building.lv skaitļos

Lietotāji online21
Aktīvie uzņēmumi19122
Nozares raksti32982
Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju

Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju

Intervija ar izstāžu sabiedrības BT 1 projektu vadītāju Ilzi Avotu

autors: Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju
Foto: Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju; autors: Ievērot darba drošību – tas nenozīmē tikai uzvilkt kasku, atrodoties būvlaukumā, bet arī psihosociālo aspektu un ergonomiju
Intervija ar izstāžu sabiedrības BT 1 projektu vadītāju Ilzi Avotu.

2005. gadā izstāžu sabiedrības BT 1 plānos ir 29 izstāžu projekti, no kuriem daļa jau realizēti iepriekšējā pusgadā. Arī rudens pusē apmeklētājus gaidīs virkne interesantu, tostarp vēl nebijušu projektu. Ielūkojoties izstādes "Drošam darbam 2005" (norises laiks 20. – 22. oktobris) koncepcijā un aplūkojamo tēmu sarakstā, kas aptver ārkārtīgu plašu nozaru loku (ergonomisku darba vidi, ugunsdrošību, psihosociālo komfortu darba kolektīvā, utt.), radās vēlēšanās uzzināt tuvāk par šo izstādi no idejas autores Ilzes Avotas, BT 1 projektu vadītājas.

"Drošam darbam 2005" nebūs tikai uz šauru nišu orientēta izstāde, bet apvienos zem vienas koncepcijas dažādu nozaru speciālistus. Kas ir izstādes mērķauditorija un kādu informāciju būs iespējams saņemt izstādē?


Šī izstāde top ciešā "kontaktā" ar darba aizsardzības likumu. Izstādes projektam ir būtisks virsuzdevums – izglītot darba devējus un darba ņēmējus. Tātad potenciālā auditorija izstādei esam ikviens, tai skaitā arī darba aizsardzības speciālisti un inspektori, kuriem jāizpilda vidutāji loma starp darba devēju un ņēmēju un jāpārzina darba aizsardzības likumdošana. Jebkurš, kurš interesējas un seko līdzi darba drošības jautājumam, šeit iegūs informāciju, līdz ar to jutīsies zinošāks un stabilāks šajā jomā. Izstāde būs ļoti interesanta un jāpiebilst, ka pasaulē šai tēmai tiek veltīti grandiozi pasākumi.

Ieplānotais tematiskais spektrs ir ārkārtīgi plašs, aptverot gan cilvēku individuālo aizsardzību, gan vides un darba vides uzraudzību un aizsardzību, gan apdrošināšanu, utt. Jo lielākoties cilvēki darba aizsardzību uztver primitīvi un saista to ar ķiveres nepieciešamību būvlaukumā, piesprādzēšanos strādājot augstumā un speciāliem aizsargājošiem zābakiem mežstrādniekiem. Par tādām lietām kā psihosociālo jautājumu un problēmu risināšanas iespējas darba vietā pagaidām vēl runā maz, bet tas ir tikpat nepieciešami. Nepietiekama vērība tiek veltīta arī ergonomiskai darba vietas iekārtošanai. Problēma ir tā, ka akcents tiek vērsts uz mēbelēm kā tādām, ergonomiju novirzot otrā plānā. Darba aizsardzības sistēma un droša vide darba vietā ir vesels komplekss, kur krustojas visdažādākās nozares.

Darba aizsardzības jomā likumdošana Latvijā no valsts institūciju puses ir sakārtota. Labklājības Ministrija ir izdevusi likumus saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvām un ik pa laikam tiek ieviesti nepieciešamie papildinājumi. Piemēram, no 2006. gada janvāra darba aizsardzības pakalpojumus uzņēmumiem drīkstēs sniegt tikai kompetentās institūcijas un sertificēti speciālisti ar augstāko izglītību. Sākot ar nākamo gadu arī arodslimību ārstiem un arodveselības ārstiem kas nodarbināti kompetentās institūcijās obligāta prasība būs augstākā izglītība.

Pārbaudīt un sodīt - tas nav Eiropas Savienības noteikto direktīvu mērķis. Mērķis ir panākt, lai cilvēki saprot, ko un kā darīt, lai novērstu potenciālos nelaimes gadījumus un mazinātu iespēju saslimt ar arodslimībām. Arī Valsts Darba inspekcijas mērķis nav kādu sodīt, bet radīt drošu un humānu vidi un rekomendēt sistēmu, ar kuras palīdzību tas ir sasniedzams. Ar draudēšanu neko nevar panākt.

Vai esat autore idejai par darba drošības izstādes rīkošanas nepieciešamību?

