building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi18981
Nozares raksti32973
Iespējamā rīcība risku samazināšanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iespējamā rīcība risku samazināšanai

Iespējamā rīcība risku samazināšanai

Ļoti daudz problēmas atrisina darbu, garantiju, kvalitātes vai vēl kādas pozīcijas apdrošināšana - ko nu piedāvā dažādas apdrošināšanas kompānijas.

autors: Iespējamā rīcība risku samazināšanai
Foto: Iespējamā rīcība risku samazināšanai; autors: Iespējamā rīcība risku samazināšanai
Labākais risinājums konfliktiem un daudzām citām sekām ir apdrošināšana. Būvnieki un pasūtītāji tam pievērš nepelnīti maz uzmanības, jo darbojas nepamatots stereotips par pakalpojuma iespējamo dārdzību.

Ļoti daudz problēmas atrisina darbu, garantiju, kvalitātes vai vēl kādas pozīcijas apdrošināšana - ko nu piedāvā dažādas apdrošināšanas kompānijas. Ja tiek noslēgts objektīvs, pušu vienlīdzību nodrošinošs būvniecības līgums, ja ir saprātīgi būvniecības termiņi, bet tomēr rezultātā atklājas būvniecības defekti, tad vismaz daļu no tiem var atlīdzināt apdrošinātājs.

Apdrošināšana, protams, sadārdzina būvniecības procesu, bet tās izmaksas, kas nepieciešamas apdrošināšanas prēmijas iemaksai, nekad nav salīdzināmas ar iespējamo zaudējumu apjomiem.

Pasūtītājam, piemēram, ir radušies zaudējumi Ls 100 000.- apmērā, viņš vēršas pie ģenerāluzņēmēja, kurš, saskaņā ar būvniecības līgumu, ir atbildīgs par zaudējumu nodarīšanu, bet izrādās, ka tam nekas nepieder, toties ir īrēts, glīti noformēts kantoris biroja ēkā, pāris darbinieki, statūtkapitāls Ls 2000.-, bet par darbu izpildi ir noslēgti līgumi ar daudziem apakšuzņēmējiem, kuri, savukārt, ir atbildīgi tikai ģenerāluzņēmēja priekšā.

Vērsties ar prasību tiesā par Ls 100 000.- un vēl nomaksāt nepieciešamās valsts nodevas, dabūt spriedumu par zaudējumu piedziņu? Un ko tālāk? No šāda ģenerāluzņēmēja jau nav ko paņemt.

Vēlos uzsvērt, ka pasūtītājam pašam ir jāizvērtē, ar ko viņš slēdz līgumu – ar būvnieku-reālo darbu izpildītāju, vai būvnieku-ģenerāluzņēmēju – apakšuzņēmēju organizatoru. Ja, piemēram, projekta kopējās tāmes vērtība ir Ls 1 miljons, uzskatu par pilnīgu neprātu slēgt līgumu ar ģenerāluzņēmēju, kura uzņēmuma pamatkapitāls tik vien ir kā Ls 2000, bilances aktīvu daļa ir pāris tūkstoši latu un pie tam netiek piedāvāta nekāda atbildības apdrošināšana.

Faktiski pirms līguma slēgšanas ir jāveic dažādi drošības pasākumi – jānoskaidro, kāds ir partnera mantiskais stāvoklis, vai viņam nav problēmas ar citām tiesu lietām. To visu var pārbaudīt.

Formālās lietas ir noskaidrojamas ar jurista palīdzību, kurš dažādās datu bāzēs pārbauda, vai šai konkrētai juridiskai personai nav bijušas tiesu lietas, apķīlājumi un vai galu galā tā ir PVN maksātāja.

Pakalpojuma summa, ja vien netiek izvēlēts starptautiska līmeņa juridiskais vai advokātu birojs, informācijas ievākšanas stadijā varētu aprobežoties arī ar pārdesmit latiem. Arī apdrošināšanu, ja klients vēlas, var kārtot jurists, vismaz apdrošināšanas noteikumus jau nu juristam noteikti vajadzētu izvērtēt, jo manā praksē ir bijuši gadījumi, kad vairākas reizes izlasot it kā solīdas apdrošināšanas kompānijas noteikumus, tā arī nav saprotams, kas tad tiek apdrošināts un par ko apdrošinātājs maksā – visi noteikumi faktiski sastāv no vieniem vienīgiem izņēmumiem un atrunām.

Par konkrētas apdrošināšanas kompānijas izvēli vērtīgas konsultācijas klientiem var sniegt apdrošināšanas brokeri (starpnieki), atbilstoši būvniecības riskiem rekomendējot kādu no apdrošināšanas sabiedrībām.

Bieži vien cilvēki darījumu kārtošanā nepamatoti uzticas draugiem un labiem paziņām. Manā praksē bija gadījums, kad nācās aizstāvēt pasūtītāju, kurš visa būvniecības procesa organizāciju bija uzticējis šādam "labam draugam" un parakstījis neobjektīvu līgumu ar šā "labā drauga" sameklētu ģenerāluzņēmēju, kuram faktiski nekas nepiederēja.

"Draugs" un ģenerāluzņēmējs pasūtītāju piemānīja, bet tiesu darbi turpinājās vairākus gadus. Šajā gadījumā nepamatotu uzticību vairoja arī "drauga" piedāvātais, izcili noformētais pabiezais starptautiskais būvniecības līgums angļu valodā.

Reāli parakstīts gan tika līgums uz pāris lapām latviešu valodā, kurā tika ietverts punkts, ka strīdi tiek šķirti, balstoties uz pievienoto līgumu angļu valodā. Tulkojot tiesas procesa vajadzībām šo starptautisko līgumu, izrādījās, ka tas ir pretrunīgs un pārsvarā nodrošina tikai būvnieka intereses, bet ir nelabvēlīgs pasūtītājam.

Vislielāko konfliktu pamatā ir nepamatota uzticēšanās un nepietiekama partneru pārbaude slēdzot līgumu. Viens no drošākiem veidiem, kā pārbaudīt partneri, ir rekomendācijas.

Un ne jau tādas rekomendācijas, kas uzrakstītas uz skaista papīra – vislabākā rekomendācija būs kvalitatīvi uzcelta ēka un šīs ēkas īpašnieka vai iemītnieku pozitīvās atsauksmes par būvnieku, nozarē atzītu speciālistu rekomendācijas, nenāktu par ļaunu arī ziņu dienestu mājas lapās pameklēt informāciju, kas attiecas uz konkrēto sadarbības partneri – kādos projektos tas ir bijis iesaistīts, kādas ir atsauksmes.

Saruna ar zvērinātu advokātu Olavu Ceru - turpinājums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.