building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1717
Nozares raksti32889
Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu

Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu
autors: Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu
Foto: Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu; autors: Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu
Oļegs Lukins
SIA "Skams" nodarbojas ar dažāda veida, kvalitātes un cenu līmeņa paklāju un grīdas segumu pārdošanu un ieklāšanu jau vairāk nekā 10 gadus. Sarunā ar firmas prezidentu Oļegu Lukinu atskatāmies uz šajā laikā paveikto, dažādām attīstības stadijām, kam cauri iets, problēmām, ar ko nācies saskarties, un mēģinām vismaz vispārīgi iezīmēt nākotnes perspektīvas, jo, kā zināms: "pastāvēs, kas pārveidosies".

Lūdzu, īsumā raksturojiet savas kompānijas nodarbošanos, piedāvājumu utt.
Esam Latvijas tirgū, manuprāt, visilgāk no visiem paklāju piegādātājiem. Sākām ar nosaukumu "Grata Carpets", kas vēlāk pārtapa par "Skams". Darbību uzsākot, piedāvājām lētus paklājus un mīkstos grīdas segumus, jo toreiz šādu nepieciešamību noteica tirgus pieprasījums - mīkstie grīdas klājumi vispār bija kas jauns mūsu patērētājiem, bet pirktspēja vēl nebija pietiekami augsta. Patlaban novērojama ārkārtīga lēto segumu piesātinātība, tāpēc pirms aptuveni 4 gadiem sākām pārorientēties uz augstākas un pat ekskluzīvas kvalitātes nišu, nezaudējot arī ekonomiskās klases lauciņu, kurā joprojām turpinām darboties. Tas nozīmē, ka visi mūsu piegādātāji ir tikai pasaulē zināmas kompānijas ar vārdu, un jebkurā nišā - vai tie ir mājas, vai biroja grīdu segumi, paklāji, interjera elementi - mēs varam nodrošināt visplašāko un elastīgāko piedāvājumu.
Patlaban cenšamies līdz minimumam samazināt preču piedāvājumu noliktavā, lai klientam piedāvātu tieši tādu izstrādājumu, kādu vēlas viņš, nevis varam piedāvāt mēs. Tai pat laikā pasūtījums tiek veikts iespējami visātrākos termiņos.