Jā šī izstāde ir mana iniciatīva. Bez tam lielu atbalstu un pretimnākšanu izrāda valsts institūcijas, kas izstādes organizēšanā piedalās kā partneri - Labklājības Ministrija, Valsts darba inspekcija, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Darba un vides veselības institūts.

Lielākoties šīs organizācijas ir pazīstamas. Mazāk zināms varbūt ir Darba un vides veselības institūts, kas ir izveidots pie Medicīnas Akadēmija un pēta veselības aizsardzību darbā, kādas sekas, piemēram, atstāj stress un kaitīgie ieradumi, un ar kādiem paņēmieniem tos mazināt.

Nav noslēpums, ka jaunajās Eiropas Savienības valstīs (pie kurām pieder arī Latvija) darba drošība nav primārā lieta. Par to sāk domāt tikai tad, kad uzņēmums daudzmaz ekonomiski ir nostājies uz kājām.

Cik ilgi strādājat kā projektu vadītāja izstāžu sabiedrībā BT 1 un ko ietver projektu vadītāja amats?

Šeit strādāju 11 gadu un mans pirmais projekts bija tekstilizstādesIntertextil Balticum organizēšana. Darbs nav apnicis, man tas patīk, jo te nav vienmuļi, katra izstāde ir citādāka. Vienmēr esmu strādājusi radošu darbu bez norādēm "no augšas" un ar nepieciešamību pieņemt nopietnus lēmumus un atbildēt par rezultātu. Pašlaik BT 1 manā pārziņā ir divi projekti – izstāde Intertextil Balticum un izstāde Drošam darbam .

Projekta vadīšana ietver koncepcijas izstrādi, partneru piesaisti, datu bāzes izveidi. Bez tam jāmāk motivēt uzņēmumiem, kāpēc tiem būtu jāpiedalās izstādē. Katra izstāde ir jāapaudzē ar interesantām semināru tēmām, kas būtu saistošas gan dalībniekiem, gan apmeklētājiem.

Izstādes projekts tiek rūpīgi gatavots vismaz pusgadu un vislielāko gandarījumu sniedz, ja pēc izstādes dalībnieki saka "paldies", kā arī notiek. Tas nozīmē, ka izvēlētā koncepcija ir bijusi aktuāla, ka bijuši pietiekami daudz apmeklētāju, vārdu sakot piedāvātājs un patērētājs ir viens otru atraduši un ieguvuši informāciju. Mūsdienās nepieciešamā informācija ir viens no veiksmīga biznesa attīstības stūrakmeņiem.

Kas īpašs būs izstādē "Drošam darbam 2005"?

Gribētos aicināt apmeklēt konferences un seminārus, kas šoreiz būs bez maksas. Tā kā konferences un semināra dalībnieku skaits ir ierobežots, būtu ieteicams iepriekš piereģistrēties BT1. To organizēšanu uzņēmusies Labklājības ministrija kopā ar Valsts darba inspekciju un Darba un vides veselības institūtu. 2005. gada Eiropas Savienības aktualitāte ir "Troksnis un vibrācija darba vidē". Troksnis ir viens no svarīgākiem faktoriem, kam agrāk nepievērsa uzmanību, bet kas atstāj nopietnas sekas un kaitīgi ietekmē cilvēka pašsajūtu. Tātad šogad par to tiek runāts pastiprināti un izstādes ietvaros būs trokšņa un vibrācijas samazināšanas tēmai veltīts seminārs.

Izstādes norises laikā notiks arī konkursa "Labās prakses balva" apbalvošanas ceremonija. Balvu saņems kāds no izsludinātā konkursa kopīgās tēmas "Ierobežo troksni" dalībniekiem – uzņēmums, kura darba vietā būs veikti visnopietnākie pasākumi lai samazinātu trokšņa izraisīto risku attiecībā uz darba ņēmēju drošību un veselību.
Tā kā konkurss notiek Eiropas nedēļas drošībai un veselībai ietvaros, noslēguma pasākums notiks šā gada decembrī Bilbao, Spānijā. Apbalvojumi nodrošina uzvarētājiem atzinību un labie piemēri tiek izplatīti visā Eiropā.

Kāda ir atsaucība – vai daudzi dalībnieki piesakās izstādei "Drošam darbam 2005"?

Dalībnieku atsaucība ir visai liela. Piedalās gandrīz visi iepriekšējo darba drošības tēmai veltīto izstāžu dalībnieki un arī jauni uzņēmumi. Taču ne jau daudzumā ir labums, bet kvalitātē.
Protams, gribētos redzēt plašāku veselības aizsardzībā un psihosociālo jautājumu risināšanā darbojošos kompāniju piedāvājumu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.