building.lv skaitļos

Lietotāji online37
Aktīvie uzņēmumi1689
Nozares raksti32877
Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu

Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu

Mūsdienās arvien vairāk palielinās tādu objektu skaits, kur tiek izmantoti plaši stiklojumi. Stikla konstrukcijas paver plašas iespējas gan ēkas arhitektūrā, gan interjerā un uzlabo komfortu iekštelpās. Tādējādi pieaug arī izmantojamo stikla pakešu izmēri. Esam jau pieraduši, ka ar stikloti logi var stiepties vesela stāva augstumā.

Lai izveidotu kvalitatīvu un drošu lielgabarīta stiklojumu, visiem procesiem – projektēšanai, ražošanai un uzstādīšanai – jānotiek bez kļūdām un atbilstoši būvnormatīvos paredzētajiem nosacījumiem. Tomēr bieži vien, īstenojot šādus projektus, jāsastopas arī ar dažādām tehniskām problēmām, kas saistītas ar:
- mehānisko izturību un drošību;
- vizuālo izskatu;
- konstrukcijas svaru;
- idejas realizācijas ierobežojumi, kas saistīti ar ražošanas, montāžas un transportēšanas iespējām;
- konstrukcijas ekspluatāciju.

Veidojot šādus, liela gabarīta stiklojumus, dažkārt tiek aizmirsts, ka tas nav tikai "logs", bet ēkas konstrukcija, kas pakļauta tām pašām ekspluatācijas radītajām slodzēm līdzīgi kā citas būvkonstrukcijas. Piemēram, ja tā ir stikla siena, tad jāparedz iespēja, ka pret to var atbalstīties cilvēki, radot papildu slodzi. Nereti stikla paketes biezums tiek izvēlēts ar domu "ka tikai sevi notur", aizmirstot par tādiem būtiskiem faktoriem kā klimatiskie faktori ( īpaši gaisa temperatūras maiņas un atmosfēras spiediens ), vēja radītā slodze, ekspluatācijas slodze u.c. Izvēloties reālajiem apstākļiem neatbilstošu stikla paketi, var gadīties, ka stikls saplīsīs vēl pirms tā iemontēšanas konstrukcijā.

autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Foto: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu; autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Pieredze liecina, ka, izstrādājot ārējo stiklojumu, līdztekus projektā norādītajai ekspluatācijas slodzei jāņem vērā arī:
- stiklojuma kopējais svars;
- zemākā iespējamā gaisa temperatūra un maksimālais atmosfēras spiediens stiklojuma zonā;
- maksimālais vēja spiediens uz kopēju stikla laukumu un stiklojuma augstums;
- maksimālā sniega slodze, kas varētu veidoties stiklotajā laukumā;
- augstākā iespējamā gaisa temperatūra un minimālais atmosfēras spiediens stiklojuma zonā;
- saules starojuma intensitāte un stiklojuma UV absorbcijas spēja.

Jāatzīmē, ka daudzas no datorprogrammām, kas tiek izmantotas stiklojuma izturības aprēķināšanai, nepiedāvā ņemt vērā apkārtējās gaisa temperatūras izmaiņu diapazonu, jo daudzviet šis jautājums nav aktuāls. Savukārt Baltijas un citās uz ziemeļiem esošās valstīs temperatūras svārstībām ir būtiska nozīme. Pirmkārt, krasu temperatūras maiņu rezultātā stikla loksnēm tiek radīta papildu slodze un tās var deformēties. Otrkārt, pie zemām temperatūrām stikls "saraujas" un pat var saplīst. Treškārt, ņemot vērā atšķirīgos termiskās izplešanās rādītājus stiklam un citiem ēkas konstrukcijās izmantotajiem būvmateriāliem, īpaši alumīnijam, termiskā šoka rezultātā stiklu stiprinošie elementi var kļūt vaļīgi.

autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Foto: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu; autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Piemēram, 3m x 2m lielai stikla paketei, kas uzstādīta pie +20°C, vertikāli piestiprināta četrās vietās ar alumīnija profiliem un starplikām, ziemā, kad termometra stabiņš vairākas reizes noslīdēja līdz aptuveni - 44°C (reāla situācija Maskavā), loksnes centrālajā daļā bija vērojams 3.5 mm dziļš stikla ieliekums, bet starp alumīnija profiliem un stiklu izveidojās ap 3 mm liela atstarpe. Līdzīgus piemērus var atrast arī attiecībā uz atmosfēras spiediena maiņām, vēja ietekmi u.tml. Jāuzsver, ka stikla deformēšanās lielums atkarīgs arī no stiklojuma formas un stiprinājumu veidiem. Piemēram, piestiprinot paketi tikai divās vietās, tās deformēšanās iespējamība var palielināties 2 – 3 reizes salīdzinot ar stiprināšanu četrās vietās.

