Grīdas lamināts
Viena no galvenajām apdares materiālu modes tendencēm jau ilgāku laiku ir dabīgie materiāli, kā mākslīgs materiāls tiem tiek pretstatīts lamināts. Tomēr popularitātes ziņā pagaidām uzvarētājs ir lamināts.
Foto: Grīdas lamināts; autors: Grīdas laminātsViena no galvenajām apdares materiālu modes tendencēm jau ilgāku laiku ir dabīgie materiāli, kā mākslīgs materiāls tiem tiek pretstatīts lamināts. Tomēr popularitātes ziņā pagaidām uzvarētājs ir lamināts.
Kas ir lamināts?
Lamināts ir 6 – 12 mm biezs, rūpnieciski izgatavots plātņveida materiāls, kas sastāv no vairākiem slāņiem.
Tradicionāli lamināta panelis veidots no četrām kārtām:
1) pamatslānis – ļoti cieta HDF vai MDF kokšķiedras plāksne;
2) apakšslānis – sintētisks un ūdensizturīgs aizsardzības materiāls;
3) dekoratīvs virslānis – redzamā daļa, izgatavota no sintētiski apstrādāta papīra, kas piesūcināts ar koka sveķiem jeb melamīnu;
4) caurspīdīgs alumīnija oksīda pārklājums virskārtas papildus aizsardzībai.
Ražošanas procesā visas kārtas augstā temperatūrā tiek sapresētas, veidojot viendabīgas masas materiālu. Jo biezāks pamatslānis, jo cietāks, izturīgāks un dārgāks lamināts.
Tirgus piedāvājumā ir lamināts kā perfekta koka dēļu, akmens vai flīžu imitācija, kas vizuāli tikpat kā nav atšķirama no oriğināla, kā arī moderni avangarda dizaina risinājumi.
Agrāk izmantoja laminātu, kura paneļi tika līmēti savā starpā. Pēdējos gados izteikti dominē tā sauktās Click sistēmas. Click - tas nozīmē, ka laminātu saliek kā puzli. Paneļa pamatslānī iestrādātas speciālas gropes, kas, savā starpā savienojoties, nofiksējas ar klikšķi. Click sistēmas priekšrocība – segumu var izjaukt un salikt no jauna vai, ja vēlaties pārmaiņas, nomainīt pret citu segumu. Click sistēma tiek apzīmēta ar atbilstošu simbolu, kuru ražotājs norāda uz katra iepakojuma.
Maksimālais grīdas laukums, kuru var ieklāt pēc Click principa, nedrīkst pārsniegt 12x20 m.
Laminātu sāka ražot Zviedrijā 1989.gadā. Nosaukums cēlies no angļu vārda laminate, kas tiešā tulkojumā nozīmē kārtains un raksturo lamināta būtību – no vairākiem slāņiem jeb kārtām izgatavotu materiālu.
Laminātu Latvijā ieved arī no citām Eiropas valstīm un pat no Āzijas, tomēr populārāks ir Eiropā ražotais lamināts. Pazīstamākie ražotāji: Tarkett (Vācija), Alloc (Norvēğija), Kaindl un /Egger (Austrija), EPI (Francija).
Lamināta īpašības
Lamināts ir ļoti izturīgs, ciets, antistatisks un viegli kopjams mākslīgais apdares materiāls, kas radīts kā dabīgā parketa alternatīva. Tam ir praktiski neierobežota krāsu un dizaina daudzveidībai, šis grīdas segums lieliski piemērojams gan moderna, gan klasiska stila interjera dizaina koncepcijai. Var teikt – tas ir ideāls grīdas apdares risinājums cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu un pozitīvu attieksmi pret novitātēm.
Lamināta priekšrocības:
* daudzveidīgs dizains – praktiski neierobežotas vizuālās izvēles iespējas;
* izcila cietība un nodilumizturība – pa lamināta grīdu droši var staigāt ielas apavos un pat augstpapēžu kurpēs, to var izmantot paaugstināta noslogojuma telpās, nav jāuztraucas par iespējamiem mājdzīvnieku nagu skrāpējumiem;,
* augsta termoizturība – izturīgs pret temperatūras svārstībām, tāpēc var izmantot apsildāmām grīdām;
* gaismas izturīgs - ultravioleto staru ietekmē nemaina krāsu;
* pietiekami ugunsdrošs materiāls – netiek sabojāts, ja nonāk saskarē ar degošu cigareti;
* viegla un ātra ieklāšana, vēl vieglāka kopšana – vienkārši iztīriet ar putekļusūcēju vai noslaukiet ar mitru drānu.
Lamināta trūkumi:
* skaļš segums – slikti absorbē ne tikai soļu radītās skaņas, bet arī citus telpā iespējamos trokšņus;
* auksts materiāls – lai arī vizuāli atgādina koku, tas ir mākslīgs materiāls, un tas jūtams, pieskaroties vai staigājot pa grīdu basām kājām;
* nepietiekama mitrumizturība – nav paredzēts ieklāšanai vannasistabās vai citās telpās, kur iespējams tiešs kontakts ar ūdeni;
* nav atjaunojams – ja lamināts ir bojāts, tas jānomaina.
Lamināta īpašības tiek apzīmētas ar starptautiski pieņemtiem simboliem, kurus ražotājs norāda uz katra iepakojuma.
Izvēloties materiālu, pievērsiet uzmanību 6 būtiskiem apzīmējumiem:
antistatisks, ugunsdrošs, izturīgs pret degošas cigaretes pelniem, paredzēts apsildāmām grīdām, izturīgs pret asiem priekšmetiem, noturīgs pret ultravioleto staru iedarbību.
Klasifikācija
Ražotāji veic lielus ieguldījumus, lai maksimāli samazinātu lamināta trūkumus. Piemēram, lamināta panelim pievieno skaņu izolējošo, triecienus absorbējošo vai mitrumu aizsargājošo kārtu.
Ražošanas procesā lamināts tiek pakļauts dažādiem testiem un izturības pārbaudēm, tādējādi nosakot materiāla galvenos raksturlielumus jeb klasifikāciju.
Katra valsts paredz noteiktus standartus, kuriem atbilstoši tiek veikta klasifikācija. Eiropas savienības normatīvi lamināta klasifikācijai paredz standartu EN 685, kas nosaka materiāla pielietojuma sfēru (dzīvojamā vai sabiedriskā telpa) un noslodzi (minimāla, vidēja, augsta), kā arī standartu EN 133329, kas definē lamināta nodilumizturību, sadalot to klasēs no 21 līdz 34.
Dzīvojamām telpām paredzēts 21. - 23. klases lamināts ar ekspluatācijas laiku līdz 10 gadiem, bet sabiedriskiem interjeriem - 32. - 34. klases lamināts.
Taču, augot pieprasījumam pēc augstvērtīga un maksimāli izturīga grīdas seguma, aktuāla tendence ir arī dzīvojamām telpām iegādāties nodilumizturīgu laminātu, sākot no 31.klases.
Daži ieteikumi·
* Iegādājoties laminātu, nepieciešamo daudzumu ieteicams palielināt par 5 -15% (iespējamiem atgriezumiem atkarībā no telpas plānojuma sarežğītības).
* Laminātu vēlams atvest uz māju pāris dienas pirms ieklāšanas - lai dotu materiālam iespēju "aklimatizēties", tas ir, pielāgoties telpas temperatūras un mitruma režīmam.
* Līdz ieklāšanai vēlams uzglabāt laminātu ražotāja iepakojumā.
Raksts sagatavots sadarbībā ar arhitektūras un celtniecības centru Reaton.