building.lv skaitļos

Lietotāji online50
Aktīvie uzņēmumi20063
Nozares ziņas33046
HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas : building.lv - par būvniecību Latvijā

HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas

HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas

Augsta blīvuma polietilēna plēve jeb ģeomembrāna (HDPE) dažādu objektu hidroizolēšanā ir ievērojami ekonomiskāks risinājums gan izmaksu, gan paša darba procesa ziņā salīdzinājumā ar citām tehnoloģijām. Kā zināms, HDPE plēvi lielākoties izmanto rūpnieciskajai hidroizolācijai un to izmanto arī dažāda izmēra tvertņu, dārza baseinu, ūdenskrātuvju, mēslu krātuvju (lagūnu), izgāztuvju u.tml. iekārtošanai.

Viens no pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem Latvijā darbā ar HDPE plēvēm ir SIA "Armat", kas šīs ģeomembrānas piedāvā un dažāda veida un apjoma objektos uzstāda jau kopš 1996. gada. Uzņēmums piedāvā Vācijas rūpnīcā "NAUE GmbH & Co.KG" ražoto HDPE ģeomembrānu CARBOFOL®, kā arī nodrošina tās ieklāšanu, metināšanu un tās pārbaudes. Atšķirībā no citām HDPE membrānām, ko piedāvā Latvijas būvmateriālu tirgus, CARBOFOL® priekšrocība ir tās augstā kvalitāte. Šī plēve ir īpaši izturīga pret ķimikālijām un organiskajiem savienojumiem, ar augstu mehānisko izturību. Tā ir noturīga pret skābju, sārmu un citu vielu ūdens šķīdumu iedarbību. Materiāls arī nav kaitīgs apkārtējai videi – augiem un dzīvniekiem.

Atšķiras pēc kvalitātes

autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
Foto: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas; autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
Analogu produkciju ražo apmēram 10 ražotnes visā pasaulē, HDPE plēves atšķiras pēc savām tehniskajām īpašībām. Ņemot vērā, ka ģeomembrānas ir termoplastiķi – pie augstām temperatūrām izplešas, pie zemām – saraujas, ražotāji ievēro noteiktus biezuma nominālus. "Armat" piedāvātās HDPE plēves biezuma nomināls ir ± 5%, taču ir ražotāji, kas pieļauj plēves toleranci līdz 10% robežās.

Kvalitāti ietekmē arī ražošanā izmantotās izejvielas. HDPE membrānas izgatavo no plastmasas granulām, ir ražotāji, kas izmanto otrreizējā pārstrādē iegūtas granulas un rezultātā tiek iegūta plēve ar zemāku kvalitāti. Arī cenas šādiem izstrādājumiem ir zemākas.

Svarīgs ir arī plēves biezums. CARBOFOL® tiek piedāvāta četros atšķirīgos biezumos: 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm un 2.5mm. Jo biezāka plēve, jo augstāka tās izturība pret caurduršanu un mehāniskiem bojājumiem, tai ir spēcīgāka stiepes stiprība. Atšķirībā no citiem plēvju piedāvātājiem, "Armat" uz katra plēves ruļļa gala norāda svarīgāko tehnisko datu informāciju. Parasti tā ir norādīta uz uzlīmes plēves sākumā, ko lietošanas gaitā daudzi nemēdz saglabāt.

Pareizi sametināta šuve – kvalitātes garants.

autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
Foto: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas; autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
HDPE ģeomembrānas vispārējie ieklāšanas principi un noteikumi balstās uz būvfiziku, materiālu mehāniku un ruļļveida materiālu īpašībām. Tradicionāli ģeomembrānu ruļļa platums ir 4.7m vai 9.4m, ruļļa garums 100 m. Jebkurā gadījumā bez šuvēm iztikt nav iespējams. Plēves loksnes savā starpā savieno metinot un "Armat" šim nolūkam izmanto speciālu Šveicē izgatavotu datorizēti vadāmu iekārtu. Abas plēves loksnes pārklāj vienu otrai pāri ar 15cm pārlaidumu un ievieto metināmajā iekārtā. Atkarībā no membrānas tehniskajiem parametriem un metināšanas brīdī esošajiem laika apstākļiem ieregulē vajadzīgo materiāla sakausēšanas temperatūru un darba ātrumu. Būtiski ir šuvi nepārdedzināt, iestatot pārāk augstu temperatūru, jo, materiālam sakūstot pārāk strauji, tas izdegs. Savukārt, izmantojot zemāku temperatūru, šuve nesametināsies (nesakusīs) pietiekami kvalitatīvi un atplīsīs.