Ne mazāk svarīga ir problēma, kas var rasties stikla konstrukcijas sagrūšanas rezultātā. Stikla lauskas, krītot var ievainot cilvēkus, kā arī radīt ievērojamus materiālos zaudējumus. Tālab stikla konstrukcijām daudzās valstīs atļauts izmantot tikai rūdīto stiklu, kas, plīstot, sadrūp sīkos gabaliņos un nerada bīstamu apdraudējumu apkārtnei. Rūdītais stikls ir vismaz piecas reizes izturīgāks par parasto lokšņu stiklu.
Stikla konstrukcijas rada gaisīgu viegluma sajūtu, ko dizaineri lieliski izmanto telpas interjerā un arhitekti, projektējot fasādes. Tai pat laikā nereti tiek aizmirsts, ka stikls tomēr ir smags materiāls. Pēc sava blīvuma (2.5 t/m3) stikls daudz neatpaliek no alumīnija. Ievērojot visus iepriekšminētos nosacījumus attiecībā uz stikla paketēm, stikla masa konstrukcijā var sasniegt līdz pat 1.5 tonnām, kas, savukārt rada problēmas konstrukcijas izgatavošanā, transportēšanā un uzstādīšanā. Turklāt dažkārt pārējās būvkonstrukcijas un stiprinājuma elementi nemaz nav paredzēti šādam svaram un rezultātā visa konstrukcija var sabrukt.

Arhitektu fantāzijai nav robežu, tāpēc arvien biežāk tiek piedāvāti projekti ar vēl lielākiem stiklotiem laukumiem kā ierasts. Piemēram, ir bijis projekts, kur paredzētas stikla loksnes 20 m x10 m izmērā. Pārliecināt arhitektu, ka tik apjomīgas stikla loksnes nepieļauj arī mūsdienu modernās ražošanas tehnoloģijas, bijis ļoti grūti.

autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Foto: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu; autors: Iespējamās problēmas un to novēršana izmantojot lielformāta stiklojumu
Stikloto konstrukciju izveidē tomēr pastāv vairāki ierobežojumu:
- maksimālais stikla loksnes izmērs, ko šobrīd iespējams izgatavot rūpnieciski, ir 6000 х 3210 mm ar biezumu 25 mm;
- maksimālais rūdītā stikla izmērs, ir atkarīgs no rūdīšanas krāsns izmēriem, "Marepleks" filiālei Latvijā tas ir 4200 х 2400 mm ar biezumu no 4 mm – 19 mm.
- jāņem vērā stiklu veidu piedāvājums – vai iespējams pasūtīt atbilstoša veida stiklu, kas piemērots plānotajai izmantošanai;
- stikla paketes, kas sver vairāk nekā 300 kg nav iespējams transportēt vienkāršā veidā un manuāli veikt montāžas darbus. Tam nepieciešams speciāls aprīkojums, par kura pieejamību jāpārliecinās vēl pirms konstrukcijas izgatavošanas;
- jāpievērš uzmanība izmaksām – lielu un sarežģītu stikla konstrukciju izmaksas var mainīties arī to izgatavošanas laikā.

Kad lielformāta stiklotā konstrukcija uzstādīta, nedrīkst aizmirst arī par tās tālāku uzturēšanu, proti, kopšanu. Tāpēc vēl projekta izstrādes gaitā jāparedz tas, kā stikla virsmas tiks tīrītas, īpaši, ja logi atradīsies lielā augstumā. Tāpat jāparedz iespēja nomainīt bojātu konstrukcijas daļu, piemēram, stikla izsišanas gadījumā.

Raksts sagatavots sadarbībā ar ĀK Marepleks filiāle Latvijā vadītāju Ievu Rudzīti.

www.marepleks.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.