building.lv skaitļos

Lietotāji online39
Aktīvie uzņēmumi19582
Nozares ziņas33014
Gludināšanas noteikumi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Gludināšanas noteikumi

Gludināšanas noteikumi

Vai mēs patiešām protam gludināt? Jautājums lielai daļai noteikti izsauc smaidu, jo gludināšana nav īpaši patīkama nodarbošanās, taču nekādas īpašas amata prasmes nav nepieciešamas.

autors: Gludināšanas noteikumi
Foto: Gludināšanas noteikumi; autors: Gludināšanas noteikumi
Vai mēs patiešām protam gludināt? Jautājums lielai daļai noteikti izsauc smaidu, jo gludināšana nav īpaši patīkama nodarbošanās, taču nekādas īpašas amata prasmes nav nepieciešamas.

Tomēr arī gludināšana ir darbs, kas prasa iemaņas un sīku amata noslēpumu pārzināšanu. Labi, ja Jūsu rīcībā ir laikmetīgs gludeklis ar termoregulatoru un tvaicēšanas funkciju un ir vismaz divi gludināšanas dēļi – lielais un mazais. Taču nav liela bēda, ja mājās vecāka modeļa gludeklis. Vai gludeklis nav pārkarsis, var pārbaudīt uz tīra, balta auduma, kuram vienmēr jāatrodas pa rokai.

Parasti saimnieces, cenšoties pēc iespējas ātrāk tikt galā ar darbietilpīgo gludināšanu, vispirms gludina gultas veļu. Taču gudrāk ir vispirms gludināt sintētiskos apģērbus, kurus gludinot temperatūra nedrīkst būt augstāka kā 100-110 grādiem, pēc tam temperatūra pakāpeniski tiek paaugstināta un gludināts zīds, vilna un pašās beigās – kokvilnas un linu audumi.

Ne visus sintētiskos apģērbus nepieciešams gludināt, dažus no tiem var izžāvēt izklātus vai arī uz pakaramā. Katram apģērbam uz etiķetes ir norādīts, vai to drīkst gludināt un, ja drīkst, tad ar kādu temperatūru.

Izstrādājumus no zīda gludina sausus vai arī pavisam nedaudz mitrus no kreisās puses vai arī caur kokvilnas audumu. Jāņem vērā, ka gludinot ar gludekli pāri biezām apģērba šuvēm, var parādīties raksturīgais metāliskais spīdums. Defektu var likvidēt, ja bojāto vietu samitrina, patur virs tvaikiem, izžāvē un no jauna izgludina no kreisās puses caur audumu. Vienkārša zīda mitrināšana (apslacīšana ar ūdeni) var radīt uz auduma pleķus un burzījuma efektu.

Zīda trikotāžu var negludināt, to žāvē izklātā veidā uz gludas virsmas. Ja tomēr vēlaties to gludināt, tad dariet to no kreisās puses un caur audumu.

Vilnas audumu gludina no kreisās puses caur mitru kokvilnas audumu. Nedaudz mitru izstrādājumu, to pamazām sildot, ir vieglāk formēt. Apģērbs ir labi jāizžāvē ar gludekli, pretējā gadījumā vilnas apģērbs var sarauties.

Vilnas trikotāžas tērpus viegli gludināt caur divkārtīgi saliktu marli, kas mīksts un ūdeni labi uzsūcošs materiāls. Vilnas adījumus ar reljefu rakstu labāk negludināt, arī vilnas cepures negludina.
Ievērojot speciālus norādījumus, viegli izgludināms mohēras apģērbs. Tērps jānovieto uz dvieļa, pēc tam jāpārklāj ar dvieli. Pēc tam cieši (pielietojot spēku) sarullējiet tērpu kopā dvieļiem. Kad dvieļi kļuvuši slapji, tos nomainiet. Apģērbu līdz galam žāvē uz līdzenas virsmas.

Adījumus glabājiet skapī, kārtīgi salocītus, uz pakaramajiem adījumi zaudē formu.

