building.lv skaitļos

Lietotāji online40
Aktīvie uzņēmumi1919
Nozares raksti32919
Grandiozākie arhitektūras projekti pasaulē : building.lv - par būvniecību Latvijā

Grandiozākie arhitektūras projekti pasaulē

Grandiozākie arhitektūras projekti pasaulē
Foto: Grandiozākie arhitektūras projekti pasaulē

Fantāzija robežas nepazīst un, ja tehnoloģijas spēj tikt līdzi, tiek iegūts šokējošs, grandiozs, lielisks vai arī, atsevišķos gadījumos, atbaidošs rezultāts. Šoreiz par celtnēm un projektiem, kas izpelnījušās labvēlīgu speciālistu vērtējumu, pārsteidz ar unikāliem risinājumiem un jau ir nodēvēti par nākotnes arhitektūras pieminekļiem. Jāpiebilst, ka ar grandioziem projektiem pārsteidz divas pasaules lielvalstis – ASV un Krievija.

Grandiozākie arhitektūras projekti pasaulē
16.12.2008., www.building.lv

 
Fantāzija robežas nepazīst un, ja tehnoloģijas spēj tikt līdzi, tiek iegūts šokējošs, grandiozs, lielisks vai arī, atsevišķos gadījumos, atbaidošs rezultāts. Šoreiz par celtnēm un projektiem, kas izpelnījušās labvēlīgu speciālistu vērtējumu, pārsteidz ar unikāliem risinājumiem un jau ir nodēvēti par nākotnes arhitektūras pieminekļiem. Jāpiebilst, ka ar grandioziem projektiem pārsteidz divas pasaules lielvalstis – ASV un Krievija.


src=Aqua. ASV

Viesnīcas Aqua debesskrāpja projekts ASV pilsētā Čikāgā uzmanību piesaista ar neparastu arhitektūru. Viļņainas fasādes efekts panākts, veidojot balkonus, kuriem ir atšķirīgas formas un izmēri. Balkoni ir izvietoti visas fasādes augstumā. Kopējais debesskrāpja stāvu skaits – 82, būves iecerētais augstums – 251 m. Šobrīd projekts ir celtniecības stadijā, nodot ekspluatācijā viesnīcu Aqua plānots 2009. gadā.


src=Chicago Spire. ASV

Papildus arhitektoniskajai izteiksmībai šim projektam piemīt visumā prozaiska komercvērtība. Iepriekšējā gadā tika izziņotas Chicago Spire vērtība nekustamā īpašuma tirgū. Vidējā viena kvadrātmetra cena šajā ēkā aptuveni ir 21 000 dolāri, penthausa apartamentu cenas – 40 miljoni dolāru. Būvi iecerēts pabeigt 2011 gadā, tiek plānots, ka tas būs visaugstākais debesskrāpis ASV. Tautā projekts jau ieguvis palamu urbis. Kopumā Chicago Spire būs 1193 dzīvokļi ar platību no 50-956 kvadrātmetri. Brīvajā tirdzniecībā platības tiks piedāvātas jau tuvākajā laikā. Izstādes-pārdošanas projekta attīstītāji iecerējuši rīkot 14 pasaules pilsētās, tostarp arī Maskavā.
Ambiciozā projekta autors ir slavenais spāņu arhitekts Santjago Kalatrava. Būvniecības izmaksas – 2,4 miljardi dolāru, 150 stāvu ēkas augstums 609 metri. Tikko ēka būs pabeigta, tā kļūs par Čikāgas arhitektūras dominanti.


src=CCTV mītne. Ķīna

Jaunā Ķīnas Centrālās televīzijas (Central Chinese Television Giant CCTV) ēkas projekta autori ir Nīderlandes arhitektu birojs OMA. Šis ir viens no pirmajiem "eiropiešu" projektiem, kas uzbūvēts Ķīnā. Celtnes būvizmaksas aptuveni 600 miljoni eiro. Centrālajā Pekinas darījumu rajonā 10 hektāros arhitekti izvietojuši 2 ēkas – CCTV "štābu" un Televīzijas kultūras centru. Pirmā ēka nav vienkārši ēka, bet savdabīga horizontālo un vertikālo sekciju "cilpa". Fasādē veidotai neregulārai struktūrai ir simboliska nozīme – spēks un aktivitāte. Otrajā ēkā izvietots ietilpīgs publiskais teātris, izstāžu zāle, viesnīca un citu komercfunkciju telpas. Pieguļošā teritorija tiks pārvērsta par mediaparku, piepildītu ar izklaides vietām, atrakcijām, filmu uzņemšanas laukumiem zem klajas debess. Pamatīgi pārdomāti drošības risinājumi, evakuācijas varianti ir daudz lielāki kā citos debesskrāpjos. OMA projekta realizācijā sadarbojas ar East China Architecture & Design Institute.


