taisnstūra vai apļa forma, pats galvenais, lai pie tā varētu sasēsties visi ģimenes locekļi. Galdi tiek vai nu lakoti vai vaskoti, atkarībā no tā, vai ģimene vēlas sēdēt pie mirdzoša vai gaismu neatstarojoša galda- lakots galds vienmēr mazliet spīdēs, vaskotais atstās daudz dabiskāku iespaidu. Detaļas , lielākoties rotātas dažādiem kokgriezumiem, asimetriskas. Nevar noliegt, ka šo galdu, krēslu detaļu izsmalcinātība piešķir šim stilam grāciju un aristokrātiskumu. Atzveltnes, lielākoties, no koka, reizēm arī meldru.
Tipiskas franču lauku interjeram ir detaļas ar kontrastējošu faktūru un krāsu. Blāvās sienas un griesti tiek akcentēti ar tumšām, rupja koka sijām. Krāsainu apdruku rotāti auduma spilveni tiek kombinēti kopā ar gaišam, viena toņa mīkstajām mēbelēm.
Šauras mazas palodzītes, gari šauri logi, kurus no ārpuses rotā slēģi, kas karstās vasaras dienās kalpo kā aizsardzība pret sauli. Izsmalcinātas drapērijas, gan aizskaros, gan aksesuāros. Ārpusē, gan logu starpās, gan ap durvju ailēm vijas vīnstīgas, kas arī kalpo kā dekoratīva elements.
Runājot par audumiem, to nokrāsas līdzinās Francijas lauku ainavām. Šie tradicionālo nokrāsu audumi tiek kombinēti ar svītraino, šaha kantaino un skotu rūtaino. Lieliskas krāsu kombinācijas veidojas duetā ar zaļo, lavandas un spilgti oranžo toni.
Tradicionāli franču lauku interjera priekšmeti un motīvi ietver: gaiļus, olīvas, saulespuķes, vīnogas, lavandu un vaboles. Šie motīvi ir tradicionāli gan tapešu bordēs, gan flīzēs, gan krēslu pārvalkos, dvieļos un citos virtuves piederumos un drapērijās. Tāpat šāda stila apdrukas vērojamas franču lauku stila tualetēs. Balts, krēmkrāsas vai dzeltens pamats ar kontrastējošas krāsas (pelēks, sarkans, zils, zaļš) apdrukām. Šeit parādās arī citi motīvi – fermas dzīvnieki, pērtiķi un ķīniešu audumi. Tāpat interjerā parādās 18.gadsimta lauku ainavas ar cilvēkiem dažādos lauku darbos. Lielākoties šeit dominē kokvilna un lins.
Franču lauku interjerā dominē svaigi ziedi, tos var atrast gandrīz visās telpās. Atkarībā no interjera tie var būt gan ļoti izsmalcināti un eleganti, gan ļoti vienkārši, pļavā salasīti.
Ja virtuvē lielākoties dominē funkcionalitāte un vienkāršība, tad dzīvojamās istabās parādās greznība un izsmalcinātība, aristokrātijas pieskāriens, taču ļoti neuzkrītošā veidā. Apzeltīti spoguļi, svečturi, ziedu apdrukas audumi, svaigi ziedi, koka mēbeles –lielākoties dominē tumšās koka nokrāsas, gandrīz nekad šajā interjera neatradīsiet latviešiem tik ļoti iemīļoto priedi. Tradicionāli sienas ir baltas, kā fons, uz kura lieliski izceļas tumšās mēbeles un citi aksesuāri.