Ar kurām kompānijām tieši strādājat?
Runājot par paklājiem, pirmkārt jāmin itāļu dizainera Klaudio Amati vārds, kura ekskluzīvajai roku darba produkcijai esam vienīgie pārstāvji valstī. Bez tiem vairāk nekā 500 dizaina paraugiem, ko izstrādājis pats maestro, kā mēs viņu dēvējam, varam piedāvāt jebkuras formas, zīmējuma un krāsas izstrādājumu, kas taps tieši jums vienīgā eksemplārā. Šādu pakalpojumu var nodrošināt reti kurš ne tikai postpadomju zemēs, bet pat Eiropā, jo pamatā piedāvā tikai jau standarta zīmējuma un konfigurācijas paklājus. Tā protams, ir daudz vienkāršāk strādāt, taču mēs gribam apmierināt jebkuras klienta vēlmes - pieskaņojot tapešu zīmējumam, interjera vai apdares elementiem, mēbeļaudumam, pusdiengalda vai bibliotēkas plauktu izvietojumam, duškabīnes izliekumam, paša klienta izdomātam vai kur noskatītam attēlam utt., u.t.jpr. (uzskatāmības labad iesakām aplūkot paraugus www.rugs.lv). Lai to nodrošinātu, dzija tiek rūpīgi izvēlēta Vācijā (pieejami līdz pat 269 toņiem, turpretī parasti to ir ap 90), bet paklāju ar rokām auž Tibetā vai Vjetnamā. Mēneša laikā var uzaust tikai 1 kv.m, tāpēc, atkarībā no lieluma un sarežģītības, jārēķinās ar 4-6 mēnešu garu laika posmu.
Piedāvājam arī Tibetā pēc Beļģijas kompāniju pasūtījuma vai Lielbritānijā tapušus, ar rokām austus standarta dizaina paklājus. Tātad runa ir gan par Ls 800-900 kv.m vērtiem paklājiem, gan lētāku un krietni lētāku produkciju. Zem Ls 200 kv.m sākas izstrādājumi, kurus auž ar mašīnām, kas gan nebūt nenozīmē zemāku kvalitāti. Bez pieminētajiem varam piedāvāt arī dažādu rakstu un konfigurācijas paklājus, kas izgatavoti no jaukta sastāva dzijas, no sintētikas, no visaugstākās kvalitātes mīksto grīdas segumu materiāla, izstrādājumus no sezama vai kokospalmas šķiedras, dažādu augu lapām un pat 100% papīra.
Runājot par mīkstajiem grīdas segumiem, jāuzsver, ka arī šajā jomā piedāvājam visplašāko spektru - no ļoti pazīstamās Beļģijas firmas "BIC", kuras klienti ir arī tādas prominences kā Eltons Džons, Miks Džegers, un kura piedāvā ļoti dažādas konfigurācijas, stilīgus izstrādājumus ar dažādu vilnas garumu, līdz vienkāršam mājas klājumam. Esam vieni no retajiem, kas spēj piedāvāt izstrādājumus līdz pat 12 m platumā, ko izgatavo Lielbritānijā. Šī firma apkalpo arī Anglijas karalieni, Monako princi Reineru, Bahreinas premjerministru u.c. Runājot par cenām, gribu uzsvērt, ka tik ilgi darbojoties šajā sfērā, esam ieguvuši statusu, kas ļauj nodrošināt jebkuras Eiropas galvaspilsētas vai pat zemāku līmeni. Tātad, mēģinot ieekonomēt un pasūtot kaut kur ārzemēs, izstrādājums maksās tikpat, bet papildus būs jātērējas par piegādi, un bieži vien dizainiski nāksies samierināties ar ne tieši to, ko vēlējāties.
Birojiem paredzētās produkcijas klāstā tāpat runa ir gan par parastiem grīdas klājumiem, kas izgatavoti ASV vai Eiropā, par cenu, sākot no Ls 3 kv.m, līdz pat īpaši izsmalcinātām lietām, kas jau būs laba roku darba paklāja vērtē. Manuprāt ļoti veiksmīga cenas (Ls 7-10 kv.m), kvalitātes un zīmējuma attiecība ir Vācijas partneru piedāvātajiem segumiem, kas ieklāti daudzos Latvijas objektos. Francijā savukārt varam pasūtīt dizaineru kvalitātes darbus, ko izgatavo no sintētikas, tātad, daudz lētāk. Viesnīcu un kazino iekārtošanai pieejami britu partneru ražojumi, kas apliecina "vecās, labās Anglijas" ilglaicīgi pārbaudītās tradīcijas.
Tātad varam apmierināt jebkura klienta vēlmes - no visvienkāršākā grīdas seguma līdz īpaši ekskluzīvam paklājam.

Cik liels aptuveni ir piegādātāju skaits?
Pastāvīgi sadarbojamies ar 10-12 kompānijām, laiku pa laikam - ar aptuveni 25. Runājot par otro grupu, būtiski izzināt savstarpējās iespējas, jo var būt tikai vienreizēji pasūtījumi (tikko, piemēram, britu firmā uztapa specifisks grīdas segums 12x9 m izmērā), kas nodrošina ražotājam darbu veselam mēnesim, un tikpat labi - pavisam niecīgi apjomi, kuri prevalē mūsu tirgū. Mēs nepārtraukti apkopojam informāciju par dažādiem ražotājiem, piegādātājiem, apmeklējam specializētās izstādes Hannoverē un Maskavā, lai zinātu gan par piedāvājuma daudzveidību, jaunumiem, gan iespējām. Esam apmeklējuši ar dažu ražotāju rūpnīcas, lai iepazītos ar izgatavošanas procesu, tā īpatnībām.