Uz horizontālām virsmām tiek veidotas dubultšuves ar gaisa kanālu pa vidu, šuves galu aizmetinot. Dažādiem izvadiem, pieslēgumu vietās, elementu pievienojumos u.tml. veido ekstrūdētās šuves, kur materiāla abas puses tiek pilnībā sakausētas. Lai iegūtu perfektu, izolējošu šuvi, metināšanas meistaram jābūt atbilstoši sertificētam. Piemēram, "Armat" meistari regulāri paaugstina savu kvalifikāciju un pilnveido profesionālo pieredzi plēves metināšanas kursos Vācijā pie sadarbības partneriem.

Šuvju pārbaudi veic objekta būvuzraugs un, atbilstoši objekta specifikai, tiek piemērota viena vai vairākas no kopumā astoņām noteiktām ģeomembrānas pārbaudēm. Visbiežāk tiek izmantota dubultšuves stiprības pārbaude ar saspiestu gaisu un stiprības pārbaude stiepē. Izmantojot saspiestā gaisa metodi, dubultšuves vidū atstātajā gaisa kanālā tiek iepūsts gaiss, vērojot, vai tā apjoms nesamazinās. Saspiestā gaisa spiediens ir noteikts katram plēves biezumam atsevišķi. Turpretī ar stiepes metodi abas plēves daļas pie šuves tiek ar spēku rauta katra uz savu pusi, raugoties, vai plēves kārtas kādā vietā neatdalīsies viena no otras.

Visplašākās izmantošanas iespējas

autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
Foto: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas; autors: HDPE ģeomembrānas ievērojami samazina hidroizolācijas izmaksas
Ģeomembrānu CARBOFOL® lielākoties izmanto kā pretfiltrācijas ekrānu atkritumu poligonos un degvielas uzpildes stacijās, tādu būvju hidroizolēšanā kā naftas un citu ķimikāliju rezervuāri vai glabātuves, kūtsmēslu krātuves jeb lagūnas, ūdens baseini, dūņu krātuves u.tml. SIA "Armat" paveikto darbu kontā ir vairāk nekā 200 degvielas uzpildes stacijas visā Latvijā, dūņu krātuves Gardenē un Daugavgrīvā, desmitiem ugunsdzēšanas vajadzībām paredzēto baseinu, kā arī kūtsmēslu uzglabāšanas lagūnas lauksaimnieku vajadzībām u.c. Jāpiebilst, ka aptuveni 3000 m2 lielu platību labvēlīgos laika apstākļos ar HDPE ģeomembrānu iespējams izklāt 3 nedēļās. Turklāt izmaksu ziņā, piemēram, lagūnas izveide izrokot bedri un izklājot to ar ģeomembrānu, būs trīs reizes lētāka nekā izvēloties betonētu konstrukciju. Sagatavošanas darbi membrānas ieklāšanai ir vienkārši – virsma jānolīdzina un jāatbrīvo no asumiem (būvgruži u.tml.), jānoblietē un uzklāj aizsargģeotekstila materiālu drošākai HDPE membrānas apakšējās kārtas aizsardzībai. Pēc tam seko membrānas ieklāšana un šuvju metināšana.

Kūtsmēslu uzglabāšanas krātuves (lagūnas)

Izstrādājot projektus Latvijā šķidro kūtsmēslu, pusšķidro kūtsmēslu un vircas glabāšanas krātuvēm tiek izmantoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 628, "Īpašās vides prasības piesārņojošo darbību veikšanai dzīvnieku novietnēs". Šos noteikumus būtu vēlams papildināt ar HDPE ģeomembrānas minimālo biezumu, un tās noturību ultravioleto (UV) staru iedarbībā, ģeomembrānas šuvju pārbaudes metodēm, kā arī aizsargģeotekstila veidu un svaru. Tas rastu lielāku skaidrību un atvieglotu projektēšanas un būvniecības procesu.


Kontakti:
Rolands Rieksts       
SIA "ARMAT" būvinženieris – projektu vadītājs,   
sert. nr. 20-7231

www.armat.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.