building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Grīdas flīzes : building.lv - par būvniecību Latvijā

Grīdas flīzes

Grīdas flīzes izgatavo no dažādiem materiāliem - ne tikai no māla, bet arī no akmens, mākslīgiem materiāliem, pat no ādas. Populārākās ir keramiskās un akmens masas flīzes.

Grīdas flīzes
Klinkera flīzes
Grīdas flīzes izgatavo no dažādiem materiāliem - ne tikai no māla, bet arī no akmens, mākslīgiem materiāliem, pat no ādas. Populārākās ir keramiskās un akmens masas flīzes.

Keramikas flīzes

Atkarībā no izejmateriāla un izgatavošanas tehnoloģijām izšķir keramikas, akmensmasas un mozaīkas flīzes.
Keramikas flīzes, tāpat kā citus keramiskos izstrādājumus (traukus, izlietnes), izgatavo no baltā vai sarkanā māla, kam pievienotas kvarca smiltis un citi izejmateriāli.

Keramikas flīžu veidi:
1) monocottura (ital.) jeb vienreiz apdedzinātās flīzes (matētas un glancētas) - piemērotas dažādu interjeru grīdu apdarei. Tām ir blīva pamatnes struktūra, laba izturība pret lieci un zema ūdens absorbcija; par mīnusu var uzskatīt salīdzinoši ierobežotas dizaina iespējas. Ārtelpai nav piemērotas;

2) klinkers (glazēts un neglazēts) - dekoratīvas ķieģeļflīzes, piemērots grīdu flīzēšanai interjeros un arī ārtelpās – terasēs, lodžijās, balkonos, pakāpieniem. Raksturīga ļoti blīva flīzes struktūra, tāpēc augsta mehāniskā, nodiluma un salizturība, taču ierobežots dizaina diapazons.

Akmensmasas flīzes

Akmensmasas flīzes nav izgatavotas no akmens, kā varētu šķist pēc nosaukuma. To pamatizejviela, tāpat kā keramiskajām flīzēm, ir māls, taču tam tiek pievienots kaolīns vai sasmalcināta akmens pulveris, kā arī krāsu veidojoši minerāli.

Ražošanas procesā akmens masa tiek ekstrudēta (no tās tiek izsūkts ūdens). Ekstrudēšanas rezultātā flīze iegūst blīvu struktūru, kas nodrošina augstu virsmas izturību pret triecieniem, berzi, temperatūras svārstībām vai nokrišņiem.

Akmensmasas flīzes var izmantot grīdu flīzēšanai dažādos interjeros un ārtelpā, tās ir ļoti cietas un izturīgas pret dažādām mehāniskām, ķīmiskām un temperatūras ietekmēm.

Akmensmasas flīžu veidi:
1) pilnās akmensmasas flīzes (matētas, pulētas, strukturētas), piemērotas grīdām ar pastiprinātu noslodzi vai specifiskām darba telpām; piemīt augsta flīzes virsmas nodilumizturība; visas flīzes biezumā ir vienāds krāsu tonis, tāpēc bojājumi virsmā ir mazāk pamanāmi;

2)divreiz presētas akmensmasas flīzes (matētas, pulētas, strukturētas), piemērotas interjeriem ar lielu noslodzi, jo tām ir laba virsmas nodilumizturība; plašas dizaina iespējas, jo otrreizējās presēšanas procesā, kura laikā tiek pievienoti dažādu krāsu minerāli, flīzes virsmas tiek dažādi strukturētas; par trūkumu var uzskatīt to, ka uz virsmas labi redzami mehāniski bojājumi, jo flīzes pamatnei ir atšķirīgs krāsu tonis;

3)glazētās akmensmasas flīzes (matētas, glancētas vai strukturētas), piemērotas interjeriem ar vidēju noslodzi; daudzveidīgas dizaina iespējas; jāuzmanās ekspluatācijā, jo iespējams neatgriezeniski sabojāt virsmas glazūru.

Mākslīgā akmens flīzes

Mākslīgā akmens jeb aglomerāta flīzes ir tehnoloģiju radītās kvalitātes un dabīgā materiāla estētiskās vērtības apvienojums. Aglomerāta plātnes tiek izgatavotas no epoksīda sveķiem un akmens vai stikla smalces.