Kuras firmas Jūs uzskatāt par saviem konkurentiem?
Es nedomāju, ka būtu mērķtiecīgi uzskaitīt nosaukumus. Runa patiesībā ir par konkurentu vai partneru iedalījumu: lēto izstrādājumu nišā mums ir savi konkurenti, dizaina darbu produkcijai - savi, vilnas izstrādājumiem - trešie, bet tādi, kam būtu līdzīgs piedāvājuma spektrs, nav gan.

Kā procentuāli izkārtojušies individuālie un lielie pasūtītāji?
Ja rēķinām pēc kvadrātmetru skaita, protams, visvairāk to ir dažādām būvfirmām, iestādēm, organizācijām. Procentuāli attiecība varētu būt 40/60 par labu lielajiem. Tai pat laikā individuālie klienti mums ir ļoti nozīmīgi un īpaši, jo parasti ar viņiem interesantāk strādāt.

Kuri ir Jūsu ievērojamākie noņēmēji?
Es negribētu saukt nevienu privātpersonu, bet, runājot par būvkompānijām, pirmkārt jāmin mūsu ilgstošais partneris "Bugroff", tad "Velve", "Asme", "Skonto Būve", "Gavars" un vairākas citas; bankas: Pareksa, Baltijas Starptautiskā, Hansabanka, Krājbanka; dažādu nozaru uzņēmumi: "Ventbunkers", "Celcius Properties", "Domos Design"; ASV, Vācijas, Krievijas vēstniecības. Visus jau nosaukt nav iespējams.

Saprotams, ka paklājs vai grīdas segums jāpieskaņo pārējam interjeram, tomēr, vai varat raksturot pašreizējās tendences šajā jomā?
Mums ir sadarbība ar aptuveni 100 dizaineriem un arhitektiem, kuri tiek pastāvīgi iepazīstināti ar jaunumiem piedāvājuma klāstā, mūsu iespējām. Katram no interjera speciālistiem ir savs rokraksts, līdz ar to klientiem varam ieteikt to vai citu kandidatūru, atbilstīgi viņu prasībām, vēlmēm.
Runājot par tendencēm, vēlreiz gribētu atgriezties 10-11 gadu pagātnē, kad noteicošais bija pats mīkstā seguma fakts kā tāds, turklāt par maksimāli zemu cenu. Turpretī tagad cilvēki sāk apzināties kvalitātes, ilglaicīguma vērtību, taujā pēc raksturlielumiem, piemērotību konkrētiem apstākļiem. Patīkami, ka arī individuālie pasūtītāji sākuši sadarboties ar interjeristiem, vai vismaz iedziļinājušies dažādos mājas stila žurnālos, kas jo plaši pieejami.
Mūsu joma diezgan jūtami pakļauta ekonomisko procesu svārstībām, piemēram pirms 3-4 gadiem radās tā saucamā vidusslāņa pircēja vakuums, kas pašlaik manāmi piepildās.

Kā Jūs apmierina pašreizējie būvniecības, remonta tempi valstī?
Visu pastāvēšanas laiku cenšamies ieturēt 10-15% pieaugumu gadā. Būtībā tas ir izdevies, tomēr jūtam pieprasījuma sezonalitāti - parasti jaunos objektus cenšas nobeigt līdz salam, vai arī ik kvartālu, vai gada beigās, tāpēc pašlaik jūtams pieaugums, turpretī jūlijā un augustā, janvārī novērojams bēgums, ja lietojam jūrniecības terminoloģiju.

Ar kāda veida problēmām visvairāk saskaraties savā darbā?
Pašlaik darbs kļuvis jūtami vieglāks. Ja agrāk daudz laika aizņēma muitošanas procedūra, saskaņošana ar dažādiem nolikumiem, izcenojumiem utt., pašlaik ļoti auglīgi sadarbojamies ar transporta kompāniju "Schenker BTL", kas ļoti operatīvi piegādā preci un veic visu nepieciešamo tās ievešanai. Savukārt gaisa kravu jomā mums palīdz "VIM Agentuur". Līdz ar to varam pilnībā pievērsties saviem tiešajiem pienākumiem un neiedziļināties šāda veida blakus lietās.
Savstarpējo parādu problēma pašlaik diezgan asi jūtama valstī. Tā pat dažos gadījumos sasniegusi pilnu apli - kāds nav samaksājis kādam, tas vēl kādam, un visbeidzot desmitais - tam pirmajam. Tā gan ir periodiska parādība, kas kvartālu beigās parasti atrisinās.
Cita rakstura problēmas, kā smejies, izdomājam paši, ķeroties pie dažādu nestandarta pasūtījumu izpildes, jo mūsu vienīgais noteikums ir pārliecība par konkrētā izstrādājuma atbilstību norādītajām funkcijām.