Velvets un tam līdzīgi audumi jāgludina mitri – vai nu neļauj tiem līdz galam izžūt vai arī pirms gludināšanas speciāli samitrina. Gludina no kreisās puses.

Bikses gludinot jāievēro noteikta kārtība. Vispirms izgludina kabatas. Lai auduma labajā pusē neveidotos nodevīgs spīdums, strap kabatu un audumu jāievieto papīrs. Pēc tam bikses izklāj uz gludināmā dēļa un atloka vienu staru. Īpaši rūpīgi iegludina locījuma vietu – tai jābūt asai kā bārdas nazim. To pašu izdara ar otru bikšu staru. Kad abas staras saliktas kopā, gludina staru ārējās malas. Bikses noteikti jāgludina caur mitru audumu, kas gludināšanas laikā visu laiku jāmitrina.

Iegludinātas locījumu vietas ilgāk saglabās savu formu, ja audumu, caur kuru gludināt, mitrināsiet vājā etiķūdenī, bet pašās gludināšanas beigās locījumu vietu vēl reiz pārgludināsiet caur mitru, biezu papīru. Izgludinātas bikses žāvējiet uz speciāla pakaramā – tās nevajadzētu uzreiz vilkt, biksēm pēc gludināšanas ir jāatdziest, citādi viss rūpīgas gludināšanas laikā iegūtais būs vējā.

Volānus ieteicams gludināt, sākot no ārējās malas. Mežģīņotus tērpus viegli mitrus gludina no kreisās puses.

Nu lūk, esam tikuši līdz kokvilnas un linu audumiem. Tos gludina no labās puses, izņemot izšūtas vietas, kuras, lai saglabātu formu un raksta reljefu, gludina no kreisās puses. Ja veļa ir sausa, to samitrina ar siltu, gandrīz karstu ūdeni, tad izstrādājumu cieši saloka tā, lai iekšpusē paliktu biezākas vietas, ietiniet izstrādājumu vecā, sausā palagā un kādu pusstundu nogaidiet.

Īpaši uzmanīgi jāgludina vīriešu krekli: iestērķelēti krekli bieži paredzēti svinīgiem gadījumiem, kad nav pieļaujama ne mazākā paviršība. Kreklus gludina no labās puses pēc šādas shēmas: vispirms apkakli no abām pusēm, muguras daļu, piedurknes, pēc tam priekšdaļu. Makismālu uzmanību veltiet apkaklei, gludinot no stūriem uz vidusdaļu.

Gludinot jāuzmanās, lai gludeklis nepārkarstu. Neturiet gludekli pārāk ilgi uz vietas – uz vilnas, viskozes, kokvilnas auduma tādā gadījumā var parādīties dzelteni pleķi vai arī izdegt caurums, sintētiskajie audumi var sakust. Turklāt defekti neparādas uzreiz, bet gan pēc kāda brīža. Dažkārt to varat pamanīt vīriešu biksēm pie šuvēm, vai kabatu vietās.

Netīrumus, kas izveidojušies uz gludekļa virsmas, tīra ar papīru, uz kura plānā slānī uzkaisīta vārāmā sāls un pavisam nedaudz sarīvēts parafīns. Gludeklim jābūt nedaudz uzsildītam. Gludekli var tīrīt arī ar mitru lupatiņu un vāramo sāli vai arī divkārt salocītu drāniņu, kurai pa vidu iebērts sarīvēts parafins. Ja gludeklis slikti slīd pa audumu virsmu, notīriet virsmu ar bišu vasku, kas ietīts blīvā audumā. Gludekli nekad nevajadzētu tīrīt ar asiem priekšmetiem.

Dezltenos pleķus noņem no aukstas gludekļa virsmas ar drāniņu, kas samitrināta etiķī, vai etiķa un ožamā spirta maisījumā, vai dzeramās sodas šķīdumā. Noderīgi ir arī rūpnieciski ražotie līdzekļi, kas paredzēti metālisku virsmu tīrīšanai.

Kad viss izgludināts, ļaujiet gludeklim pilnībā atdzist un tikai tad novietojiet vietā, kur mēdzat to uzglabāt.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.