Gaidāma Nikolaja vārtu restaurācija Daugavpilī
Šajā nedēļā noslēdzās konkurss par Nikolaja vārtu restaurācijas tehniskā projekta 2. posma izstrādi. Tie ir vieni no četriem Dinaburgas Cietokšņa vārtiem.
Foto: Gaidāma Nikolaja vārtu restaurācija Daugavpilī; autors: Gaidāma Nikolaja vārtu restaurācija DaugavpilīŠajā nedēļā noslēdzās konkurss par Nikolaja vārtu restaurācijas tehniskā projekta 2. posma izstrādi. Tie ir vieni no četriem Dinaburgas Cietokšņa vārtiem. Projekta nobeiguma daļas izpilde tiks uzticēta Daugavpils arhitektu birojam "Rem Pro". Darbu izpildes termiņš – 2009. gada decembris.
Atgādināsim, ka 2008. gadā, vēl pirms restaurācijas tehniskā projekta izstrādes, tika īstenots vesels pētījumu komplekss – vārtu arhitektoniskā un mākslinieciskā inventarizācija, to tehniskā apsekošana un kultūrvēsturiskā izpēte. Darbus 4,800 latu apmērā finansēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) uzvarētā konkursa ietvaros.
2009. gadā Pilsētas attīstības departamenta speciālisti jau restaurācijas tehniskā projekta izstrādei piesaistīja līdzekļus no diviem finansējuma avotiem – piedaloties Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) un minētās inspekcijas konkursos. Darbu kopējā cena – 12,900 latu. Tehniskā projekta 1. posma izstrādi veica SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" par 5,000 latiem, ko izdalīja VKPAI. Tehniskā projekta 2. posms tiek finansēts no VKKF līdzekļiem.
Visi veiktie sagatavošanas un izpētes darbi, kopā ar to rezultātā izstrādātajiem dokumentiem un rekomendācijām, ļaus cieši pietuvināties fortifikācijas mākslas pieminekļa entuziastu senajam sapnim – Dinaburgas cietokšņa visinteresantāko un lielāko (380m2) vārtu restaurācijai. Tiek plānots, ka tieši caur šiem vārtiem tiks organizēta tūristu galvenā ieeja citadelē. Tam ir nepieciešams restaurēt pašus vārtus, atjaunojot to sākotnējo stingro un svinīgo izskatu; rekonstruēt koka tiltu, kas tika pārmests pāri aizsarggrāvim; un izveidot nepieciešamo infrastruktūru gar Daugavas ielu (dambi) – autobusu stāvvietas, tūrisma biroju, tualetes u.tml.
Nikolaja vārti kopā ar pārējiem Cietokšņa vārtiem tika uzcelti 19.gs. 20. gados. Tie ir izpildīti mūsu Cietoksnim neraksturīgajā neogotikas jeb pseidogotikas stilā. Ar savu fasādi vārti ir pagriezti uz dienvidrietumiem – caur tiem gāja lielceļš no Vīnes un Varšavas uz Sanktpēterburgu. Atšķirībā no citiem vārtiem, Nikolaja vārtiem abās malās no centrālās caurbrauktuves izvietotas sardzes telpas ar šaujamlūkām ne tikai ārējās sienās, bet arī uz caurbrauktuves pusi. Vārtu fasādes bija dekorētas ar Krievijas ģerboņa telpisko attēlojumu, aizbildņa svētbildi, vārtu nosaukuma uzrakstu un dekoratīvām helebardēm (āvām). Restaurācijas rezultātā tiek plānots atjaunot fasādes un izremontēt iekšējās telpas tūrisma vajadzībām. Tomēr līdzekļus restaurācijas darbiem vēl būs jāatrod.