src=Daudzdzīvokļu ēka Antilia. Indija
Šī projekta iniciatori ir indiešu uzņēmējs un rūpnieks, kura īpašumu vērtība ir lielāka kā 20 miljardi ASV dolāru. Projekta nosaukums atvasināts no leģendām apvītās fantastiskās salas Atlantīdas, kura it kā savulaik nogrimusi jūras dzelmē kopā ar seno atlantu civilizāciju. Antilia vieta izvēlēta pašā Mumbajas centrā (zināma kā Bombeja), kas ir visblīvak apdzīvotā pilsēta Indijā. Saskaņā ar 2002 gadā izstrādāto kompānijas Perkins+Will plānu, projekta vīzija bija iecerēta kā "stikla pils" 173 m augstumā ar 60 stāviem. Pats interesantākais – ēka tapusi nevis kā komercobjekts, kas nestu lielāku vai mazāku peļņu, bet gan kā... pasūtītāja personīgā rezidence. Izskaitļots, ka ēkas ekspluatācijas nodrošināšanai nepieciešams 600 cilvēku liels personāls. Nevarētu teikt, ka vietējie iedzīvotāji, no kuriem 65 procenti dzīvo zem nabadzības sliekšņa, šo projektu uztvertu ar sajūsmu. Patiesībā projekts izskatās, maigi izsakoties, nepieklājīgi.


src="Rossija" tornis. Krievija
Autors šim projektam ir pasaulslavenā arhitekta Normana Fostera birojs. Iepriekšējā gadā 18. septembrī svinīgā ceremonijā tika iebūvēts pirmais pamatakmens. Celtni plānots pabeigt 2012 gadā, saskaņā ar provizoriskām aplēsēm tam vajadzētu kļūt par visaugstāko torni Eiropā un otro augstāko pasaulē pēc Burj Dubai. Augstums tornim "Rossija" būs 612 metri, lietderīgi izmantojamā platība būs 520 800 kvadrātmetri, stāvu skaits – 118, autosstāvvietas – 3680, liftu skaits – 101. Turklāt tornis "Rossija" būs visaugstākā ēka pasaulē ar dabiski risinātu ventilācijas sistēmu. Speciāli fotoelektriskie elementi izstrādās tādu enerģijas daudzumu, ar kuru būs gana, lai ēkas visus birojus apgaismotu visu gadu. Tātad šis ir nozīmīgs un ievērojams "zaļais projekts". Pieminot debesskrāpja funkciju, tad tas būs multifunkcionāls komplekss ar birojiem, viesnīcu, apartamentiem, pazemes tirdzniecības centru un dažādiem pakalpojumiem. Maksimālu konstrukcijas efektivitāti nodrošina trīsstūra plāns: trīs augšupvērstas asis, kas kļūts šaurākas, savienotas ar centrālo asi, kas stiepjas visas ēkas augstumā.


src=Pilsētas centrs Penang. Malaizija

Āzijas valstis min Eiropai uz papēžiem. Nav brīnums, ka kārtējais apjomīgais un cieņu iedvesošais projekts tiek attīstīts Malaizijā. Topošajam projektam elegantumu un prestižu piešķirs risinājums, kas apvieno delikātu dabas ainavas izmantošanu un mūsdienīgas pilsētbūvniecības principus. Divu torņu forma ietver vertikālos un horizontālos elementus. Plūstošiem horizontāliem elementiem piešķirta "kustība", kas apvij vertikālās dominantes. Stiklotās, liektās fasādes tiks izvietotas uz nacionālā dabas aizsardzības parka Penang Hill fona, efektīgi liektajās virsmā spoguļosies apkārtējā vide. Ēkas milzīgā kaskādes formas pamatne kalpos kā publiska telpa ar daudzveidīgām iespējām izvēlēties tīkamu vietu komunikācijai. Celtnei piešķirta kultūras, darījumu, biroju, dzīvojamās ēkas funkcija. Projekta izmaksas 7,3 miljardi ASV dolāri, mazākā torņa augstums 180 m, tam ir 44 stāvi, augstākajam – 225 m, tam ir 66 stāvi. Projekta realizācija aizņems 15 gadus un radīs 40 000 darba vietas.


src=Gazprom mītne. Krievija

Šis projekts ilgi atrodās diskusiju krustugunīs attiecībā par tā iespējamo atrašanās vietu Sankt -Pēterburgā. Projekta nīdēji uzskatīja, ka iecerētā būve var traumēt pilsētas vēsturiski izveidojušos vizuālo tēlu. Jāpiekrīt. Taisnība. Taču projekts esot veiksmīgi attīstāms arī citur, tālāk no centra. 2007 gadā projekta izvietošanas pretinieki saņēma atbalstu starptautiskā līmenī, jo pret projektu iestājās arī UNESCO eksperti. Tika paziņots, ka 396 m augstās ieceres realizācija Pēterburgas centrā pilsētu no pasaules mantojuma saraksta var izslēgt un savukārt pārnest apkaunojošo apdraudēto pasaules mantojuma sarakstu. Vispasaules pieminekļu aizsardzības fonds Ņujorkā Pēterburgas vēsturisko siluetu un panorāmu iekļāvis World Monuments Watch – 100 pasaules mantojuma objektu saraksts, kas atrodas iznīcības priekšā. Jāpiemin, ka Pēterburga tur nokļuvusi vienlaicīgi ar kara izpostīto Irāku.


src=Burj Dubai. Dubaja

Burj Dubai jau atzīta par pasaules augstāko celtni un līderi debesskrāpju kontekstā. Ēkas augstums – 818 m. Taču tas ir provizorisks cipars, jo oficiāli pieejamā informācija par precīziem cipariem klusē. Tātad, iespējams pasaules sabiedrību gaida pārsteigums. Celtnes būvnieki ir Emaar Properties, projektu izstrādāja amerikāņu arhitektu kompānija Skidmore, Owings, and Merrill LLP, arhitekts Adrian Smith, bet kolosu izbūvē korejiešu kompānija Samsung.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.