Marmora smalces aglomerāts ir noturīgāks nekā marmors, tomēr arī tam piemīt marmoram raksturīgās īpašības – tas uzsūc mitrumu, ir grūtāk kopjams nekā tradicionālās flīzes, jo ir lielāka porainība, kas veicina netīrumu pieķeršanos virsmai.

Stikla smalces aglomerāta plātnes dizaina ziņā ir daudzveidīgākas, tām ir spilgtāki krāsu toņi, salīdzinājumā ar dabīgu materiālu flīzēm, kurām tik spilgtas toņu paletes nav sastopamas.

Kā grīdas segumu aglomerātu iesaka telpām, kur paredzama neliela slodze. Plāksnes piegriež atbilstoši tradicionālajām flīžu formām.

Dabīgā akmens flīzes

Akmens flīzes lielākoties izgatavo no granīta un marmora, retāk no dolomīta. Par flīzēm tās saucamas nosacīti – faktiski tās ir no akmens izzāģētas plāksnes.
Akmens flīzes ir piemērotas ne tikai iekštelpās, bet arī seguma izveidei ārā, uz terasēm, balkoniem, lodžijām, lieveņiem.

Mozaīkas flīzes

Mozaīkas flīzes, salīdzinājumā ar tradicionālajām, ir ar ļoti maziem izmēriem. Dekoratīvai grīdas apdarei piemērota akmens mozaīka.

Dabīgas ādas flīzes

Elegantās un oriģinālās dabīgas ādas flīzes piemērotas tiem, kuri vēlas dabisku, neatkārtojamu interjeru. Ādas flīzes rada siltu un intīmu gaisotni. Ražotāji apgalvo, ka tās ir izturīgas, neslīdošas, ūdensnoturīgas un neuzņēmīgas pret traipiem, viegli kopjamas.

Kvalitātes standarti un klasifikācija

Ražotāju kvalitātes standartu un flīžu klasifikācijas pārzināšana, kā arī produkta piemērošana konkrētam gadījumam ir dizainera un ikviena profesionāla pārdevēja kompetences rādītājs. Pircēja ziņā ir izvēlēties savai gaumei un prasībām atbilstošāko variantu.
Vadošie Eiropas flīžu ražotāji - Itālija, Spānija, Vācija - klasificē savu produkciju pēc Eiropas standarta EN ISO normatīviem, kas garantē adekvātu kvalitātes un cenas attiecību. Flīžu atbilstību valsts noteiktiem normatīviem ar dažādām kontroles metodēm pārbauda katrs ražotājs, kas ir tiesīgs noteikt savu kvalitātes standartu (parasti tas ir lielāks par valsts noteikto) un atbilstoši tam veikt savu ražojumu klasifikāciju.
1.šķiras flīzes - ražotāja noteiktajam standartam atbilstošs produkts ar precīziem ģeometriskiem izmēriem (kalibru), noteiktiem funkcionāli estētiskiem parametriem un 5% pieļaujamo defektu normu vienai flīžu sērijai.
2.šķiras flīzes - produkts ar pieļaujamo defektu normu līdz 25% vienai flīžu sērijai un attiecīgi par 20-30% zemāku cenu nekā 1. šķiras flīzēm.
3.šķiras flīzes - zemas cenas produkts ar lielu pieļaujamo defektu diapazonu (izliektu virsmu, nepareizu ģeometriju, dažādiem mehāniskiem bojājumiem).

Nodilumizturība (PEI)
Pēc Eiropas standarta EN 102 flīžu nodilumizturību apzīmē ar burtiem PEI.
Šis koeficients attiecas tikai uz glazētām keramikas un akmens masas flīzēm un nosaka glazējuma nodilumizturības pakāpi, kas, atbilstoši paredzētajai grīdas slodzei, tiek iedalīta 5 grupās:
* PEI 1: telpas ar minimālu noslodzi;
* PEI 2 : telpas, kurās staigā ar mājas apaviem;
* PEI 3 : dzīvojamās telpas, viesnīcas, nelieli ofisi;
* PEI 4 : vidēji intensīvas noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas;
* PEI 5: intensīvas noslodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas.

Materiāls veidots sadarbībā ar arhitektūras un celtniecības centru Reaton un no publicitātes materiāliem.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.