building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19830
Nozares ziņas33032
"Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece," - saka SIA "Lafivents" direktors Artūrs Lesinskis. : building.lv - par būvniecību Latvijā

"Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece," - saka SIA "Lafivents" direktors Artūrs Lesinskis.

"Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece," - saka SIA "Lafivents" direktors Artūrs Lesinskis.
Foto: "Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece," - saka SIA "Lafivents" direktors Artūrs Lesinskis.

Uz būvniecības portāla jautājumiem atbild SIA "Lafivents" direktors Dr.sc.ing. Artūrs Lesinskis.



Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece. Tomēr, lai gaisu nogādātu telpā un nemanāmi piegādātu katram cilvēkam elpošanai, ir jāiegulda ievērojami līdzekļi.

Kādā stāvoklī, Jūsuprāt, ir ventilācijas Rīgas Centrāltirgū un citās sabiedriskās vietās?
Zivju tirgū nav labs gaiss, bet kāds cits varbūt to uzskata par patīkamu smaržu. Arī citas sabiedriskās vietas mēdz būt dažādas.
Ja nopietni, jāatzīst, ka reti kur iekšējā mikroklimata sistēmas strādā kvalitatīvi. Ja visas sistēmas strādā labi, cilvēki parasti pat nepamana tās. Pamana, ja kaut kas nav kārtībā. Bieži vien sasmacis gaiss kļuvis par pierastu lietu, cilvēki to pat nepamana un jūtas labi. Tāpēc rodas situācijas, kad pēc restorāna apmeklējuma ir jāmazgā drēbes, pēc diskotēkas nepamatoti jārāj bērns, domājot, ka viņš sācis smēķēt, jāžāvājas un jādzer zāles pret galvassāpēm, sēžot auditorijā vai konferenču zālē, jāsvīst un jāsajūt citu cilvēku sviedru smārds kinoteātrī u.tml. Tādos brīžos normāls cilvēks saprot, ka ir pelnījis kaut ko labāku un komfortablāku. 

Vai par ventilāciju sabiedriskās iestādēs tiek domāts pietiekami?
Nepietiekami. Taču tam ir vairāki iemesli: bieži šajā jomā ir nepietiekams zināšanu līmenis, konkursos uzvar firmas, kas piedāvā lētākos risinājumus, daudzi nespēj nosegt sistēmu ekspluatācijas izdevumus, sistēmas netiek uzturētas pietiekamā kārtībā un dažkārt par ventilāciju tiek aizmirsts vispār.

Ko Jūs darītu, ja būtu noteicējs ventilācijas jomā Rīgā? Ko darītu citādi?
Zināmā mērā es jau esmu noteicējs, jo pašlaik kopā ar speciālistiem no Dānijas strādāju pie LBN 231 ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sadaļas. Latvijas būvnormatīvu izstrāde kavējas, jo finansējums valdības līmenī ir nepietiekams. Būtu vēlams ātrāk ieviest normatīvo bāzi un adaptēt Eiropas standartus. 

Kādā stāvoklī ir ventilācija guļamrajonos?
Guļamrajonos ventilācija starp ēkām ir tiešām laba. 

Kādas lietas jāņem vērā, mainot logus vai durvis?
Ieteicams izvēlēties logus, kuru rāmjos iebūvēta ventilācijas sprauga vai restītes (atkarībā no rocības var izvēlēties automātisku vai vienkāršu ar roku regulējamu). Savukārt tualetes, vannas istabas un virtuves durvis nedrīkst būt blīvas, jo tad gaisa nosūces kanāli no šīm telpām nedarbojas pietiekami labi. 

Un kas būtu jāņem vērā būvējot jaunu ēku?
Inženierus vajadzētu iesaistīt projektēšanas darbā jau skiču tapšanas stadijā, lai ēkā tiktu paredzēta vieta tehniskām telpām, šahtām un stāvu augstums būtu pietiekams visu inženiersistēmu izvietošanai. Jādomā, lai pēc iespējas mazāk taptu ēkas ar vates sienām un stiklotiem jumtiem- tajās cilvēks nevar justies labi ne vasarā, ne ziemā. Lai būtu pēc iespējas mazāk biroju, kuri līdzinās akvārijiem, no kuriem par ūdens netek ārā. Lai būtu pēc iespējas mazāk vēsturisku objektu, kuros visas restītes ir rūpīgi aizšpaktelētas un aizkrāsotas, taču pagājušā gadsimta sākuma inženieru radītās ventilācijas sistēmas likvidētas kā nevajadzīgas. 

Kādus ventilācijas veidus piedāvā uzņēmums "Lafivents"?
Ventilācija tiek projektēta katrai konkrētai telpai un konkrētām darbībām, kuras paredzēts veikt šajā telpā. Svarīgs ir arī cilvēku skaits un apģērbs, piemēram, pirtī cilvēki iet kaili, peldbaseinā- nedaudz apģērbti, sporta zālē- sporta apģērbā, birojā- lietišķi ģērbušies u.tml. 
Mūsu firma projektē, piegādā ventilācijas iekārtas, ražo un montē gaisa vadu sistēmas, programmē automātiskās vadības sistēmas, veic sistēmu aerodinamisko regulēšanu, nodrošina šo sistēmu apkalpošanu. Mūsu objektu skaitā ir peldbaseini un slidotavas, veikali un tirdzniecības centri, viesnīcas un pazemes garāžas, tabakas fabrika un maizes ceptuve, tipogrāfija un bankas, restorāni un virtuves. Katram objektam veltām īpašu uzmanību un savu darbu cenšamies veikt pēc labākās sirdsapziņas. Piegādājam tikai kvalitatīvas iekārtas par saprātīgu cenu. Esam pārliecināti par saviem partneriem un par sevi. 

Kāpēc vispār ir nepieciešama ventilācija?
Te gribas atbildēt ar pretjautājumiem: "Cik ilgi cilvēks var iztikt bez ūdens? Cik ilgi viņš var iztikt bez ēšanas? Un cik ilgi cilvēks var iztikt bez gaisaģ" 
Gaisam ārpus ēkas nav cenas, pagaidām tā vēl nav prece. Tomēr, lai gaisu nogādātu telpā un nemanāmi piegādātu katram cilvēkam elpošanai, ir jāiegulda ievērojami līdzekļi. Zināmi līdzekļi jāiztērē arī sistēmu uzturēšanai. Tad nu sanāk, ka nonākot telpā gaisam ir samērā augsta cena. Tādēļ ir vērts ieguldīt naudu labā projektā, ka vēlāk nodrošinās mazākas ekspluatācijas izdevumus.


Linda Tunte

www.building.lv


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.