building.lv skaitļos

Lietotāji online50
Aktīvie uzņēmumi1676
Nozares raksti32872
Granulas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Granulas

Granulas

Aukstie vēji un zemā gaisa temperatūra piespieduši darba sezonu uzsākt apkures katliem. Ar ko tos barosim?  Malka, akmeņogles, kokogles, briketes, gāze – tie vēl nebūt nav visi iespējamie kurināmā veidi. Kuru izvēlēties, kādus kritērijus ņemt vērā? Izmaksas, ērts lietojums, ekoloģiskā tīrība – katram patērētājam savas prasības. Viens no izvēles variantiem – granulas.

Granulas un vide.

Granulas ir videi draudzīgs kurināmais, tas ir CO2 neitrāls, tātad sadegot nebojā ozona slāni. Granulas tiek ražotas bez ķīmisku elementu pievienošanas, tādēļ produkts ir ekoloģiski tīrs, neizraisa alerģiju. Uzglabāšanas laikā tas nepiesārņo apkārtējo vidi.

autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas
Ražošana.

Granulas var ražot no jebkuras biomasas: skaidām, salmiem, siena, kūdras, graudiem, pelavām un pat koku lapām. Galvenie faktori, kas ietekmē granulēšanas procesu, ir materiāla mitrums un izmērs. Visas  izejvielas, izņemot zāģskaidas un graudus, ir jāsmalcina. Lai iegūtu vajadzīgo frakciju 3-5 mm, smalcināšanai tiek izmantotas āmurdzirnavas. Pēc smalcināšanas materiāls tiek žāvēts. Optimālais mitrums ir atkarīgs gan no materiāla, gan granulēšanas iekārtas. Mazajiem mājsaimniecību granulātoriem vajadzīgais materiāla mitrums ir apmēram 15-18%, savukārt lielajiem, industriālajiem granulātoriem tas ir apmēram 12%. Pēc žāvēšanas materiāls tiek granulēts. Granulātorā ļoti lielā spiedienā tas tiek saspiests cilindriskās granulās. Tās var būt dažāda diametra, atkarībā no urbuma diametra matricā, savukārt  garums ir regulējams, parasti tas ir 3-4 diametri. Granulātorā darba temperatūra ir apmēram 80-900C, tāpēc granulas ir jāatdzesē, lai tās pēc iepakošanas labāk uzglabātos. Pēc dzesēšanas granulas tiek sijātas un iepakotas polietilēna maisos, kuri tiek aizkausēti.

Izejmateriāla ietekme uz kvalitāti.

Visu biomasu granulām ir ļoti līdzīga siltumatdeve – 10-15% robežās, to galvenā atšķirība ir pelnu saturs. Vismazāk pelnu ir granulām, kas izgatavotas no mizota, žāvēta koka, apmēram 0.6-0.9%. Visu citu biomasu granulām pelnu saturs ir būtiski lielāks (sienam 4-5%, salmiem 6-10%).  To trūkums ir tas, ka siena un salmu pelni kūst, veidojot cietus, stiklainus izdedžus, kas traucē degšanas procesu granulu deglī.  Lai to novērstu, šobrīd ir atrasti degļi, kas lieliski tiek galā gan ar stiklainajiem izdedžiem, gan palielināto pelnu saturu. Ir vairāki Zviedrijā, Čehijā, Polijā un arī Latvijā ražoti granulu degļi, kas piemēroti visu biomasu granulu kurināšanai.

autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas
Granulu kvalitātes rādītāji.

Galvenie granulu kvalitātes rādītāji ir pelnu saturs un mehāniskā cietība. Pēdējā laikā kļūdaini tiek propagandēts, ka kvalitatīvas ir tikai baltas granulas. Lielākoties granulas taisa no priedes, bet priedes koksne ir dzeltenīga! Tādēļ granulas var būt arī dzeltenīgas, viegli pelēkas, vai gaiši brūnas.

Pelnu saturu, pērkot granulas, noteikt nevar, galvenā uzmanība jāpievērš tam, lai maisā nebūtu daudz smalkās frakcijas jeb nobirzumu un granulas būtu cietas un spīdīgas.

Priekšrocības.

Galvenā granulu priekšrocība ir iespēja automatizēt apkures procesu. Gan granulu tvertnes uzpildīšanu, gan pelnu tīrīšanu var veikt reizi vienā vai pat divās nedēļās.  Protams, kurināt ar granulām ir lētāk, nekā ar gāzi vai elektrību. Dedzinot kokskaidu granulas speciāli tām paredzētos apkures katlos, var sasniegt ļoti lielu efektivitāti – 85 – 92%.  Granulas ir atjaunojams kurināmais un tiek ražots tepat uz vietas. Tās arī glabāt ir ērti – iepakotas polietilēna maisos, tās glabājas vairākus gadus un aizņem  krietni mazāku  platību nekā malka.

Šobrīd tirgus piedāvā  iegādāties ne tikai gatavas granulas, lielās granulēšanas līnijas, bet arī  mazos mājsaimniecību granulātorus, kas dod iespēju granulēt visus saimniecības atlikumus, optimizējot apkures izmaksas un saglabājot Latvijas mežus! Pašlaik saimnieki,  tīrot grāvjus un aizaugušas pļavas,  visus zarus sadedzina. Vērtīgāk būtu tos sakraut kaudzēs, saulē un vējā izžāvēt, pēc tam sasmalcināt un sagranulēt!

autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas
autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas

autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas
autors: Granulas
Foto: Granulas; autors: Granulas

Raksts tapis sadarbībā  ar SIA "Baltic Unique Solutions"

Viss, kas saistīts ar granulēšanu vai briketēšanu: www.granulators.lv

Dažāda izmēra un ražības granulu ražošanas iekārtas, uzstādīšana, apkalpošana, serviss, konsultācijas, apmācība.

info@granulators.lv

Tālr.: 26433458

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.