Gaismas diodes. Tas ir moderni
Laiks nestāv uz vietas un arvien jaunākas tehnoloģijas ienāk ikdienas dzīvē un tiek veiksmīgi izmantotas sadzīvē, nodrošinot lielākas ērtības vai arī pildot dekoratīvu elementu lomu. Gaismas diodes, kuras pavisam nesen asociējās ar kosmiskajām tehnoloģijām, tagad ir gan vairums monitoros, televizoros, citā sadzīves tehnikā.
Gaismas diodes. Tas ir moderni.
Laiks nestāv uz vietas un arvien jaunākas tehnoloģijas ienāk ikdienas dzīvē un tiek veiksmīgi izmantotas sadzīvē, nodrošinot lielākas ērtības vai arī pildot dekoratīvu elementu lomu. Gaismas diodes, kuras pavisam nesen asociējās ar kosmiskajām tehnoloģijām, tagad ir gan vairums monitoros, televizoros, citā sadzīves tehnikā.
Tātad kas tad ir gaismas diode:
Gaismas diode- tā ir pusvadītāju ierīce, kuras darbības pamatā ir fotonu izstarošana, kas rodas dažādu elektrisko lādiņu nesēju rekombinācijas rezultātā dažādu vadāmības tipu pusvadītāju materiāla kontakta apgabalā (t.s. p-n-p pārēja). Tehnoloģiju attīstība pēdējos gados ļāva vairākkārt palielināt gaismas diožu spilgtumu un krāsu gammu, kas savukārt dod iespēju pielietot šīs ierīces visas dzīves nozarēs.
Gaismas diožu moduļi, kurus uzmanto kā izgaismošanas elementus ir ierīces, uz kurām diodes atrodas līnijā uz iespiestas plates.
Šādā gaismas diožu modulī izmanto gaismas diodes ar virsmas montāžu, tādēļ lineāla augstums nepārsniedz 0,5 cm, savukārt kas mums ļauj montēt šos moduļus praktiski jebkurās konstrukcijās. Bāzes modelī ir deviņas gaismas diodes. Gaismas diodes montējas uz iespiestas plates ar izmēru 120x10 mm.
Tās ir pieejamas dažādās krāsās – baltā, sarkanā, zaļā, zilā, dzeltenā, oranžā. Atkarībā no izmantošanas mērķa, moduļi var būt savākti no dažādu krāsu gaismas diodēm, kā arī no gaismas diodēm ar dažādu spīdēšanas spilgtumu. Diodes var būt dažādas formas: apaļas, taisnstūra, ovālas, cilindriskas, kvadrātiskas, gandrīz plakanas.
Mazās diodes lampiņas patērē ļoti niecīgu elektroenerģijas daudzumu, tātad ja diode nav ieslēgta nepārtraukti, tad tās mūžs var būt 70.000-100.000 stundas (~10 gadus.) garš.
Kā galvenā priekšrocība uzsverama, ka diodes nesakarst un ir elektrības drošas. Ir dzirdēti gadījumi, kad skapī iemontētās halogēnās lampas sakarst un līdzās esošais koks pārogļojas. Aprīkojot mēbeles vai interjerus ar diodēm, bīstamais aizdegšanas risks, ja diode atrodas ļoti tuvu koka virsmām, nepastāv. Diodes aizņem ļoti maz vietas, taču dod pietiekami daudz gaismas, lai izgaismotu visu skapi, plauktu vai kādu citu interjera priekšmetu.
Apgaismojums ar gaismas diodēm nav jāveic saskaņā ar striktiem montāžas noteikumiem. Arī to ekspluatācijā nav jāievēro stingras prasības. Gaismas diožu moduļu montāžu var veikt dažādos veidos. Tā kā jāstrādā ar zemu darba spriegumu (12-24V), montāžas process ir pilnīgi drošs un to var veikt arī amatieri.
Šādiem izstrādājumiem ir liels pieprasījums reklāmas industrijā, lai izgaismotu apjomīgus burtus, vitrīnas, tapāt arī šī ierīces plaši izmanto kā dekoratīvo apgaismojumu, arhitektūras un interjera apgaismojumā, kāpņu un laidienu apgaismojumā, akvāriju un baseinu izgaismošanā u.t.t.
Šajā sižetā parādīsim kā, pielietojot niecīgas pūles un zināšanas, varam pārveidot savas mēbeles vai jebkuru citu interjera priekšmetu atbilstoši jaunākajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem. Ar gaismas diodēm var mainīt priekšmetu nokrāsu, atkarībā no noskaņojuma vai situācijas.
Nepieciešamie materiāli –
gaismas diodes plāksnītēs (lineāls), dubultā līmlente, vadi, lodāmurs, barošanas bloks 220V.
atkarībā no izgaismojama objekta lieluma, vidēji sākot no 5.min.
Vispirms no plāksnītes jānogriež nepieciešamo lampiņu skaitu, kas ir atkarīgs no iecerētā efekta un no apgaismojamā priekšmeta platuma. Gaismas diodes no plāksnītes drīkst nogriezt dažādi – vienā rindā, vairākas rindas kopā, utt.
Tad ņem nākamo diožu lineāla (plāksnītes) gabalu un pievienojam vadus, kuriem viens gals jau pielodēts pie pirmās nogrieztās līnijas ar diodēm. Obligāti atkal jāpievērš uzmanība, lai zilais vads būtu pielodēts pie mīnusa, bet sarkanais pie plusa. Šādi, saliekot vairākus plāksnīšu gabalus, izveidojas virtene. Kad tā izveidota, pienācis laiks laiks apskatīties vai virtene darbojas. Šim nolūkam izmanto barošanas bloku un izejošos vadus (jāmeklē uzraksts OUTPUT) un tos pievieno pie pēdējā diožu lineāla gabala. Tad ņem vadus, kuri ir barošanas bloka otrā pusē (jāmeklē uzraksts INTPUT) un pie vadiem pievieno "dakšu", kuru ieslēdz rozetē. Ja lampiņas iedegas, tad viss ir kārtībā. Kad esam noskaidrojuši, ka salodētās diodes darbojas, tad atliek pēdējais etaps - izveidoto virteni pievienot izgaismojamajam objektam.
Ir divi varianti, kā piestiprināt gaismas diodes pie apgaismojamās virsmas:
Tas paveicam ar dubulto līmlenti vai mazām skrūvītēm. Paņēmiens ar dubulto līmlenti ir ātrākais un ērtākais veids. Šim nolūkam izmanto divpusīgo līmlenti un nogriež nelielus gabalus gaismas diožu līniju (gabalu) platumā un pielīmē to gaismas diožu līniju otrajā pusē, noņemam no līmlentes otras puses aizsargājošo kārtu un piestiprina gaismas līnijas pie interjera priekšmeta, kuru ir vēlme izgaismot.
Sīkākai informācijai:
FUSH SIA
Brīvības 152, LV-1012, Rīga, Latvija
tel. +371 7364151
Fax.+ 371 7364154
e-mail. fush@fush.lv
www.fush.lv
FUSH SIA
Brīvības 152, LV-1012, Rīga, Latvija
tel. +371 7364151
Fax.+ 371 7364154
e-mail. fush@fush.lv
www.fush.lv