Grīdlīstu stiprināšana
Lai starp grīdu un sienu neveidotos neiederīga plaisa un pāreja būtu vizuāli pabeigta, piemērots risinājums ir grīdlīstes. Grīdlīstes krāsas toņa ziņā parasti pieskaņo mēbelēm vai citiem interjera priekšmetiem. Būvmateriālu veikalos pieejamas dažāda materiāla grīdlīstes, taču populārākās joprojām ir koka, kuru stiprināšanu aplūkosim turpmāk.
Foto: Grīdlīstu stiprināšana; autors: Grīdlīstu stiprināšanaLai starp grīdu un sienu neveidotos neiederīga plaisa un pāreja būtu vizuāli pabeigta, piemērots risinājums ir grīdlīstes. Grīdlīstes krāsas toņa ziņā parasti pieskaņo mēbelēm vai citiem interjera priekšmetiem. Būvmateriālu veikalos pieejamas dažāda materiāla grīdlīstes, taču populārākās joprojām ir koka, kuru stiprināšanu aplūkosim turpmāk.
Līstu izvēle
Ja vien mājokļa interjera izveidē neizmantojat interjerista pakalpojumus, galvenais kritērijs ir nama saimnieku gaume. Iespējams izvēlēties ne tikai dažādu materiālu, bet arī dažādu formu grīdlīstes – tradicionāli kantainas, ieapaļas u.c. Flīžu grīdām piestāvēs tā dēvētās listellas (nelielas, garenas flīzes), mīkstajam segumam grīdas apmales var veidot no piegriezta tāda paša materiāla mīkstā seguma, koka grīdām un siltiem, mājīgiem interjeriem izvēlieties klasiskās koka līstes.
Līstu sagatavošana
Lai grīdlīstes izskatītos labi, būtiska ir atbilstoša sagatavošana, kas sākas ar nomērīšanu un sazāģēšanu nepieciešamajos garumos. Stūru savienojumu sagarumošanai, iespējams, noderēs speciāls trafarets, kas nopērkams būvmateriālu veikalos. Vietās, kur pie grīdas pievienotas apkures caurules vai citas barjeras, jākombinē mazāka garuma grīdlīstes. Pēc sagarumošanas nozāģētās vietas ieteicams apstrādāt ar smilšpapīru, lai veidotos gluda virsma bez skabargām.
Lakošana
Ja izvēlaties koka grīdlīstes un vēlaties tām piešķirt īpašu toni un spīdumu, tās pirms stiprināšanas var lakot. Laku ieteicams ar otu uzklāt divās kārtās. Uz virsmas nepieciešams veidot arvien jaunas lakas kārtas, līdz izveidojas vienmērīgs virsmas spīdums. Starp lakas kārtām tai jāļauj žūt 2-3 stundas atkarībā no telpas temperatūras un gaisa mitruma.
Stiprināšana
Iespējami 2 stiprināšanas veidi – ar skrūvēm vai līmi. Skrūvēšanas darbam piemīt trūkums – būs redzami skrūvju gali (tos gan var paslēpt ar dekoratīvām uzlikām), līmēšana nebūs piemērota, ja siena nav ideāli taisna. Abu stiprināšanas veidus iespējams kombinēt. Pirms skrūvēšanas sienā jāsaurbj caurumi, kuros ievietot dībeļus, lai līstes turētos stabilāk.
Padomi
- Grīdlīstes ieteicams iegādāties nedaudz vairāk nekā nepieciešams, jo jārēķinās, ka garumojot veidosies atgriezumi.
- Grīdlīstes nav obligāts elements, piemēram, flīžu sienai, kas cieši pieguļ flīžu grīdai, nekāda atstarpe neveidojas un arī vizuālais izskats lielākoties ir pabeigts.
Pirms lakošanas uz grīdlīstēm otrā pusē izveidojiet atzīmes, lai pēc tam ērtāk varētu ievietot katru grīdlīsti tai paredzētajā vietā.
- Skrūvju biežums atkarīgs no grīdlīstes garuma, piemēram, 2 metru garas grīdlīstes stiprināšanai ieteicams izmantot 4 skrūves.
- No stiprināšanas viedokļa ērtākās ir grīdlīstes, kuru visi stūri veidoti 90 grādu leņķī, šādu līstu stiprināšanā nav nepieciešams sarežģītākais darbs – stūru veidošana, jo grīdlīstes vienkārši liek cietu pie citas.