Cik liels ir SIA "Skams" kolektīvs?
Agrāk - diezgan liels, jo lēta produkcija prasa lielus pārdošanas apjomus un attiecīgu darbinieku skaitu. Pašlaik ir trīs augsti kvalificētu ieklājēju brigādes ar pastāvīgu noslogotību un pavisam neliels administratīvais aparāts. Cita lieta, ka tos aptuveni 100 arhitektus un dizainerus, ar kuriem sadarbojamies, arī pieskaitām savam kolektīvam.

Vai pirms 10 gadiem uzsāktais bija Jūsu pirmais bizness?
Man profesija ir enerģētiķis projektētājs, un, kad 90.gadu sākumā pieprasījums pēc šādiem speciālistiem saruka, pārorientējāmies tieši uz paklāju tirdzniecību.

Gribēju jautāt par karjeras ķēdīti, kas atvedusi šajā amatā?
Augstskolā izmācījos par siltumenerģētiķi un tālāk darbs "Rūpnīcprojektā" no projektētāja līdz nodaļas priekšniekam. Projektēšana ir saistīta ar dizainu, arhitektūru, tāpēc uzskatu, ka tā vienotā attīstības ķēdīte tiek turpināta.

Par kāda rakstura vadītāju sevi uzskatāt?
Sevi jau grūti novērtēt, tomēr brīžiem šķiet, ka prasīguma man pietrūkst. Esmu pieradis jebkuras problēmas uzņemties uz sevi, visiem procesiem sekot līdzi. Zināms, ka ar asiem strīdiem neko nevar panākt, tāpēc vienīgais arguments jautājumu kārtošanā, ir loģika. Kompāniju vadām divatā ar savu līdzīpašnieku un senu draugu Vladimiru Sutmoninu, ar kuru esam pazīstami jau vairāk nekā 20 gadus. Mums ir patiešām draudzīgs, turklāt čakls kolektīvs, kurā cits citu atbalstām.

Kāds ir Jūsu vaļasprieks?
Ļoti daudz laika vēl joprojām aizņem darbs, taču mēģinu iespēju robežās sekot līdzi sava dēla aktivitātēm, kurš gan spēlē tenisu, gan zīmē. Protams, tas nav nosaucams par hobiju, bet man sagādā lielu baudu nodarboties ar viņu, iepazīstināt ar valsts vēsturi, kultūras pieminekļiem, aktīvi tos apceļojot. Mums taču ir tik daudz lielisku vietu, ka nebūt nav jātraucas kaut kur uz ārzemēm vien!

Ko Jūs varētu atklāt no nākotnes perspektīvām?
Pašlaik, sadarbībā ar vienu citu firmu, sākām piedāvāt ēku, kompleksu vai pat pilsētu maketu izgatavošanu. Iedomājieties Rīgas maketu, kas, neskatoties uz komplicētību un šķietamo dārdzību, ļautu ietaupīt daudz līdzekļu. Kā? Kaut vai uzskatāmi novērtējot un optimizējot satiksmes plūsmu Rīgas ielās, vai izvērtējot jaunas ēkas iekļaušanos apkārtnē. Datorgrafika šīs funkcijas var veikt tikai lokāli, turklāt nav tik uzskatāma.
Tiek plānotas arī dažādas aktivitātes dizaina jomā, jo sadarbība ar šiem speciālistiem atklājusi grūtības, trūkumus, kurus centīsimies novērst. To vēl par agru iztirzāt sīkāk, bet pēc pāris mēnešiem, iespējams, jau varēs novērot virzību.

Juris Rudens,
www.building.lv
Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.