Ilgtspējīgākā Latvijas ēka, Ilgtspējīgākais projekts un Ilgtspējīgākā studentu ideja 2013
No š.g. 16. – 20.septembrim visā pasaulē tika atzīmēta Pasaules Zaļās būvniecības nedēļa, kuru koordinē Pasaules Zaļās būvniecības padome un tās dalībvalstu organizācijas ar mērķi pievērst vairāk uzmanības ilgtspējīgu, veselībai un videi draudzīgāku ēku un ciematu būvniecībai. 19. septembrī vienā no Rīgas iespaidīgākajām ēkām – Zaķusalas televīzijas tornī - notika konkursa "Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2013" noslēguma apbalvošanas ceremonija.
Latvijā šāds konkurss, kurā tiek vērtēta ēku ilgtspēja, norisinās pirmo reizi. Līdzīgi konkursi ir notikuši arī citās Eiropas un pasaules valstīs un tiem ir pozitīva ietekme uz nekustamo īpašumu tirgiem un valstu ilgtspējību kopumā. Konkursa pieteikumus trijās nominācijās vērtēja kompetenta žūrija: LIBP valdes priekšsēdētāja Zane Sauka, arhitekti Uldis Balodis un Raimonds Saulītis, publiciste un izdevuma "Latvijas Būvniecība" galvenā redaktore Agrita Lūse, arhitekts un izdevuma "Latvijas Architektūra" galvenais redaktors Jānis Lejnieks, inženierzinātņu maģistre Ērika Lešinska un doktors Jānis Kļaviņš.
Energoefektivitāte un atjaunojamie resursi ir nozīmīgi novērtējot ilgtspējīgu ēku būvniecību. Skatīt starptautiski visbiežāk lietotos principus.
Ilgtspējīgas būvniecības raksturošanas principi:
• ilgtspējīga dzīves vides attīstīšana,
• optimāla ēkas vietas izvēle,
• samazināts enerģijas un ūdens patēriņš,
• videi un veselībai draudzīgu vietējo materiālu izvēle,
• atjaunojamo resursu izmantošana,
• paaugstināta ēku iekšējās vides kvalitāte,
• inovāciju izmantojums projektēšanā.
Atsevišķos projektos ir izveidotas arī citādākas ilgtspējīgas būvniecības novērtēšanas metodikas (skatīt http://www.intense-energy.eu/english/evaluate-your-building). Tomēr energoefektivitātei allaž ir tikusi ierādīta svarīga loma.