Ieteikumi fasādes siltināšanā
Ēkas apdares sakarā noteikti ieteicams domāt arī par fasādes siltināšanu. Siltināšana ir labākais veids kā ietaupīt naudu uzlabojot dzīves apstākļus.
Foto: Ieteikumi fasādes siltināšanā; autors: Ieteikumi fasādes siltināšanāĒkas apdares sakarā noteikti ieteicams domāt arī par fasādes siltināšanu. Siltināšana ir labākais veids kā ietaupīt naudu uzlabojot dzīves apstākļus.
Daži argumenti par labu siltināšanai:
-samazināti izdevumi apkurei;
-veselīgs klimats iekštelpās;
-būtisks ēkas vērtības pieaugums;
-ideāla iespēja saglabāt ēkas būvfizikālo substanci;
-ievērojami samazinās apkārtējās vides piesārņojums;
-ēkas optiskā veidola uzlabošana pateicoties lielajam apmetumu un krāsu sortimentam.
Konstruktīvo fasāžu siltināšanas sistēma veidojas no vairākiem, būvfizikāli savstarpēji pielāgotiem savienojamiem komponentiem - sākot no siltināšanas plātnēm, turpinot ar armējošo slāni un pabeidzot ar noslēdzošo klājumu. Firma "Caparol" piedāvā Capatect siltināšanas sistēmas fasādēm, tās ir sertificētas un tām ir visi būvniecībai nepieciešamie sertifikāti. Sistēmas produktu plašais klāsts padara iespējamu individuālu fasādes siltināšanas risinājumu jebkuriem būvniecības apstākļiem.
Augstvērtīgas, speciāli fasāžu siltināšanai radītas un pārbaudītas siltumizolācijas plātnes no putu polisterola, minerālvates veido fasāžu siltināšanas sistēmas kodolu. Siltumizolācijas plātnes - atkarībā no pamatvirsmas un ēkas uzbūves - uz fasādes virsmas tiek pielīmētas, papildus stiprinot ar dībeļiem. Armējošais slānis sastāv no špakteļmasas, kurā tiek iestrādāts augstvērtīgs armējošais siets. Sistēmas noslēdzošā daļa ir struktūrapmetums vai dekoratīvās apdares plātnes.
Temperatūras svārstības nesiltinātā fasādes sienā norisinās savādāk, nekā siltinātā. Nesiltināta siena ātri atdziest, un izteikti aukstā laikā "sasaluma punkts" atrodas tieši pašā mūra sienā. Līdz ar to ārējā siena ir būtiski aukstāka nekā gaisa temperatūra telpā. Lielā temperatūru atšķirība noved pie mitrām sienām, sliktākā gadījumā pat pie pelējuma un sēnīšu veidošanās.
Ar fasādes siltināšanas sistēmas palīdzību siena tiek optimāli pasargāta. "Sasaluma punkts" tiek pārcelts uz pašu siltumizolācijas sistēmu, līdz ar to sienas iekšpusē temperatūra ir tuvu telpas gaisa temperatūrai. Tas padara neiespējamu mitruma un vienlaicīgi pelējuma un sēnīšu, veidošanos uz sienām.
Iekštelpas siltums viegli zūd caur nesiltinātu ārsienu. Fasādes siltumizolācijas sistēma (FSiS) bremzē šo procesu un rūpējas par ārsienas zemu U-vērtību.
U-vērtība nosaka, cik daudz siltuma iet zudumā caur 1 m2 sienas temperatūrai krītot par 1 C. Tas tiek mērīts vatos uz kvadrātmetru un kelvinu W/(m2K). Jo zemāka ir U-vērtība, jo labāka ir fasādes siltināšana un mazāki ir siltumenerģijas patēriņi.
Noderīga informācija:
-Uz tilpumā mainīgām koka virsmām nav iespējams stiprināt fasāžu siltumizolācijas sistēmu. Tikai atbrīvojot fasādi no tilpumā mainīgas koka apdares, uz stingras fasādes pamatnes var stiprināt siltumizolācijas sistēmu. Siltumizolāciju iespējams stiprināt uz tilpumā nemaigām koka būvdetaļām. Tam izstrādātas speciālas līmjavas.
-Uz visiem iespējamiem ķieģeļu mūra sienu veidiem un apmetumiem ir iespējams stiprināt siltumizolācijas sistēmas. Apmetumiem un mūrim ir jābūt nest spējīgam. Vecie klājumi pirms siltumizolācijas stiprināšanas ir rūpīgi jānotīra un, ja nepieciešams, jānostiprina. Siltumizolācijas plātnes jāpiestiprina līmējot, papildus izmantojot dībeļus.
-Konstruktīvajām fasāžu siltumizolācijas sistēmām ir izstrādātas speciālas krāsas, kuras novērš aļģu veidošanos uz virsmas. Laba aizsardzība pret aļģu un sēnīšu veidošanos ir Caparol krāsa ThermoSan. Krāsa ir tonējama, kas vienlaicīgi arī paplašina toņu izvēli fasādei.
-Pirms siltumizolācijas uzstādīšanas nepieciešams novērst mitruma veidošanās cēloni. Ir jāveic zemes izolācija un mitruma izolācija. Tikai pēc šo pasākumu veikšanas var uzsākt fasādes siltumizolācijas sistēmas uzstādīšanu.
-Konstruktīvās fasāžu siltumizolācijas sistēmas tiek pielietotas jau vairāk nekā 40 gadus un tāpat kā standarta krāsotās vai ar apmetumu klātas fasādes, pēc noteikta laika posma ir jāpārkrāso. Runa ir par 10 - 15 gadu intervālu.
-Putupolisterolam un minerālvatei ir vienādi siltumizolācijas rādītāji, līdz ar to siltinātās fasādes vienlīdz labi izolē. Atšķirības starp produktiem ir to pretestība ugunij. Putupolisterols atbilst būvmateriālu klasei B1, kas nozīmē grūti uzliesmojošs, savukārt minerālvate atbilst būvmateriālu klasei A, nedegošs un neuzliesmojošs. Fasāžu siltumizolācijas sistēmas ar putupolisterolu ir 1/3 lētākas nekā ar minerālvati.
Funkcionējoša būves siltumizolācijas sistēma ne tikai optimizē energo izmaksas un uzlabo iekštelpu klimatu ziemā un vasarā, bet arī palielina nekustamā īpašuma vērtību. Nodrošina ēkas būvfizikālās substances ilgāku kalpošanu